13 Nov 2025


Месец преди обществените обсъждания: Кой е “за” и кой “против” волфрамовата мина

Публикувано на 04 Nov 2014 10:51

Ноември ще мине под знака на двете обществени обсъждания по инвестиционното предложение на “Ресурс 1” АД за мина за добив на волфрам в местността “Грънчарица”. Обсъжданията ще се проведат в на 27 ноември в Кръстава и на 28 ноември във Велинград. Изготвеният Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) вече е достъпен за всеки, който се интересува от проблема - на сайта на общината и при главния еколог и на сайта на фирмата.
Основен въпрос на обществените обсъждания е дали ще натежат мненията “за” или повече ще са мненията “против” бъдещия добив на волфрам. С това ще трябва да бъде съобразено решението на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Пазарджик, която е натоварена с голямата отговорност да даде зелена светлина или да спре рудодобива в намиращата се на 22 км от Велинград и в непосредствена близост до село Кръстава местност Грънчарица. Тук е мястото да припомним, че именно решението на РИОСВ - Пазарджик преди години сложи край на проекта за зимен спортен център “Сютка” и по този начин сериозно повлия върху икономическото развитие на двете общини Велинград и Ракитово и поминъка на местното население. Сега отново експертите на РИОСВ ще вземат решение, което ще има огромно значение за бъдещето на Велинград и региона - дали ще продължим да се развиваме като една от най-успешните туристически дестинации в България със съхранена природа, минерални извори и чист въздух или ще бъде открита волфрамова мина с всички произтичащи от добива и прераобтката на руди последици за водите, почвите, въздуха, транспорта и др.
Преди години заради всеобщата еуфория общината и гражданите пропуснахме много от важните процедури около проекта “Сютка”, за да се стигне до неговата катастрофа. С идеята този път да имаме повече информация и възоснова на нея да вземем по-добрите решения, във времето до обществените обсъждания вестник “Темпо” ще отрази всички официално внесени становища. Първите от тях вече са факт и не е изненада, че повечето са в подкрепа на намеренията на инвеститорите. Ето накратко заявените към момента позиции:
ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ВЕЛИНГРАД И НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТ С МУЗЕЙ КЪМ БАН: Двете институции имат тежката дума по частта в доклада, която се отнася до културно-историческото наследство. На територията на бъдещата мина са регистрирани голям брой движими и недвижими архитектурни обекти и културни ценности с национално значение. Според специалистите данните в ДОВОС са непълни и не съответстват на Архитектурната карта на България, според която в района на Кръстава и Грашево има 20 архитектурни обекта. Не е посочено кои от тях ще бъдат пряко или непряко засегнати от дейностите по добив и преработка на рудата. Не са ясно разписани задълженията на инвеститорите, свързани с опазването на обектите на културното наследство. От Националния археологически институт подчертават, че законът изисква задължителни предварителни археологически проучвания върху цялата територия на инвестиционното предложение. Преди началото на неговата реализация тези проучвания трябва да се възложат на оторизирана институция, за да има пълна и точна информация за съществуващите обекти и находки с точната тяхна локализация. Такава институция е Исторически музей - Велинград, който е предложил на инвеститорите срок и план-сметка за извършване на архелогическите проучвания. Становищата са подписани от директора на Исторически музей - Велинград Снежана Велева и директора на НАИМ - София доц. д-р Людмил Вагалински.
СДРУЖЕНИЕ “ЗЕЛЕН АЛИАНС” СОФИЯ: Становището на сдружението гласи, че е целесъобразно РИОСВ - Пазарджик да одобри инвестиционното предложение на “Ресурс 1”, като се спазят отразените в ДОВОС препоръки за отстраняване и ограничаване на негативните въздействия върху околната среда. Според екоактивистите бъдещият подземен рудодобив не е свързан с химическо замърсяване на ландшафта. Становището е подписано от зам.-председателя на сдружението Васко Йотов. (В “Зелен алианс” участват еко-организации и експерти, които са се обединили в сдружение, за да дават становища по важни екологични проблеми. Публично заявената позиция на членовете му е да се търси баланс между опазването на околната среда и достоен живот на хората, затова често изразените от тях становища са в полза на инвеститорите - бел.ред.)
“ВКТВ” ЕООД ВЕЛИНГРАД: Общинската фирма е внесла лаконично отрицателно становище, което мотивирано с решенията и протестната декларация на принципала - Общински съвет Велинград и със становището на кмета на община Велинград от 25 август 2014 г., което също е против отварянето на волфрамовата мина.
БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ - БЛАГОЕВГРАД: Дирекцията дава две становища по ДОВОС, подписани от директора Чавдар Молов, като и двете са положителни. Първото становище касае подземното водно тяло, което попада в обхвата на инвестиционното предложение. Експертите са на мнение, че няма риск от прекомерно черпене на водни количества за рудника и че запазването на добрия химически състав на подземните води се гарантира от заложените мерки за предотвратяване на възможното изтичане на руднични води в процеса на работа. Няма насочване на отпадни води от рудника към подземните водни тела, а извеждане на рудничните води, които след очистка в пречиствателна станция ще се заустват в река “Грънчарица”. С едно изречение е посочено, че дейността няма да доведе до негативно въздействие върху подземните водни тела и минералните води във Велинград. Второто становище на Басейнова дирекция - Благоевград е за река “Чепинска” и притоците от изворите до устията на реките “Абланица” и “Хремчица”. Пречиствателната станция трябва да гарантира нивото на очистването на водите от рудника, което да отговаря на стандартите за качество на води за питейно-битово водоснабдяване. Отбелязано е, че площадката за минни отпадъци е в непосредствена близост с терасата на река “Грънчарица”, като са предвидени мерки за изолиране на депото, за да няма инфилтрация.
РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ - Пазарджик: В становище от две изречения, подписано от директора д-р Фани Петрова, Регионалната здравна инспекция дава положително становище по ДОВОС за бъдещата волфрамова мина.
БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ - ПЛОВДИВ: В становището директорът Никола Кърнолски сочи, че компетентен орган по отношение подземните води е Басейнова дирекция - Благоевград.
БАЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ МЕТАЛУРГИЧНА ИНДУСТРИЯ - СОФИЯ: Националната представителна организация на производителите от черната и цветна металургия с изп. директор Политими Паунова дава положително становище. Според бранша инвестиционното предложение на “Ресурс-1” е изключително полезно за страната, тъй като ще осигури ценни волфрамови руди. Специалистите подчертават, че основна цел на световната икономика е разумното използване на земните ресурси, съчетани с мерки за опзване на околната среда и грижа за човешкото здраве. Минната индустрия изцяло променя своя облик благодарение на използваните нови технологии, които намаляват риска и вредните последствия от добива и преработката на руди. Асоциацията посочва, че бъдещата волфрамова мина ще разкрие 210 работни места - 163 за работници и 47 за инженерен и експертен персонал, като са предвидени всеобхватни, отговорни и надеждни мерки за управление на риска.
РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ ПО ГОРИТЕ - ПАЗАРДЖИК: В краткото становище, подписано от директора Костадин Гогов, е записано, че от картния материал в ДОВОС не става ясно къде ще е заустяването на отпадните води и откритото водохващане и дали те ще засегнат горски територии. РДГ дава положителна оценка на ДОВОС.
РИОСВ - ПАЗАРДЖИК: Становището на РИОСВ с директор Костадин Гешев по доклада за ОВОС е положително.
ОБЩИНА ВЕЛИНГРАД: На 25 август 2014 г. кметът на общината Иван Лебанов излезе с отрицателно становище във връзка с отварянето на волфрамова мина, чийто пълен текст “Темпо” вече публикува. Позицията на общината е съобразена с приетата стратегия за развитие на туризма и с намеренията за рестарт на проекта “Сютка”. Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Край Драгиново се води учение за авиационно произшествие

Публикувано на 12 Nov 2025 21:24


Учението се организира от компетентните институции с цел повишаване готовността за реакция при извънредни ситуации.
В рамките на упражнението ще бъдат задействани специализирани автомобили, екипи и техника, което може да предизвика временно повишено присъствие на служби и движение на машини в района.
Община Велинград апелира гражданите да запазят спокойствие и да проявят разбиране, тъй като дейностите са част от предварително планирано учение и няма реална опасност за населението.
Темпо

Към цялата статия »


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 10:11



„ГРАЦИЯ“ На 2 ноември танцова  формация  „Грация“ към ЦПЛР -ОДК с ръководител Мая Кондарева взе участие  в Международния  фестивал „Кръстопът на музите“  в София. Децата поведоха празничния парад на участниците по бул. „Витоша“, а след това се включиха в гала-концерта в зала „Люмиер“ в НДК. Формацията спечели първо място, а танцовата двойка Валентин Дурчев - Рая Манолева беше наградена с купа и диплом.

„ЕВРИДИКА“ Групата за стари градски песни „Евредика“ с ръководител маестро Никола Янев -Чоли при НЧ „

Към цялата статия »


За да върви напред ТД „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:10


Известно е, че основната цел на туристическите дружества е да пазят и разширяват материалната база, да съхраняват всички придобито и чрез нея да развиват географски, исторически и културен туризъм. Известно е също, че Велинград е много богат на исторически находки. По времето, когато баща ми Манол Чолев дълги години и председател на ТД „Юндола“, заедно с туристическата общност на града тази цел е била водеща за дружеството и неговото ръководство: разширена е материалната база, подобрени и обновени са туристическите спални, построени са х

Към цялата статия »


Поскъпнаха билетите за 3 бани във Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:09


Билетът за възрастни и за деца над 5 години се повишава от 3 на 5 лева. Пенсионери и инвалиди, които са жители на община Велинград, ще могат да ползват намаление само в делнични дни, като за тях цената на билета ще е 3.50 лева. Децата до 5 години могат да ползват банята безплатно, но също само в делнични дни. Цената на билета е за 1 час, а за два часа се удвоява. Престоят над 2 часа в баните е забранен по здравословни причини.
Нови са и цените за ползване на ваните, включително в Курортна поликлиника. Единичната вана вече струва 12 ле

Към цялата статия »


Посланикът на ОАЕ посети Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07


Общинският пресцентър съобщи, че гостите са се запознали с природните дадености на Велинград и с възможностите за туризъм и за културен обмен. Изразен е интерес за развитие на отношенията. Посланикът е изразил подкрепа и към предложение на кмета Коев за инвестиции в изграждането на спортен център във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Кметове в Европейския парламент в Брюксел

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07

Абланица - Гълъбин Мечкарски и Рохлева - Мустафа Пашалиев. Във визитата участва и общинският съветник от ГЕРБ и заместник-председател на местния парламент Идрис Пашалиев.
Общинският пресцентър съобщи, че по време на посещението общинарите са  имали възможност да се запознаят отблизо с дейността и структурата на европейските институции, за което благодарят на Андрей Новаков.
Темпо

Към цялата статия »


Общината продава два парцела на булеварда по 42 и 58 лева/кв.м.

Публикувано на 11 Nov 2025 10:03

Така квадратният метър излиза около 58 лева. Вторият парцел е с площ 607 кв.м. и неговата стартова цена е 25 385 лева или близо 42 лева за квадрат. Двата парцела са частна общинска собственост.
Решението за продажбата бе гласувано от Общинския съвет първо през януари тази година. Тогава тези два парцела бяха част от общо 17, които общината имаше намерение да продава. По-късно съветниците отмениха продажбата на част от парцелите, а през юли с ново решение гласуваха повторно продажбата на двата парцела на бул. „Съединение“ с нови, малко по-

Към цялата статия »


ОБРАТНА ВРЪЗКА: Знакът не помага за пътната безопасност на ул. „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:01


Движението по цялата улица „Юндола“ е изключително натоварено, независимо от деня и часа. По тази пътна артерия минава не само трафикът на градските моторни превозни средства. Заради липсата на околовръстен път по „Юндола“ върви и трафикът на всички тежкотоварни камиони и леки автомобили, които минават транзит през Велинград. Заради напрегнатата пътна обстановка е изключително важно шофьорите да имат постоянна и ясна видимост към всички пътни знаци и маркировка. Затова хората, които живеят на оживената улица настояват знакът да бъде пост

Към цялата статия »


Модерна „Agora litera“ в НПГГС „Христо Ботев“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:59


Кабинетът е обновен с 15 000 лева от Националната програма на МОН за съвременна образователна среда. Обновеният кабинет по БЕЛ вече носи името „AGORA LITERA“, като името е обвързано с античната агора - главния градски площад, където гражданите са изявявали мнението и оценката си за случващото се.
Екипът по проекта – г-жа Недялка Стефанова и г-н Здравко Ботушанов, запознаха  присъстващите с възможностите на кабинета, в който са обособени зони за публичност, заизяви и дебати, за креативност и творчество, както и с модерно компютърн

Към цялата статия »


Велинградски фермер с отличие

Публикувано на 11 Nov 2025 09:58

 Той получи грамота от председателя на Управителния съвет на АРМПГБ зооинженер Стоян Чуканов на 7 ноември в Сливен, където бяха отбелязани 10 години от създаването на асоциацията.
Бойко Нейков, президент на „Еко ферма“ ЕООД - Велинград, подчерта: „Тази награда е признание не само за моя труд, но и за всички колеги и партньори, с които заедно работим за развитието на месодайното говедовъдство в България.“ „Еко ферма“ е едно от стопанствата, които внасят мъжки разплодни животни от породата Херефорд и така съдействат за подобряване на г

Към цялата статия »


Поздравления за столетницата Мара Бучкова

Публикувано на 11 Nov 2025 09:57

представители на Общинския съвет и екипът на социалното звено „Асистентска подкрепа“ посетиха юбилярката. Те поднесоха на рожденичката почетен плакет и поздравителен адрес от името на кмета Костадин Коев, цветя, празнична торта и кошница с плодове. 
С нескрито вълнение Мара Бучкова благодари от сърце за вниманието и уважението. Честит 100-годишен юбилей и пожелания за здраве и достойни старини!
Темпо

Към цялата статия »


ОУ „Неофит Рилски“ в крак с бъдещето

Публикувано на 11 Nov 2025 09:56

 че бъдещето вече е в класната стая. Учителите г-жа Кузманова и г-жа Иванова проведоха открит бинарен урок с ученици от втори клас, който за първи път в областта успешно интегрира инструменти с изкуствен интелект (AI) в учебния процес.
Урокът, който бе представен пред колеги и гости, умело съчетаваше учебно съдържание по Български език и литература (БЕЛ) и Родинознание. Демонстрацията е част от участието на двамата педагози в престижен Майсторски клас по Национална програма „Квалификация на педагогическите кадри“. Темата на майсторск

Към цялата статия »


Малки обяви: 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:55


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC555

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:54

 Те го последвали и подали светлинен и звуков сигнал с патрулния автомобил на шофьора му да спре. Той обаче не се подчинил и продължил по пътя си. Органите на реда го приближили, но водачът на шкодата загубил управление и се блъснал в тях странично. След удара мъжът отново не спрял, а продължил по пътя си. Едва след няколкостотин метра органите на реда успели да го спрат и задържат. Зад волана се оказал 41-годишен жител на якорудското село Черна Места. Екип на „Пътна полиция“ го тествал с технически средства, като пробата му за алкохол

Към цялата статия »


Габриела Ръжанкова е сред най-добрите в турнира „Пловдив“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:53


С общо 14 отличия плувците на ПК „Чепинец“ се наредиха на шесто място в класирането по медали със спечелени  7 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.
Габриела Ръжанкова отново се нареди сред най-добрите при девойките ст. възраст, като завоюва златни медали на 50, 100 и 200 метра свободен стил и бронз на 100 метра съчетано плуване. В същата възрастова група Вероника Николова спечели злато на 50 метра бруст и бронз на 50 метра гръб.
При девойките мл. възраст Виктория Генова е златен медалист на 100 и 200 метра гръб и сребърен н

Към цялата статия »


„Голям шлем“ за Мартин Гърбев

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Със свои плувци участва и ПК „Белмекен“, който изпрати 11 състезатели – 9 момчета и 2 момичета.  Равносметката от турнира показва спечелени общо 7 медала – 3 златни и 4 бронзови, както и 10-то място за клуба в крайното класиране по медали. И това е постигнато въпреки проблемите с провеждането на нормален тренировъчен процес поради ремонта на Покрития плувен басейн! 
„Голям шлем“ за Мартин Гърбев във възрастовата група между 15 и 17 г. Роденият през 2008 г. плувец спечели 3 златни медала във всички дистанции на гръб – 50, 100

Към цялата статия »


Третокласник с два бронза по бразилско джу-джицу

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Сред талантливите състезатели блесна и Борис Моллов от 3.б клас в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, който се представи изключително достойно. В надпреварата с кимоно Борис завоюва 3-то място във възрастова група 9 години, до 26 кг, със сив колан. В дисциплината без кимоно младият боец отново се изкачи на третото място, този път в по-трудна категория – 10–12 години, където се състезава с по-големи опоненти.
Тези отличия са резултат от постоянство, труд и отдаденост. Борис ежедневно пътува до Пазарджик и Пловдив, за да посещава тренировки и

Към цялата статия »


4 финала излъчиха победителите във футболния турнир

Публикувано на 11 Nov 2025 09:50


При юношите VIII - X клас двубоят за третото място между СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ПГИТ „ Ал. Константинов„ завърши с резултат 1:2. Във финала титлата спечелиха футболистите  на НПГГС „Христо Ботев“, които победиха СУ „В. Левски“ с 1:4.

Юноши XI-XII клас: Шампионът е ПГИТ „Ал. Константинов“ 
Срещата за третото място между СУ „Хр. Смирненски“, Света Петка и СУ „В. Левски“ завърши  с резултат 3:2. В битката за шампионската титла ПГИТ „Ал. Константинов“ се наложи на  НПГГС „Хр.Ботев“ с 4:1. Победители в гр

Към цялата статия »


Учители и общински служители във волейболна надпревара

Публикувано на 11 Nov 2025 09:49


В събитието се включиха шест волейболни отбора, подкрепени от сериозни агитки, които в продължение на повече от пет часа мотивираха своите отбори. След оспорвани и емоционални срещи, финалното класиране е следното:
На първо място се класира учителският състав на ОУ „Хр. Ботев”, Дорково начело с директора на училището Ангел Гивечев. Втори се класираха преподавателите от СУ „Св. Кл. Охридски”, Ракитово. Третото място бе за учителите на ОУ „Неофит Рилски”, Костандово. Четвърти остана отборът на ОУ „Хр. Ботев”, Ракитово. Общинарите се кла

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023