13 Nov 2025


Да не забравяме освободителите си

Публикувано на 06 Jan 2015 09:35

В резултат на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. България се освободи от петвековното турско робство. Българското племе стана народ, а България - държава. Тя се появи на картата на Европа. Един от поводите на войната е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 г., предизвикало възмущението на прогресивната общественост в цяла Европа и особено в Русия. Принос за Освобождението ни има и Българското опълчение, състоящо се от 12 дружини със 7444 души, а и целият български народ, който по време на войната активно подкрепя освободителите. Това е най-значимото събитие за България през 19 век. Многовековните борби и мечти на народа ни за свобода и самостоятелна държавност се сбъднаха. Край на робството, на ангарията, на духовния и физически геноцид. Това беше съдбата и историческият шанс на България. Много народи не са имали такъв и са останали в тъмнината на историята. Това можеше да сполети и нашия народ и сега да бъдем само географско понятие.
Този исторически феномен остави трайни и незаличими следи в българският национален дух. Масово и спонтанно по цялата българска земя потомците честват годишнините на тази освободителна епопея и почитат паметта на десетките хиляди руски войни и българските опълченци, загинали за освобождението ни. Много спомени и легенди се предават от поколение на поколение за Освобождението и в нашия край.
След падането на Плевен и освобождението на София, Освободителната война се развива по-динамично. Претърпяла редица поражения, турската армия отстъпва. Руското командване, разположено с военни части в района на Белово - Мененкьово, получава донесения, че турската войска и скитащи башибозушки групи безчинстват над православното българско население в Родопите. За да осигури десния си фланг, ген. Йосиф Владимирович Гурко изпраща II-ри дивизион на СХ хусарски Киевски полк по посока Белово - Каменица - Батак - Пловдив. Водачите поемат дивизиона още далеч преди Алабак и го превеждат през най-подходящия за времето си, но много труден път: през снежния и заледен Алабак, през Портин дол, Терегово и Дълбочица към село Корово (днес с. Драгиново).
По инициатива на свещеник Илия Попатанасов (поп Топорчо), председател на революционния комитет в Каменица от 1876 г., са изпратени групи от съгледвачи и евентуални водачи на руската част, която се очаква. Известно е, че тогава поп Топорчо е поддържал сериозна връзка с беловските революционери. По времето на Априлското въстание, заедно с въстаническа група от Каменица, е участвал в отбраната на Голямо Белово.
По данни на драгиновски краеведи за кратък отдих дивизионът спира в местността “Липовец” до Ризов мост, където населението го посреща с хляб и сол. В началото коровчани са изплашени, но постепенно се окопитват от радушното отношение на руснаците. А избягалите се завръщат в селото. Местните хора са спокойни и заради това, че нито един човек от тяхното село не е участвал в бандите, нападнали Батак. С този исторически факт драгиновци заслужено се гордеят и сега.
На 8 януари 1878 г. към 16.30 часа влизат първите разузнавателни конни двойки в Каменица, а дивизионът се установява на стан в долния край на селото в местността “Тудора”. Оръдията са грижливо подредени с насочени цеви на север. Пламват огньове, а около тях почиват уморените и премръзнали бойци. На метри от руския стан са руините на разрушената някога черква “Свети Тодор” и цялата местност носи нейното име. Случва се така, че Каменица е първото българско православно селище заедно с цялото Чепинско в Родопите, освободено от многовековното робство.
Било е ден Бабинден. Населението, въпреки големите си тревоги, чества този останал от древността празник, посветен на продължаването на човешкия род, на вярата в бъдещето и уважението между хората. Но на този ден има нещо необикновено. Почти от всеки дом излизат съгледвачи по пътищата и пътеките от Елин връх до Алабак. Хората вече знаят че Русия идва, със свити сърца и големи надежди очакват добрата вест. Някои вече виждат първите разузнавателни конни двойки в селото.
Неописуема е радостта на мало и голямо. Те още не могат да почустват, че дългоочакваният ден на Свободата, краят на петвековното робство, на униженията и страданията е дошъл. Цялото население с празничните си дрехи, с много храна и типичните за Бабинден вкусни каменски ястия, с църковни песни, хоругви и икони, начело със своя духовен и политически водач поп Топорчо, се отправят към долния край на селото. Там той просълзен, с хляб и сол, посреща и поздравява освободителите на църковнославянски с “Добре дошли, братушки! Здраствуйте, братушки!”. А уморените войници, със зачервени от вятъра и студа лица, отчупват по къшей хляб със загрубелите си ръце и се кръстят пред черковните атрибути. Струпаното множество съсредоточено и с радост наблюдава дългоочакваното събитие, за да остане като мил спомен на всеки, а след това да се предава от поколения на поколения.
Престоят на руския дивизион е кратък, само ден-два. Той продължава пътя си до победата. Това е най-великият, очакван от векове празник за българското население в Чепинско, освобождението което им донася “Дядо Иван”. За да подсигури своя тил, е изпратена по посока Юндола - Якоруда разузнавателна група. Тържествено е посрещната в Якоруда, населението се радвало на своето освобождение, но по волята на Европа това станало чак 1912 г. по време на Балканската война.
В нашия край идват още две групи руски военни. Следващият месец, февруари 1878 г., е дислоциран един кавалерийски ескадрон, разквартируван в Каменица, с цел да противодейства на турското влияние в различните му прояви и да установи ред и спокойствие в района. Престоят е продължил около три месеца. Тази група руски войници е оставила най-много спомени сред местното население. Тя е разквартирувана в много от семейните жилища на каменчани, а конният обоз - в оборите им. Създадени са дружески отношения с освободени и освободители. За това е помогнала единната православна християнска религия на двата народа. Кавалеристите редовно посещавали в празнични дни черквата, а на тях е било предоставено най-почетното място, а каменчани в захлас ги наблюдавали. Гледали как при поклоните казаците прибирали токовете на ботушите, лъскавите им шпори лъщели, а звънът им се разнасял сред затихналото множество. И сега в горната махала при Орището се носи спомена, че в една от старите къщи е живял майорът командир на ескадрона, а къщата се знае като Майоркината. Знае се, че руснаците обучавали младежите на военно дело. Носи се и преданието, че те са сложили началото на отглеждането на картофи в нашия край. Каменчани тържествено и с просълзени очи от признателност са изпратили освободителите си.
Третата група военни, разквартирувана също в Каменица, е престояла продължително време през лятото и есента на 1878 г. Те са картографи от Санктпетербургския военен топографски институт. Тя се е състояла от 5-6 офицери-топографи и конен обоз с обслужващ персонал. По време на войната и през годините след нея Руският топографски корпус извършва първото подробно едро мащабно заснемане на територията на България. И днес картите, създадени от него, не са загубили своето значение. Хубаво е да се напомни, че по-възрастните каменчани знаеха, че стотиците малки и големи дървени пирамиди в нашия край по триангулачните точки са строени от тези картографи.
За присъствието на руските войници-освободители са запазени чудесни спомени в нашия край и в цялата страна, от хубави по-хубави, които нашите краеведи и историци са длъжни да възстановят. Нека 137-та годишнина от Освобождението да послужи като повод.
“Дядо Иван” - това е една исторически утвърдила се надежда за Освобождение на България. Така се случи, че тази надежда се превръща в действителност - България стана държава. Бъдещето така се разви, че духовните връзки между двата славянски народа българи и руси се задълбочиха. Малко са такива случаи в света. Тревожно е, че сега целенасочено от някои се полагат неимоверни усилия за разрушаването им. Нека не позволяваме русофобията да се превръща в държавна политика. Това е опасно. Дружбата ни с Русия е била нужна, а в бъдеще е още по-необходима за нашите страни. Нека я пазим във вековете!
Георги Пашов, председател на “Дружество за защита на Родопите” Велинград

Велинград тел: 0876521487


Край Драгиново се води учение за авиационно произшествие

Публикувано на 12 Nov 2025 21:24


Учението се организира от компетентните институции с цел повишаване готовността за реакция при извънредни ситуации.
В рамките на упражнението ще бъдат задействани специализирани автомобили, екипи и техника, което може да предизвика временно повишено присъствие на служби и движение на машини в района.
Община Велинград апелира гражданите да запазят спокойствие и да проявят разбиране, тъй като дейностите са част от предварително планирано учение и няма реална опасност за населението.
Темпо

Към цялата статия »


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 10:11



„ГРАЦИЯ“ На 2 ноември танцова  формация  „Грация“ към ЦПЛР -ОДК с ръководител Мая Кондарева взе участие  в Международния  фестивал „Кръстопът на музите“  в София. Децата поведоха празничния парад на участниците по бул. „Витоша“, а след това се включиха в гала-концерта в зала „Люмиер“ в НДК. Формацията спечели първо място, а танцовата двойка Валентин Дурчев - Рая Манолева беше наградена с купа и диплом.

„ЕВРИДИКА“ Групата за стари градски песни „Евредика“ с ръководител маестро Никола Янев -Чоли при НЧ „

Към цялата статия »


За да върви напред ТД „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:10


Известно е, че основната цел на туристическите дружества е да пазят и разширяват материалната база, да съхраняват всички придобито и чрез нея да развиват географски, исторически и културен туризъм. Известно е също, че Велинград е много богат на исторически находки. По времето, когато баща ми Манол Чолев дълги години и председател на ТД „Юндола“, заедно с туристическата общност на града тази цел е била водеща за дружеството и неговото ръководство: разширена е материалната база, подобрени и обновени са туристическите спални, построени са х

Към цялата статия »


Поскъпнаха билетите за 3 бани във Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:09


Билетът за възрастни и за деца над 5 години се повишава от 3 на 5 лева. Пенсионери и инвалиди, които са жители на община Велинград, ще могат да ползват намаление само в делнични дни, като за тях цената на билета ще е 3.50 лева. Децата до 5 години могат да ползват банята безплатно, но също само в делнични дни. Цената на билета е за 1 час, а за два часа се удвоява. Престоят над 2 часа в баните е забранен по здравословни причини.
Нови са и цените за ползване на ваните, включително в Курортна поликлиника. Единичната вана вече струва 12 ле

Към цялата статия »


Посланикът на ОАЕ посети Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07


Общинският пресцентър съобщи, че гостите са се запознали с природните дадености на Велинград и с възможностите за туризъм и за културен обмен. Изразен е интерес за развитие на отношенията. Посланикът е изразил подкрепа и към предложение на кмета Коев за инвестиции в изграждането на спортен център във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Кметове в Европейския парламент в Брюксел

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07

Абланица - Гълъбин Мечкарски и Рохлева - Мустафа Пашалиев. Във визитата участва и общинският съветник от ГЕРБ и заместник-председател на местния парламент Идрис Пашалиев.
Общинският пресцентър съобщи, че по време на посещението общинарите са  имали възможност да се запознаят отблизо с дейността и структурата на европейските институции, за което благодарят на Андрей Новаков.
Темпо

Към цялата статия »


Общината продава два парцела на булеварда по 42 и 58 лева/кв.м.

Публикувано на 11 Nov 2025 10:03

Така квадратният метър излиза около 58 лева. Вторият парцел е с площ 607 кв.м. и неговата стартова цена е 25 385 лева или близо 42 лева за квадрат. Двата парцела са частна общинска собственост.
Решението за продажбата бе гласувано от Общинския съвет първо през януари тази година. Тогава тези два парцела бяха част от общо 17, които общината имаше намерение да продава. По-късно съветниците отмениха продажбата на част от парцелите, а през юли с ново решение гласуваха повторно продажбата на двата парцела на бул. „Съединение“ с нови, малко по-

Към цялата статия »


ОБРАТНА ВРЪЗКА: Знакът не помага за пътната безопасност на ул. „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:01


Движението по цялата улица „Юндола“ е изключително натоварено, независимо от деня и часа. По тази пътна артерия минава не само трафикът на градските моторни превозни средства. Заради липсата на околовръстен път по „Юндола“ върви и трафикът на всички тежкотоварни камиони и леки автомобили, които минават транзит през Велинград. Заради напрегнатата пътна обстановка е изключително важно шофьорите да имат постоянна и ясна видимост към всички пътни знаци и маркировка. Затова хората, които живеят на оживената улица настояват знакът да бъде пост

Към цялата статия »


Модерна „Agora litera“ в НПГГС „Христо Ботев“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:59


Кабинетът е обновен с 15 000 лева от Националната програма на МОН за съвременна образователна среда. Обновеният кабинет по БЕЛ вече носи името „AGORA LITERA“, като името е обвързано с античната агора - главния градски площад, където гражданите са изявявали мнението и оценката си за случващото се.
Екипът по проекта – г-жа Недялка Стефанова и г-н Здравко Ботушанов, запознаха  присъстващите с възможностите на кабинета, в който са обособени зони за публичност, заизяви и дебати, за креативност и творчество, както и с модерно компютърн

Към цялата статия »


Велинградски фермер с отличие

Публикувано на 11 Nov 2025 09:58

 Той получи грамота от председателя на Управителния съвет на АРМПГБ зооинженер Стоян Чуканов на 7 ноември в Сливен, където бяха отбелязани 10 години от създаването на асоциацията.
Бойко Нейков, президент на „Еко ферма“ ЕООД - Велинград, подчерта: „Тази награда е признание не само за моя труд, но и за всички колеги и партньори, с които заедно работим за развитието на месодайното говедовъдство в България.“ „Еко ферма“ е едно от стопанствата, които внасят мъжки разплодни животни от породата Херефорд и така съдействат за подобряване на г

Към цялата статия »


Поздравления за столетницата Мара Бучкова

Публикувано на 11 Nov 2025 09:57

представители на Общинския съвет и екипът на социалното звено „Асистентска подкрепа“ посетиха юбилярката. Те поднесоха на рожденичката почетен плакет и поздравителен адрес от името на кмета Костадин Коев, цветя, празнична торта и кошница с плодове. 
С нескрито вълнение Мара Бучкова благодари от сърце за вниманието и уважението. Честит 100-годишен юбилей и пожелания за здраве и достойни старини!
Темпо

Към цялата статия »


ОУ „Неофит Рилски“ в крак с бъдещето

Публикувано на 11 Nov 2025 09:56

 че бъдещето вече е в класната стая. Учителите г-жа Кузманова и г-жа Иванова проведоха открит бинарен урок с ученици от втори клас, който за първи път в областта успешно интегрира инструменти с изкуствен интелект (AI) в учебния процес.
Урокът, който бе представен пред колеги и гости, умело съчетаваше учебно съдържание по Български език и литература (БЕЛ) и Родинознание. Демонстрацията е част от участието на двамата педагози в престижен Майсторски клас по Национална програма „Квалификация на педагогическите кадри“. Темата на майсторск

Към цялата статия »


Малки обяви: 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:55


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC555

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:54

 Те го последвали и подали светлинен и звуков сигнал с патрулния автомобил на шофьора му да спре. Той обаче не се подчинил и продължил по пътя си. Органите на реда го приближили, но водачът на шкодата загубил управление и се блъснал в тях странично. След удара мъжът отново не спрял, а продължил по пътя си. Едва след няколкостотин метра органите на реда успели да го спрат и задържат. Зад волана се оказал 41-годишен жител на якорудското село Черна Места. Екип на „Пътна полиция“ го тествал с технически средства, като пробата му за алкохол

Към цялата статия »


Габриела Ръжанкова е сред най-добрите в турнира „Пловдив“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:53


С общо 14 отличия плувците на ПК „Чепинец“ се наредиха на шесто място в класирането по медали със спечелени  7 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.
Габриела Ръжанкова отново се нареди сред най-добрите при девойките ст. възраст, като завоюва златни медали на 50, 100 и 200 метра свободен стил и бронз на 100 метра съчетано плуване. В същата възрастова група Вероника Николова спечели злато на 50 метра бруст и бронз на 50 метра гръб.
При девойките мл. възраст Виктория Генова е златен медалист на 100 и 200 метра гръб и сребърен н

Към цялата статия »


„Голям шлем“ за Мартин Гърбев

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Със свои плувци участва и ПК „Белмекен“, който изпрати 11 състезатели – 9 момчета и 2 момичета.  Равносметката от турнира показва спечелени общо 7 медала – 3 златни и 4 бронзови, както и 10-то място за клуба в крайното класиране по медали. И това е постигнато въпреки проблемите с провеждането на нормален тренировъчен процес поради ремонта на Покрития плувен басейн! 
„Голям шлем“ за Мартин Гърбев във възрастовата група между 15 и 17 г. Роденият през 2008 г. плувец спечели 3 златни медала във всички дистанции на гръб – 50, 100

Към цялата статия »


Третокласник с два бронза по бразилско джу-джицу

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Сред талантливите състезатели блесна и Борис Моллов от 3.б клас в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, който се представи изключително достойно. В надпреварата с кимоно Борис завоюва 3-то място във възрастова група 9 години, до 26 кг, със сив колан. В дисциплината без кимоно младият боец отново се изкачи на третото място, този път в по-трудна категория – 10–12 години, където се състезава с по-големи опоненти.
Тези отличия са резултат от постоянство, труд и отдаденост. Борис ежедневно пътува до Пазарджик и Пловдив, за да посещава тренировки и

Към цялата статия »


4 финала излъчиха победителите във футболния турнир

Публикувано на 11 Nov 2025 09:50


При юношите VIII - X клас двубоят за третото място между СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ПГИТ „ Ал. Константинов„ завърши с резултат 1:2. Във финала титлата спечелиха футболистите  на НПГГС „Христо Ботев“, които победиха СУ „В. Левски“ с 1:4.

Юноши XI-XII клас: Шампионът е ПГИТ „Ал. Константинов“ 
Срещата за третото място между СУ „Хр. Смирненски“, Света Петка и СУ „В. Левски“ завърши  с резултат 3:2. В битката за шампионската титла ПГИТ „Ал. Константинов“ се наложи на  НПГГС „Хр.Ботев“ с 4:1. Победители в гр

Към цялата статия »


Учители и общински служители във волейболна надпревара

Публикувано на 11 Nov 2025 09:49


В събитието се включиха шест волейболни отбора, подкрепени от сериозни агитки, които в продължение на повече от пет часа мотивираха своите отбори. След оспорвани и емоционални срещи, финалното класиране е следното:
На първо място се класира учителският състав на ОУ „Хр. Ботев”, Дорково начело с директора на училището Ангел Гивечев. Втори се класираха преподавателите от СУ „Св. Кл. Охридски”, Ракитово. Третото място бе за учителите на ОУ „Неофит Рилски”, Костандово. Четвърти остана отборът на ОУ „Хр. Ботев”, Ракитово. Общинарите се кла

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023