12 Nov 2025


За двуликия Велинград - настояще и бъдеще

Публикувано на 10 May 2016 09:37

Една вечер, превъртайки програмите на телевизора, попаднах на предаване за Велинград. Интервюираха някаква чужденка на почивка в града. Питаха я за впечатленията от престоя в някакъв хотел. На въпроса на журналиста дали и харесва градът, тя отговори така: “Да, онази част, която е застроена от хотели, е прекрасна - добра архитектура, лукс, чистота, добро обслужване, вежливост и много цветя и зеленина. Изненадахме се обаче, когато разглеждахме града - разликата беше очебийна: лоши улици, още по-лоши тротоари, недостатъчно чистота, много неща лъхат на старо, неподдържано, вечерно време недостатъчно осветено. Останахме малко учудени от тази разлика”.
Стана ми малко криво, тъй като аз емоционално съм свързан с този град - в него съм израснал до завършване на висшето си образование и малко след това, а сега имам и малка имуществена връзка с петдесетина квадрата жилищна площ. Аз, също като чужденката, често съм обсъждал с познати този въпрос. Велинград е едно природна чудо - обграден от всички страни с вековни гори, бликащи десетки извори различна минерална вода, които са мечта за милиони хора, кристално чист въздух, спокойствие. Ако този град се намираше в една друга, малко по на запад държава, щеше да бъде световен курорт. Защо тук е така?
Има обаче и няколко грозящи обекти, които стоят като паметник, на управленческа, най-меко казано некадърност. Ето няколко от тях:
Първо - паметникът на грандоманската глупост - стърчащата в центъра на града сграда, проектирана като “Дом на културата”. Мисля, че вече повече от тридесет години стърчи и грози всичко наоколо, местни и гости минават край нея и само цъкат с език. Управниците се нижат през годините и отминават, без да оставят каквато и да е следа. А тази сграда, след като е изградена и преди да рухне, да се сгромоляса върху главите на всички такива безследници, трябва да се съживи. Възможности има и то много, средства за доизграждането и могат да се намерят, но трябва компетентна инициатива. Трябва въпросът да се реши, но не на парче, а цялостно. Нужни са хора.
Второ - недостроената част на хотел “Здравец”. Години минават и никой не повдига въпроса “Какво става?”. Имало дело, но то до сега трябваше отдавна да е приключило. Погледнете само тенекиената ограда откъм главната улица - прилича на изложба за грозота. А на ъгъла са поставени 4-5 боклукчийски коша, покрай които през лятото трябва да се минава с противогаз. А до тях е открит ресторант. Евала!
Трето - старото футболно игрище до плажа. В младежките си години там играех с младежкия отбор, а след това и в големия до отиването ми в университетския футбол. Тогава още имаше идея теренът да се направи с топла минерална вода (отопляем), да се построят красиви трибуни, включително над р. Луковица и др. Представете си какъв наплив на футболни отбори ще бъде през зимата - терен със зелена трева за радост и красота. Сега там е напълно занемарено и грозно. Откъм улицата се виждат някакви недостройки от много години и пак една “тараба“. И пак в центъра на града.
Четвърто - старата сграда на “Клептуза”. От покрива й всеки момент ща паднат парчета и не дай боже да попадне там посетител. А каква красота беше тази сграда? Седи си тя така и чака да падне в езерото. Добре, че е строена масивно.
Пето - гледам градинката на централния площад. Виждам разместени каменни плочи, неподдържана растителност, липса на поне малко зелена трева, често непочистена добре. Но нали това е мястото, посещавано от всеки гост на града? Защо е така? И още, и още, но за човек като мен, неживеещ постоянно в града, стига.
С името на най-големия роден и израснал в града - Николай Гяуров, прославил името на България и на Велинград в цял свят, може и трябва да се почука на множество местни и в чужбина врати и съм сигурен, че в много случаи отклик ще има. Сигурен съм, че и сегашната държава ще откликне. И представете си един конкурс за млади оперни певци - баси и баритони - на името на Николай. Ще има световен отклик, тъй като нашият съгражданин и сега се счита за един от най-великите на 20 век. И колко още неща! И хотелите ще бъдат пълни с интересни и платежоспособни посетители.
Градът има нова управа, нов кмет. Проблемите са тежки, но да се надяваме, че новият кмет има яка гърбина. Ще издържи ли или ще марширува с отминалите? Нужно му е да се заобиколи с немного, но умни, интелигентни и инициативни хора, каквито в града има. И да не се гледа партийно, а в интерес на всички, като цялото население, гостите, дошлите за здравословна помощ и други се приемат като една обща партия и се защитават интересите им.
И да нe се забравя рекламата. Постоянно чуваме за Банско, Пампорово, Боровец, Ковачевци и др., за Велинград нищо или съвсем анемично. В съвременния свят рекламата е всичко - различна по вид и обхват. Преди години, по повод юбилей на Велинград, беше отпечатана една красива брошура със забележителностите на града с обяснения на английски, немски и руски език. Сега вече има и нови красиви обекти и тя може да бъде допълнена, раздадена на всички хотели, където може да се разпространява и с цена, от която да печелят и хотелите и градът.
Надежда има и трябва да се вярва. Та нали, дявол да го вземе, надеждата умира последна! Николай Антов,
адвокат, Пазарджик

Велинград тел: 0876521487


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 10:11



„ГРАЦИЯ“ На 2 ноември танцова  формация  „Грация“ към ЦПЛР -ОДК с ръководител Мая Кондарева взе участие  в Международния  фестивал „Кръстопът на музите“  в София. Децата поведоха празничния парад на участниците по бул. „Витоша“, а след това се включиха в гала-концерта в зала „Люмиер“ в НДК. Формацията спечели първо място, а танцовата двойка Валентин Дурчев - Рая Манолева беше наградена с купа и диплом.

„ЕВРИДИКА“ Групата за стари градски песни „Евредика“ с ръководител маестро Никола Янев -Чоли при НЧ „

Към цялата статия »


За да върви напред ТД „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:10


Известно е, че основната цел на туристическите дружества е да пазят и разширяват материалната база, да съхраняват всички придобито и чрез нея да развиват географски, исторически и културен туризъм. Известно е също, че Велинград е много богат на исторически находки. По времето, когато баща ми Манол Чолев дълги години и председател на ТД „Юндола“, заедно с туристическата общност на града тази цел е била водеща за дружеството и неговото ръководство: разширена е материалната база, подобрени и обновени са туристическите спални, построени са х

Към цялата статия »


Поскъпнаха билетите за 3 бани във Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:09


Билетът за възрастни и за деца над 5 години се повишава от 3 на 5 лева. Пенсионери и инвалиди, които са жители на община Велинград, ще могат да ползват намаление само в делнични дни, като за тях цената на билета ще е 3.50 лева. Децата до 5 години могат да ползват банята безплатно, но също само в делнични дни. Цената на билета е за 1 час, а за два часа се удвоява. Престоят над 2 часа в баните е забранен по здравословни причини.
Нови са и цените за ползване на ваните, включително в Курортна поликлиника. Единичната вана вече струва 12 ле

Към цялата статия »


Посланикът на ОАЕ посети Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07


Общинският пресцентър съобщи, че гостите са се запознали с природните дадености на Велинград и с възможностите за туризъм и за културен обмен. Изразен е интерес за развитие на отношенията. Посланикът е изразил подкрепа и към предложение на кмета Коев за инвестиции в изграждането на спортен център във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Кметове в Европейския парламент в Брюксел

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07

Абланица - Гълъбин Мечкарски и Рохлева - Мустафа Пашалиев. Във визитата участва и общинският съветник от ГЕРБ и заместник-председател на местния парламент Идрис Пашалиев.
Общинският пресцентър съобщи, че по време на посещението общинарите са  имали възможност да се запознаят отблизо с дейността и структурата на европейските институции, за което благодарят на Андрей Новаков.
Темпо

Към цялата статия »


Общината продава два парцела на булеварда по 42 и 58 лева/кв.м.

Публикувано на 11 Nov 2025 10:03

Така квадратният метър излиза около 58 лева. Вторият парцел е с площ 607 кв.м. и неговата стартова цена е 25 385 лева или близо 42 лева за квадрат. Двата парцела са частна общинска собственост.
Решението за продажбата бе гласувано от Общинския съвет първо през януари тази година. Тогава тези два парцела бяха част от общо 17, които общината имаше намерение да продава. По-късно съветниците отмениха продажбата на част от парцелите, а през юли с ново решение гласуваха повторно продажбата на двата парцела на бул. „Съединение“ с нови, малко по-

Към цялата статия »


ОБРАТНА ВРЪЗКА: Знакът не помага за пътната безопасност на ул. „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:01


Движението по цялата улица „Юндола“ е изключително натоварено, независимо от деня и часа. По тази пътна артерия минава не само трафикът на градските моторни превозни средства. Заради липсата на околовръстен път по „Юндола“ върви и трафикът на всички тежкотоварни камиони и леки автомобили, които минават транзит през Велинград. Заради напрегнатата пътна обстановка е изключително важно шофьорите да имат постоянна и ясна видимост към всички пътни знаци и маркировка. Затова хората, които живеят на оживената улица настояват знакът да бъде пост

Към цялата статия »


Модерна „Agora litera“ в НПГГС „Христо Ботев“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:59


Кабинетът е обновен с 15 000 лева от Националната програма на МОН за съвременна образователна среда. Обновеният кабинет по БЕЛ вече носи името „AGORA LITERA“, като името е обвързано с античната агора - главния градски площад, където гражданите са изявявали мнението и оценката си за случващото се.
Екипът по проекта – г-жа Недялка Стефанова и г-н Здравко Ботушанов, запознаха  присъстващите с възможностите на кабинета, в който са обособени зони за публичност, заизяви и дебати, за креативност и творчество, както и с модерно компютърн

Към цялата статия »


Велинградски фермер с отличие

Публикувано на 11 Nov 2025 09:58

 Той получи грамота от председателя на Управителния съвет на АРМПГБ зооинженер Стоян Чуканов на 7 ноември в Сливен, където бяха отбелязани 10 години от създаването на асоциацията.
Бойко Нейков, президент на „Еко ферма“ ЕООД - Велинград, подчерта: „Тази награда е признание не само за моя труд, но и за всички колеги и партньори, с които заедно работим за развитието на месодайното говедовъдство в България.“ „Еко ферма“ е едно от стопанствата, които внасят мъжки разплодни животни от породата Херефорд и така съдействат за подобряване на г

Към цялата статия »


Поздравления за столетницата Мара Бучкова

Публикувано на 11 Nov 2025 09:57

представители на Общинския съвет и екипът на социалното звено „Асистентска подкрепа“ посетиха юбилярката. Те поднесоха на рожденичката почетен плакет и поздравителен адрес от името на кмета Костадин Коев, цветя, празнична торта и кошница с плодове. 
С нескрито вълнение Мара Бучкова благодари от сърце за вниманието и уважението. Честит 100-годишен юбилей и пожелания за здраве и достойни старини!
Темпо

Към цялата статия »


ОУ „Неофит Рилски“ в крак с бъдещето

Публикувано на 11 Nov 2025 09:56

 че бъдещето вече е в класната стая. Учителите г-жа Кузманова и г-жа Иванова проведоха открит бинарен урок с ученици от втори клас, който за първи път в областта успешно интегрира инструменти с изкуствен интелект (AI) в учебния процес.
Урокът, който бе представен пред колеги и гости, умело съчетаваше учебно съдържание по Български език и литература (БЕЛ) и Родинознание. Демонстрацията е част от участието на двамата педагози в престижен Майсторски клас по Национална програма „Квалификация на педагогическите кадри“. Темата на майсторск

Към цялата статия »


Малки обяви: 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:55


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC555

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:54

 Те го последвали и подали светлинен и звуков сигнал с патрулния автомобил на шофьора му да спре. Той обаче не се подчинил и продължил по пътя си. Органите на реда го приближили, но водачът на шкодата загубил управление и се блъснал в тях странично. След удара мъжът отново не спрял, а продължил по пътя си. Едва след няколкостотин метра органите на реда успели да го спрат и задържат. Зад волана се оказал 41-годишен жител на якорудското село Черна Места. Екип на „Пътна полиция“ го тествал с технически средства, като пробата му за алкохол

Към цялата статия »


Габриела Ръжанкова е сред най-добрите в турнира „Пловдив“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:53


С общо 14 отличия плувците на ПК „Чепинец“ се наредиха на шесто място в класирането по медали със спечелени  7 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.
Габриела Ръжанкова отново се нареди сред най-добрите при девойките ст. възраст, като завоюва златни медали на 50, 100 и 200 метра свободен стил и бронз на 100 метра съчетано плуване. В същата възрастова група Вероника Николова спечели злато на 50 метра бруст и бронз на 50 метра гръб.
При девойките мл. възраст Виктория Генова е златен медалист на 100 и 200 метра гръб и сребърен н

Към цялата статия »


„Голям шлем“ за Мартин Гърбев

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Със свои плувци участва и ПК „Белмекен“, който изпрати 11 състезатели – 9 момчета и 2 момичета.  Равносметката от турнира показва спечелени общо 7 медала – 3 златни и 4 бронзови, както и 10-то място за клуба в крайното класиране по медали. И това е постигнато въпреки проблемите с провеждането на нормален тренировъчен процес поради ремонта на Покрития плувен басейн! 
„Голям шлем“ за Мартин Гърбев във възрастовата група между 15 и 17 г. Роденият през 2008 г. плувец спечели 3 златни медала във всички дистанции на гръб – 50, 100

Към цялата статия »


Третокласник с два бронза по бразилско джу-джицу

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Сред талантливите състезатели блесна и Борис Моллов от 3.б клас в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, който се представи изключително достойно. В надпреварата с кимоно Борис завоюва 3-то място във възрастова група 9 години, до 26 кг, със сив колан. В дисциплината без кимоно младият боец отново се изкачи на третото място, този път в по-трудна категория – 10–12 години, където се състезава с по-големи опоненти.
Тези отличия са резултат от постоянство, труд и отдаденост. Борис ежедневно пътува до Пазарджик и Пловдив, за да посещава тренировки и

Към цялата статия »


4 финала излъчиха победителите във футболния турнир

Публикувано на 11 Nov 2025 09:50


При юношите VIII - X клас двубоят за третото място между СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ПГИТ „ Ал. Константинов„ завърши с резултат 1:2. Във финала титлата спечелиха футболистите  на НПГГС „Христо Ботев“, които победиха СУ „В. Левски“ с 1:4.

Юноши XI-XII клас: Шампионът е ПГИТ „Ал. Константинов“ 
Срещата за третото място между СУ „Хр. Смирненски“, Света Петка и СУ „В. Левски“ завърши  с резултат 3:2. В битката за шампионската титла ПГИТ „Ал. Константинов“ се наложи на  НПГГС „Хр.Ботев“ с 4:1. Победители в гр

Към цялата статия »


Учители и общински служители във волейболна надпревара

Публикувано на 11 Nov 2025 09:49


В събитието се включиха шест волейболни отбора, подкрепени от сериозни агитки, които в продължение на повече от пет часа мотивираха своите отбори. След оспорвани и емоционални срещи, финалното класиране е следното:
На първо място се класира учителският състав на ОУ „Хр. Ботев”, Дорково начело с директора на училището Ангел Гивечев. Втори се класираха преподавателите от СУ „Св. Кл. Охридски”, Ракитово. Третото място бе за учителите на ОУ „Неофит Рилски”, Костандово. Четвърти остана отборът на ОУ „Хр. Ботев”, Ракитово. Общинарите се кла

Към цялата статия »


Поставиха 4 табла за маршрутите в рида Алабак

Публикувано на 11 Nov 2025 09:47

 на Пеева поляна, на Юндола и на отбивката за Елин връх. На таблата има и информация как можете да помогнете с дарение, за да продължи работата по маркиране на маршрутите в рида Алабак.
Темпо  

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023