20 Sep 2025


140 години от Освобождението на Чепинско

Публикувано на 02 Jan 2018 09:56

На 8 януари 1878 г. към 4:30 ч. следобяд, по заповед на генерал Йосиф Владимирович Гурко, пристига ІІ-ри дивизион на ІХ-ти хусарски Киевски полк тук в Чепинско, в с. Каменица и се установява под сегашната Сярна баня в местността „Тудора”. Настъпва краят на робството!
Пиша тези редове с признателност към освободителите и с възмущение към развихрящата се русофобия в страната ни с тенденция да се превърне в държавна политика. Това е опасно. Безспорно тя се развива и под външно влияние и чужди интереси. Безспорно възмущение буди и позицията на някои наши „историци”, които отричат, подценяват или преиначават освободителната роля на Русия. Без да се съобразяват с нищо, дори със загиналите 200 хиляди руски войни, които оставиха костите си тук в България.
В резултат на Руско-турската освободителна война 1877–1878 г. България се освободи от петвековното турско робство. Българското племе стана народ, а България – държава. Тя се появи на картата на Европа. Един от поводите на войната е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 г., предизвикало възмущението на прогресивната общественост в цяла Европа и особено в Русия. Принос за Освобождението ни има и Българското опълчение, състоящо се от 12 дружини с 7 444 души, а и целия български народ, който по време на войната активно подкрепя освободителите. Това е най-значимото събитие за България през ХІХ век. Многовековните борби и мечти на народа ни за свобода и самостоятелна държавност се сбъднаха. Край на робството, на ангарията, на духовния и физически геноцид. Това беше съдбата и историческият шанс на България. Много народи не са имали такъв и са останали в тъмнината на историята, а земите им само географско понятие. Този исторически феномен остави трайни и незаличими следи в българския национален дух. Масово и спонтанно по цялата българска земя потомците честват годишнините на тази освободителна епопея и почитат паметта на десетките хиляди руски войни и на българските опълченци, загинали за освобождението ни.
След Априлското въстание 1876 г. животът по нашите земи става непоносимо тежък. Последват кървави разправи с въстаналото население, опожарени са села и градове, по сборища и мегдани са издигнати бесилки, извършени са кървави погроми, хиляди хора са откарани на заточение и робство.
Особено тежко е положението и на българското християнско население в Чепинско след трагичната съдба на въстаналия Батак. Озверелите групи, изцапани в кръв и водени от Пехливан ага, връщайки се от Батак, люто се заканват на каменчани, които за да се спасят, нееднократно напускат селото. За случая каменчанката Мария Пендарова, която живя до дълбока старост, споделя, че „в селото останаха само кучетата и някои стари хора”. Те живеят в тревога и неизвестност, подложени на системни плячкосвания и насилия. Голяма част от възрастното мъжко население е принудено да плаща непосилен откуп, за да не бъде изклано. А ангарията е постоянна и жестока.
След падането на Плевен и освобождението на София, освободителната война се развива по-динамично. Претърпяла редица поражения, турската армия отстъпва. Руското командване разположено с военни части в района на Белово – Мененкьово получава донесения, че турската войска и скитащи башибозушки групи безчинстват над православното българско население в Родопите и за да осигури десния си фланг, ген. Гурко изпраща ІІ-ри дивизион на ІХ хусарски Киевски полк по посока Белово – Каменица – Батак – Пловдив. Водачите поемат дивизиона още далеч преди Алабак и го превеждат през най-подходящия за времето си, но много труден път: през снежния и заледен Алабак, през Портин дол, Терегово и Дълбочица към село Корово (днес с. Драгиново).
Независимо от тежката зима войната бушува. Населението с трепет очаква прогонването на петвековните поробители. Още в края на декември и началото на януари 1878 г. по инициатива на каменския революционен комитет, създаден в началото на м. март 1876 г. начело със свещ. Илия Попатанасов (поп Топорчо), са изпращани ежедневно куриери, съгледвачи и водачи за евентуално превеждане на руските войски през сложния и трудно проходим планински терен. Известно е, че тогава поп Топорчо е поддържал сериозна връзка с беловските революционери. По времето на Априлското въстание, заедно с въстаническа група от Каменица, е участвал в отбраната на Голямо Белово.
По данни на драгиновски краеведи за кратък отдих дивизионът спира в местността „Липовец” до Ризов мост, където населението го посреща с хляб и сол. В началото коровчани са изплашени, но постепенно се окопитват от радушното отношение на руснаците. А избягалите се завръщат в селото. Местните хора са спокойни и заради това, че нито един човек от тяхното село не е участвал в бандите, нападнали Батак. С този исторически факт драгиновци заслужено се гордеят и сега.
От много спомени и предания научаваме, че по обходен път към Чепинското корито се отправя разузнавателно конно подразделение от Алабак през Бяла вода, Начовото и Ачовица, което се включва в основната руска част в Каменица.
Било Бабинден... Населението, въпреки големите си тревоги, чества този останал от древността празник, посветен на продължаването на човешкия род, на вярата в бъдещето и уважението между хората. Но на този ден има нещо необикновено. Почти от всеки дом са излезли мъже съгледвачи по пътищата и пътеките от Елин връх до Алабак. Хората вече знаят, че Русия идва, със свити сърца и големи надежди очакват добрата вест.
Ритуалът „поливане” привършва. В ранния следобед на „Орището” се събира цялото село, извива се кръшно, пъстро хоро. В това време се чуват викове: „Идат! Идат! Московците идат!” Съгледвачите тичешком се връщат, а заедно с тях в селото влизат и първите разузнавателни конни двойки. На „Тудора” руският дивизион се установява на стан. Оръдията са грижливо подредени с насочени цеви на север. Пламват огньове, а около тях почиват уморените и премръзнали бойци.
На метри от руския стан са руините на разрушената някога черква „Свети Тодор” и цялата местност носи нейното име. Случва се така, че Каменица е първото българско православно селище, което заедно с цялото Чепинско в Родопите първо освободено от многовековното робство.
Неописуема е радостта на мало и голямо. Те още не могат да почустват, че дългоочакваният ден на Свободата, краят на петвековното робство, на униженията и страданията е дошъл. Цялото население с празничните си дрехи, с много храна и типичните за Бабинден вкусни каменски ястия, с църковни песни, хоругви и икони, начело със своя духовен и политически водач поп Топорчо, се отправят към долния край на селото. Там той просълзен, с хляб и сол, посреща и поздравява освободителите на църковно-славянски с „Добре дошли, братушки! Здраствуйте, братушки!”. А уморените войници, със зачервени от вятъра и студа лица, отчупват по къшей хляб, със загрубелите си ръце се кръстят пред черковните атрибути. Струпаното множество съсредоточено и с радост наблюдава дългоочакваното събитие, за да остане в спомените на всеки и след това да се предава от поколение на поколение.
Престоят на руския дивизион е кратък, само ден-два. Един разузнавателен конен разред е изпратен по посока Юндола – Якоруда, за да провери дали няма скрити турски подразделения, които да се явят в гръб на руската армия в Тракия. Но такива няма. Якорудчани устройват радостно посрещане на освободителите. Но кратка е радостта им, по силата на Берлинския договор отново остават под робство. Свободата за тях идва по време на освободителната Балканска война в 1912 година.
Руските богатири продължават пътя си през Батак–Пещера–Пловдив–Сан Стефано до победата. Това е най-великият и очакван от векове празник за българското население в Чепинско – Освобождението, което им донася „Дядо Иван”.
В нашия край идват още две групи руски военни. Следващият месец – февруари 1878 г. е дислоциран един кавалерийски ескадрон, разквартируван в Каменица, с цел да противодейства на турското влияние в различните му прояви и да установи ред и спокойствие в района. Престоят е продължил около три месеца. Тази група руски войници е оставила най-много спомени сред местното население.
Тя е разквартирувана в много от семейните жилища на каменчани, а конния обоз – в оборите им. Създадени са дружески отношения с освободени и освободители. За това е помогнала единната православна християнска религия на двата народа.
Кавалеристите редовно посещавали в празнични дни черквата, на тях е било предоставено най-почетното място, а каменчани в захлас ги наблюдавали. Гледали как при поклоните казаците прибирали токовете на ботушите, лъскавите им шпори лъщели, а звънът им се разнасял сред затихналото множество. И сега в горната махала при Орището се носи спомена, че в една от старите къщи е живял майорът командир на ескадрона, а къщата се знае като Майоркината. А това е била къщата на кмета. Така се е случило, че в тази майорнина къща, в същата стая е квартирувала първата жена учителка в с. Каменица в началото на ХІХ в. – Олга Хаджирашкова (Праматарова), положила началото на социалистическото движение в Чепинско. Там сега стои извехтяла паметна плоча от признателното население.
Знае се, че по това време руснаците провеждали обучение на младежите на военно дело. Оставили им и пушки за охрана на селото, които каменчани наричаха „кримки”. На някои от младежите раздали и военно облекло. Спомням си, че старецът Стойо Пеев, един от водачите на руския дивизион през Алабак, на празнични дни носеше руската униформа, която му е била подарена, а на нея ордените и медалите, които имаше.
Третата група военни, разквартирувана също в Каменица, е престояла продължително време, през лятото и есента на 1878 г. Те са картографи от Санктпетербургския военен топографски институт. Тя се е състояла от пет-шест офицери – топографи и конен обоз с обслужващ персонал. По време на войната и през годините след нея Руският топографски корпус извършва първото подробно едромащабно заснемане на територията на България. И днес картите, създадени от него, не са загубили своето значение. Хубаво е да се напомни, че по-възрастните каменчани знаеха, че стотиците малки и големи дървени пирамиди в нашия край по триангулачните точки са строени от тези картографи.
В заключение не мога да премълча и историческия факт, че през 1972 г. от признателните велинградчани по предложение на многоуважавания ни съгражданин Тодор Пеев, брат на народната героиня Вела Пеева, беше построена чешма-паметник край Сярна баня в чест на освободителите на Чепинско от многовековното османско иго.
За присъствието на руските войници-освободители са запазени чудесни спомени – от хубави по-хубави, които нашите краеведи и историци са длъжни да възстановят. „Дядо Иван” – това е една исторически утвърдила се надежда за Освобождение на България. Така се случи, че тази надежда се превръща в действителност – България стана държава. Бъдещето така се разви, че духовните връзки между двата славянски народа – българи и руси, се задълбочиха. Малко са такива случаи в света. Тревожно е, че сега целенасочено от някои се полагат неимоверни усилия за разрушаването им. Нека не позволяваме русофобията да се превръща в държавна политика. Това е опасно. Дружбата ни с Русия е била нужна, а за в бъдеще е още по-необходима за нашите страни. Нека я пазим във вековете!
Горните редове написах въз основа на исторически документи и факти, на спомени, които се предават от поколение на поколение и чувство за синовен дълг към нашата историческа памет. Нека на 8 януари в 16:30 часа, по това време са дошли руските богатири, да поставим по едно цвете на паметника построен в тяхна чест в Парка на Освободителите.
Георги Пашов, рредседател на Дружество за защита на Родопите Велинград

Велинград тел: 0876521487


Цената на водата скача два пъти и половина

Публикувано на 17 Sep 2025 09:34

След влизането в Асоциацията обслужването на клиентите на „ВКТВ“ - Велинград се поема от нов ВиК оператор - „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД Пазарджик в ликвидация. Цените за клиентите на пазарджишката фирма са утвърдени от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 19 декември 2024 г. и от 1 януари 2025 г. те са: 
 - единна цена за услуга доставяне на вода - 1,639 лв./куб.м  без ДДС   и 1,967 лв. с ДДС 
 - единна цена за услуга отвеждане (канализация) - 0,183 лв./куб.м  без ДДС&

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:44

Вечерта на центъра на града се състоя концерт „На мегдана“ с участието на звезди на Фен фолк тв.

ЕВРО Комисията за защита на потребителите и Община Ракитово организират информационна среща за гражданите и представители на бизнеса във връзка с предстоящото въвеждане на еврото в България. В рамките на разяснителната кампания експерти ще дадат отговори на вълнуващите обществеността въпроси, свързани със защитата на правата на гражданите, задълженията на търговците в периодите на двойното обозначаване на цените и използването на двете вал

Към цялата статия »


Няма морал, щом законът го позволява

Публикувано на 16 Sep 2025 09:43

която също е член на УС на ТД „Юндола“, но не е подписала това становище и не подкрепя сделката, при която председателят Д. Санкев еднолично продаде имот от 6565 кв.м. с две сгради за сумата от 173 100 лева (26 лева за кв.м.!) и то на сина на председателя на Контролния съвет на ТД „Юндола“ Илия Харизанов.
- Г-жо Андонова, защо не подписахте позицията на ръководството на ТД „Юндола“ във връзка с продажбата на имота на дружеството, която публикувахме преди седмица?
-  Защото това становище изобщо не е разглеждано от Управителния съв

Към цялата статия »


Комисия ще мисли нов начин за изчисляване на такса смет

Публикувано на 16 Sep 2025 09:42


На извънредната сесия на 9 септември  заместник-кметът Атанас Палигоров подчерта, че това е изключително важна тема и крайното решение трябва да бъде взето от по-широк кръг хора. Кметът Костадин Коев допълни, че е нужно да се приеме максимално точно и справедливо решение, което да бъде съобразено по сектори. Решено бе в комисията да влязат 9 съветници, които сами изявиха желание да работят по темата: Надежда Ключкова, Вела Велева, Атанас Рангелов, Ахмед Налбантов, Стефан малинов, Христо Тричков, Ангел Симеонов, Пламен Хаджиев и Муса

Към цялата статия »


Нулев интерес към отчета на бюджета за 2024 г.

Публикувано на 16 Sep 2025 09:41


Организатор на общественото обсъждане по закон е Общинският съвет, но съветниците проявиха нулев интерес - не присъства никой друг освен заместник-председателят Идрис Пашалиев. Общинска администрация бе представена от Тодор Масларов, Петър Кондев и Мария Кантарева.
От „Темпо“ попитахме г-н Пашалиев дали смята, че 9 часа сутринта е удобно време за гражданите, които по това време са на работа. Ние също сме на работа, отговори зам.-председателят на местния парламент.
Обществено обсъждане така и не се проведе, а отчетът на бюджета пред

Към цялата статия »


Сградата на „Хан Аспарух“ 16 остава публична общинска собственост

Публикувано на 16 Sep 2025 09:39

Мотивът бе, че с тази сграда общината ще обезпечи дължими суми към НАП и съветниците подкрепиха предложението на кмета. 
Дни по-късно кметът сам поиска отмяна на решението, този път с мотив, че в сградата се помещават държавни институции като „Социално подпомагане“, Прокуратура, РЗИ, на които общината трябва да съдейства, за да осигури „трайното задоволяване на обществените потребности“. Съветниците тново се съобразиха с предложението на кмета, отмениха взетото през август решение и сградата на ул. „Хан Аспарух“ 16 остана публична об

Към цялата статия »


„Николай Гяуров си дойде у дома!“

Публикувано на 16 Sep 2025 09:35

 На паметника бяха поднесени цветя от Общинска администрация, Общинския съвет, Историческия музей и НЧ „Отец Паисий-1893“. Сред присъстващите бяха и оперните певци, дошли от различни краища на Европа, за да се поклонят пред един от най-големите гласове в историята на операта. А дни по-рано Община Велинград най-после се засрами от вида на паметника на Н. Гяуров, свали зеленото платнище и ремонтира падналите преди повече от година мраморни плочи.
Вечерта на 13 септември НЧ „Отец Паисий-1893“ за пета поредна година предложи музикално пъ

Към цялата статия »


Малки обяви: 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:31


***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:28

При подаден сигнал за проверка лицата побягват и се укриват в горския масив. Малко по-късно нарушителите отново са забелязани, като един от тях е спрян за проверка, а другият успява да избяга. От задържания е иззета гладкоцевна ловна пушка, заредена с два патрона. След незабавно подаден сигнал на тел. 112 и пристигане на органите на МВР е установено, че оръжието е незаконно притежавано. При извършен обиск са намерени и два броя гилзи. Със съдействието на полицията оръжието и боеприпасите са иззети, а лицето е задържано за срок от 24 часа. Съ

Към цялата статия »


Обществото научи повече за работата на пожарникарите

Публикувано на 16 Sep 2025 09:27

 доброволните отряди във Велинград и Драгиново. 
В трите квартала бяха организирани представяне на пожарна техника и оборудване, демонстрация на тяхното приложение и обучение на гражданите за реакция при пожари. На 12 септември в сграда на РСПБЗН – Велинград се проведе Ден на отворените врати с възможност за посещение от граждани и запознаване с техниката и оборудването. Същият ден пожарникарите проведоха среща с бивши колеги и ветерани, а на Кръстовден - 14 септември, в сградата бе отслужен водосвет за здраве на служителите и т

Към цялата статия »


Отлично ново трасе и рекорден брой участници

Публикувано на 16 Sep 2025 09:25

На старт застанаха 137 скиори във всичките 10 възрастови групи от клубовете в Банско, Габрово,  Сапарева баня, София, Самоков, Асеновград, Паничище  и Велинград. 
За първи път участниците в „Купа Велинград“ стартираха по нов маршрут към село Абланица, който спечели одобрението на треньори и състезатели. 
В крайното класиране за купата медали спечелиха трима възпитаници на велинградския СК „Атлас“ с треньор Тодор Гълев. При жените Александра-Ан Влахова, която вече се състезава за НСА, спечели сребърен медал. Бронзови

Към цялата статия »


341 първокласници тръгнаха на училище в община Велинград

Публикувано на 15 Sep 2025 15:49


Откриването на новата 2025/26 учебна година бе уважено от цялото ръководство на общината, като кметът К. Коев бе гост на тържеството в СУ „Васил Левски“, зам.-кметовете Атанас Палигоров в НПГГС „Христо Ботев“, Любомир Перчинков в СУ „М. Драгинов“ в Драгиново и Исмаил Моллов в СУ „Христо Смирненски“ в Света Петка. Началникът на отдел „ХСД“ Мариана Зинкова уважи празника в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а началникът на отдел „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова бе в ПГИТ „Алеко Константинов“. 
Новата учебна година започна нормално във

Към цялата статия »


„Чепинец“ допусна загуба в равностоен мач

Публикувано на 14 Sep 2025 20:03


Двубоят започна в спокойно темпо, като и двата отбора се опитваха да владеят повече топката и да търсят пролуки в защитите. В определени периоди от играта гостите печелеха по-често първа топка и овладяха централната зона, докато халфовете на домакините на моменти оставяха празни пространства и не успяваха навреме да парират своите съперници. Първото полувреме протече равностойно и без сериозни опасности и за двамата вратари. И когато наближаваше краят на първата част, съвсем неочаквано гостите поведоха в резултата. След едно центриране в

Към цялата статия »


„Драгиново“ не успя да направи пълен обрат и загуби

Публикувано на 14 Sep 2025 20:02

И двата тима имаха нужда от точки след неуспешните си изяви в последните два кръга.
Двубоят е преминал с поделено преимущество на двата отбора, като гостите могат да съжаляват, че през първата част са пропуснали няколко възможности да поведат в резултата. Първоначалният натиск на домакините се е увенчал с успех и те са повели с 1:0 в 6 мин. Последвала е сравнително бърза реакция на драгиновци, които са възстановили равенството в 17 мин. след попадение на И. Качаков, изведен на удобна позиция от Н. Атипов. В минутите до края на първото пол

Към цялата статия »


Община Велинград се присъедини към Асоциацията по ВиК в област Пазарджик

Публикувано на 11 Sep 2025 08:37

 
Със сключено допълнително споразумение Асоциация по ВиК - Пазарджик и „Водоснабдяване и канализационни услуги” ЕООД гр. Пазарджик, регламентираха условията по присъединяването на община Велинград към асоциацията. Операторът ще започне да стопанисва, поддържа и експлоатира  публичните ВиК системи и съоръжения на територия на община Велинград считано от 15.09.2025 г. Във връзка с държавната политика и съгласно Закона за регулиране на ВиК услугите, потребителите на територията на община Велинград ще получават услугите по доставка

Към цялата статия »


ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ВиК УСЛУГИ

Публикувано на 11 Sep 2025 08:35

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тези Общи условия се уреждат отношенията между „Водоснабдяване и канализация” ЕООД Пазарджик в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр. Пазарджик, ул.”Втори януари” № 6, ЕИК 822106665, наричано за краткост “В и К оператор”, от една страна и потребителите на предоставяните водоснабдителни и канализационни услуги на територията, обслужвана от В и К оператора, от друга страна.
Чл. 2.(1) Потребители на В и К услуги са:
1. юридически или физически лица - собственици, ползватели и притежат

Към цялата статия »


От 15 септември всички ВиК дейности преминават към пазарджишка фирма

Публикувано на 09 Sep 2025 10:38

От същата дата пазарджишкото дружество ще поеме и предоставянето на водоснабдителни и канализационни услуги на територията на нашата община, което означава, че ще ги плащаме по нови, по-високи цени. Към 5 септември новите цени на водата все още не са регламентирани - това отговориха от пресцентъра на Община Велинград на въпрос на „Темпо“.  
Изброените промени стават по силата на решението за присъедняване на община Велинград към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД -

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 09. 09. 2025

Публикувано на 09 Sep 2025 10:35

ДАРИТЕЛСКА КАМПАНИЯ Община Сърница организира дарителска кампания в помощ на семействата, които загубиха домовете си при големия пожар на 28 август. В кампанията ще се събират само парични средства, които ще бъдат предоставени поравно за трите къщи, които са изцяло опожарени и негодни за живеене. Желаещите могат да направят своето дарение на поставените за целта дарителски кутии в магазини в Сърница и по банкова сметка, а повече информация може да бъде получена в общината.

ПОКРИВ Очаквано Община Велинград получи само една оферта по об

Към цялата статия »


Право на отговор от ТД „Юндола“

Публикувано на 09 Sep 2025 10:34

 – за погасяване на задължения, вдигане на възбрани и ремонт на хижа „Юндола“. 
Местоположение
В статията е посочена местност „Вескьовец“. Това е фактологична грешка – имотът се намира в м. „Пътни дол“ (4-ти км), видно от кадастъра. Неправилното местоположение поставя под съмнение и компетентността на автора да прави ценови сравнения.
Година на решението
Пише се, че решението за продажба е от 2021 г. – невярно. Реалното решение е от Общото събрание на 12.11.2022 г., на база предварително решение на УС от 02.10.2022 г.

Към цялата статия »


Васил Тодев: Нужен е рестарт и публичност в дейността на ТД „Юндола“

Публикувано на 09 Sep 2025 10:33


- Г-н Тодев, как ще коментирате вече извършената продажба на имота на ТД „Юндола“ на 4-ти километър и взетото решение за продажба на хижата на Юндола?
- Според мен и двете решения имат множество слабости, които групирам в няколко направления.
На първо място: взимат се решения за разпореждане с имоти, но без да има разработен план как туристическото дружество ще развива своята дейност, за да се мотивира необходимостта от такава продажба. В случая с имота на 4-ти километър един актив се продава без конкретен план, а после ще се мисли

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023