20 Sep 2025


Водната стратегия 2 години по-късно

Публикувано на 19 Jun 2018 09:43

Две години по-късно проблемите във водоподаването във Велинград съвсем не са минало. Ясно е, че градът няма как да навакса пропуснатия в мандата на кмета Иван Лебанов шанс за европейски пари за цялостен воден цикъл. Но това са реалностите, с които трябва да вървим напред. За да видим с каква скорост се решават най-неотложните задачи в тежкия воден сектор, решихме да направим равносметка по стратегията в разговор с кмета Костадин Коев. И ето какво се случва и не се случва точка по точка (текстът в курсив е от Водната стратегията):
През юни 2016 г., точно преди 2 години, Община Велинград и общинското дружество “ВКТВ” изработиха и приеха Водна стратегия. Документът се роди на фона на всекидневно спиране на водата, особено в кв. Каменица, където над 1500 човека се включиха в гневна гражданска подписка. Водната стратегия бе приета и от Общинския съвет. При обсъждането Дияна Кехайова, съветник от “Бъдеще за община Велинград”, обърна внимание, че без конкретни срокове и отговорници стратегията е просто един пожелателен документ. 1. Ремонт на водопровода на водохващане ''Водев чарк''. През 2015 г. в следствие на проливни дъждове металната водопроводна тръба Ф 500 е подкопана около 800 метра и е неизползваема в продължение на 1 година, при което градът е лишен от питейна вода 40 литра в секунда. През 2016 г. е внесено искане за финансиране на проекта за ремонт в Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане (МКВП) към Министерски съвет (МС). След осигуряване на финансирането започва незабавен ремонт и пуск.
Това са намеренията, заложени в стратегията. Но на практика очакванията за финансиране на ремонта на “Водев чарк” с държавни средства не се случиха. След дълго, почти 2-годишно чакане, общината най-накрая реши да спре да вика неволята и сама да осигури нужните пари. В момента ремонтите са в ход, а обещанието на управителя на “ВКТВ” Георги Мяшков е да приключат до края на юни 2018 г. и от юли проблемите във водоснабдяването да бъдат минимализирани.
На въпрос дали общината не чака прекалено дълго за държавни средства, кметът отговаря: “Подадохме проекта в МРРБ и Междуведомствената комисия за бедствия и аварии. Много тичане, но не се получи финансиране! След спирането на водата от “Легоринец” и “Сухата лъка” заради по-високите нива на уран, аз алармирах, че ни очаква водна криза. Ако “Легоринец” и “Сухата лъка” работеха, щяхме да търсим финансиране до дупка и да изградим ново съоръжение. Но в тази ситуация съм до стената. Бяхме принудени Общинският съвет да гласува пари за ремонта на водопровода.”
Кметът Костадин Коев е лично ангажиран с ремонта на “Водев чарк”, два пъти е бил на терена, сам дава идеи как по-ефективно да бъде извършено превключването от “Водев чарк” към “Легоринец”: “Водопровод “Водев чарк” беше проектиран по ново трасе, като има изместване на старата тръба. Теренът е много тежък, на място се вижда, че причината за разрушаване на водопровода не е свлачище, а водата е брулила и е отнесла просеката. По изкуствен начин беше се образувало 700 метра дере, което вече е укрепено. 300 метра от водопровода е изцяло оголен. Земната маса под водопровода се е свлякла и самият водопровод е 5 метра във въздуха, при което се е деформирал и водоподаването е нарушено. Водопроводът вече е укрепен с дървета и зарит с пръст. На три места водопроводът беше прекъснат все едно е отрязан с нож. Сега тези аварии са открити и отработени. Водохващанията в района бяха потънали в кал и затлачени, течеше мътна вода. Вече са изчистени и водата е кристално чиста. Хванаха старите “майки”, остава да се изчистят още 2-3 водохващания. В момента е Байрям и част от работниците на “ВКТВ” почиват, но останалите работят. Най-важно е да се направи включването на водопровод “Водев чарк” в полипропиленовата тръба до “Американската ливада”. Радостно е, че има много вода и то с отлично качество, което ще ни даде възможност да спестим от реагенти в Пречиствателната станция.” От 18 юни 2018 г. започват проби на ремонтирания водопровод “Водев чарк”. Надеждите са, че след като водата от него бъде пусната в Легоринския водопровод, това чувствително ще облекчи работата на Пречиствателната станция и ще има достатъчно вода за кв. Каменица.
2. Свързване на новоизграден водопровод ''Чукура'' към водопроводната мрежа на пречиствателна станция, при което ще се изолира секторът на огромен брой аварии в местността ''Лепеница''. По тази точка от водната стретегия са изградени нужните подпорни стени. Свързването предстои, като за целта “ВКТВ” трябва да монтира кранове.
3. Почистване на водохващане ''Самоводица'' и довеждане на вода от нови водохващания и увеличаване на дебита от 3 л/с до 10 л/с. Паралелно с това изграждане нов водоем 1500 метра куб. м.''Нежовица'' за събиране на новодошлата вода и захранване на на кв. Каменица (за информация кв. Чепино разполага с водоем от 3000 м.куб, кв. Лъджене с 2500 м. куб., а кв. Каменица е останал с 1500 м.куб). С това ще се реши проблемът с постоянно водоподаване на кв. Каменица.
През изминалите 2 години водохващане “Самоводица” е почистено. Общината стартира обществена поръчка и в момента водоем “Нежовица” се изгражда.
4. Пускане в експлоатация на два неработещи до сега водоема по 750 м.куб., намиращи се над хотел ''ОЛИМП'' с цел освобождаване на водни количества за кв. Каменица и подобряване на захранването на улиците ''Борислав'' и ''Цар Иван Асен II''.
Тази точка от водната стратегия не е изпълнена, тъй като водоемите са държавни. Кметът К. Коев съобщи, че преговорите с държавното дружество “СБР-НК” ЕОД не са дали положителен резултат.
5. Зониране на водопроводната мрежа в гр.Велинград, с което ще се изолира сектора на авария, без да се спира водата на реалните ползватели.
Занирането на Каменица е факт, кварталът е райониран на ниска, средна и висока зона. Монтирани са регулатори за налягане, които помагат за изолиране на зоната с аварии.
6. Подмяна на водопровод по ул.''Йорданка Чанкова'' с дължина 600 м., Ф160, където през летния период авариите са по няколко на седмица.
Подмяната на водопровода е извършена. Общината е осигурила финансиране и за подмяна на водопроводите по още улици, което ще стане в следващите месеци.
7. Ремонт и монтиране на автоматични регулатори и поплавъци на водоем в кв. Каменица, при което спираме изтичането на питейна вода през преливника във времето с намалено потребление и подсилване на други участъци. Ремонтите са направени и водата вече не изтича, а влиза в тръбите за Каменица.
8. Връщане и отремонтиране промишлен водопровод ''Клептуза''на Община Велинград за захранване да бетонови възли, автомивки и други ползватели с промишлена вода, които в момента консумират питейната вода.
Точката е изпълнена, нo според кмета К. Коев вода от Клептуза може да бъде допълнителен източник и за водоснабдяването на Велинград. Затова са направени запитвания до Министерството на здравеопазването и се търси финансиране от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изграждане на 900-метров водопровод от Клептуза.
9. Изграждане на сондажи в парковите пространства за недопускане да се поливат с питейна вода.
Сондажи не са изградени.
10. Подмяна на водопровода на минерален извор “Власа“ с дължина 1 км и 700 м., с което ще се избегнат авариите по водопровода и непрекъснато доставяне на минерална вода за хотелите в района и закрит плувен басейн “Антон Митров“. По този начин ще се премахнат незаконните включвания по водопровода.
Общината спечели проект и проведе обществена поръчка за ремонт на сондажа и изграждане на нов водопровод за минерална вода “Власа”. Очаква се работата да стартира.
В заключение кметът Костадин Коев каза: “Работи се по всички теми, не се пренебрегва нито една. Трябва да е ясно, че в този мандат повече от 25 километра водопроводи общината не може да направи. Бавно стават нещата, но ще станат. Водната стратегия ще бъде реализирана. Квартал Каменица ще има нов водоем и водопровод, ще има достатъчен дебит и налягане.”
Тази седмица ще очакваме добри новини по отношение изследванията на пробите от “Легоринец” и “Сухата лъка” за уран. Има данни, че част от водата вече отговаря на нормативните изисквания и е годна за пиене. Това плюс пускането на “Водев чарк” значително би намалило проблемите с водоподаването във Велинград през идващите летни месеци. Но не бива да слагаме розовите очила, защото недостигът на вода е само част от общата картина. Другата част са десетките улици със стари водопроводи, които аварират всяка седмица - още една задача с повишена трудност, която общината и “ВКТВ” трябва да решат.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Цената на водата скача два пъти и половина

Публикувано на 17 Sep 2025 09:34

След влизането в Асоциацията обслужването на клиентите на „ВКТВ“ - Велинград се поема от нов ВиК оператор - „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД Пазарджик в ликвидация. Цените за клиентите на пазарджишката фирма са утвърдени от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 19 декември 2024 г. и от 1 януари 2025 г. те са: 
 - единна цена за услуга доставяне на вода - 1,639 лв./куб.м  без ДДС   и 1,967 лв. с ДДС 
 - единна цена за услуга отвеждане (канализация) - 0,183 лв./куб.м  без ДДС&

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:44

Вечерта на центъра на града се състоя концерт „На мегдана“ с участието на звезди на Фен фолк тв.

ЕВРО Комисията за защита на потребителите и Община Ракитово организират информационна среща за гражданите и представители на бизнеса във връзка с предстоящото въвеждане на еврото в България. В рамките на разяснителната кампания експерти ще дадат отговори на вълнуващите обществеността въпроси, свързани със защитата на правата на гражданите, задълженията на търговците в периодите на двойното обозначаване на цените и използването на двете вал

Към цялата статия »


Няма морал, щом законът го позволява

Публикувано на 16 Sep 2025 09:43

която също е член на УС на ТД „Юндола“, но не е подписала това становище и не подкрепя сделката, при която председателят Д. Санкев еднолично продаде имот от 6565 кв.м. с две сгради за сумата от 173 100 лева (26 лева за кв.м.!) и то на сина на председателя на Контролния съвет на ТД „Юндола“ Илия Харизанов.
- Г-жо Андонова, защо не подписахте позицията на ръководството на ТД „Юндола“ във връзка с продажбата на имота на дружеството, която публикувахме преди седмица?
-  Защото това становище изобщо не е разглеждано от Управителния съв

Към цялата статия »


Комисия ще мисли нов начин за изчисляване на такса смет

Публикувано на 16 Sep 2025 09:42


На извънредната сесия на 9 септември  заместник-кметът Атанас Палигоров подчерта, че това е изключително важна тема и крайното решение трябва да бъде взето от по-широк кръг хора. Кметът Костадин Коев допълни, че е нужно да се приеме максимално точно и справедливо решение, което да бъде съобразено по сектори. Решено бе в комисията да влязат 9 съветници, които сами изявиха желание да работят по темата: Надежда Ключкова, Вела Велева, Атанас Рангелов, Ахмед Налбантов, Стефан малинов, Христо Тричков, Ангел Симеонов, Пламен Хаджиев и Муса

Към цялата статия »


Нулев интерес към отчета на бюджета за 2024 г.

Публикувано на 16 Sep 2025 09:41


Организатор на общественото обсъждане по закон е Общинският съвет, но съветниците проявиха нулев интерес - не присъства никой друг освен заместник-председателят Идрис Пашалиев. Общинска администрация бе представена от Тодор Масларов, Петър Кондев и Мария Кантарева.
От „Темпо“ попитахме г-н Пашалиев дали смята, че 9 часа сутринта е удобно време за гражданите, които по това време са на работа. Ние също сме на работа, отговори зам.-председателят на местния парламент.
Обществено обсъждане така и не се проведе, а отчетът на бюджета пред

Към цялата статия »


Сградата на „Хан Аспарух“ 16 остава публична общинска собственост

Публикувано на 16 Sep 2025 09:39

Мотивът бе, че с тази сграда общината ще обезпечи дължими суми към НАП и съветниците подкрепиха предложението на кмета. 
Дни по-късно кметът сам поиска отмяна на решението, този път с мотив, че в сградата се помещават държавни институции като „Социално подпомагане“, Прокуратура, РЗИ, на които общината трябва да съдейства, за да осигури „трайното задоволяване на обществените потребности“. Съветниците тново се съобразиха с предложението на кмета, отмениха взетото през август решение и сградата на ул. „Хан Аспарух“ 16 остана публична об

Към цялата статия »


„Николай Гяуров си дойде у дома!“

Публикувано на 16 Sep 2025 09:35

 На паметника бяха поднесени цветя от Общинска администрация, Общинския съвет, Историческия музей и НЧ „Отец Паисий-1893“. Сред присъстващите бяха и оперните певци, дошли от различни краища на Европа, за да се поклонят пред един от най-големите гласове в историята на операта. А дни по-рано Община Велинград най-после се засрами от вида на паметника на Н. Гяуров, свали зеленото платнище и ремонтира падналите преди повече от година мраморни плочи.
Вечерта на 13 септември НЧ „Отец Паисий-1893“ за пета поредна година предложи музикално пъ

Към цялата статия »


Малки обяви: 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:31


***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:28

При подаден сигнал за проверка лицата побягват и се укриват в горския масив. Малко по-късно нарушителите отново са забелязани, като един от тях е спрян за проверка, а другият успява да избяга. От задържания е иззета гладкоцевна ловна пушка, заредена с два патрона. След незабавно подаден сигнал на тел. 112 и пристигане на органите на МВР е установено, че оръжието е незаконно притежавано. При извършен обиск са намерени и два броя гилзи. Със съдействието на полицията оръжието и боеприпасите са иззети, а лицето е задържано за срок от 24 часа. Съ

Към цялата статия »


Обществото научи повече за работата на пожарникарите

Публикувано на 16 Sep 2025 09:27

 доброволните отряди във Велинград и Драгиново. 
В трите квартала бяха организирани представяне на пожарна техника и оборудване, демонстрация на тяхното приложение и обучение на гражданите за реакция при пожари. На 12 септември в сграда на РСПБЗН – Велинград се проведе Ден на отворените врати с възможност за посещение от граждани и запознаване с техниката и оборудването. Същият ден пожарникарите проведоха среща с бивши колеги и ветерани, а на Кръстовден - 14 септември, в сградата бе отслужен водосвет за здраве на служителите и т

Към цялата статия »


Отлично ново трасе и рекорден брой участници

Публикувано на 16 Sep 2025 09:25

На старт застанаха 137 скиори във всичките 10 възрастови групи от клубовете в Банско, Габрово,  Сапарева баня, София, Самоков, Асеновград, Паничище  и Велинград. 
За първи път участниците в „Купа Велинград“ стартираха по нов маршрут към село Абланица, който спечели одобрението на треньори и състезатели. 
В крайното класиране за купата медали спечелиха трима възпитаници на велинградския СК „Атлас“ с треньор Тодор Гълев. При жените Александра-Ан Влахова, която вече се състезава за НСА, спечели сребърен медал. Бронзови

Към цялата статия »


341 първокласници тръгнаха на училище в община Велинград

Публикувано на 15 Sep 2025 15:49


Откриването на новата 2025/26 учебна година бе уважено от цялото ръководство на общината, като кметът К. Коев бе гост на тържеството в СУ „Васил Левски“, зам.-кметовете Атанас Палигоров в НПГГС „Христо Ботев“, Любомир Перчинков в СУ „М. Драгинов“ в Драгиново и Исмаил Моллов в СУ „Христо Смирненски“ в Света Петка. Началникът на отдел „ХСД“ Мариана Зинкова уважи празника в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а началникът на отдел „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова бе в ПГИТ „Алеко Константинов“. 
Новата учебна година започна нормално във

Към цялата статия »


„Чепинец“ допусна загуба в равностоен мач

Публикувано на 14 Sep 2025 20:03


Двубоят започна в спокойно темпо, като и двата отбора се опитваха да владеят повече топката и да търсят пролуки в защитите. В определени периоди от играта гостите печелеха по-често първа топка и овладяха централната зона, докато халфовете на домакините на моменти оставяха празни пространства и не успяваха навреме да парират своите съперници. Първото полувреме протече равностойно и без сериозни опасности и за двамата вратари. И когато наближаваше краят на първата част, съвсем неочаквано гостите поведоха в резултата. След едно центриране в

Към цялата статия »


„Драгиново“ не успя да направи пълен обрат и загуби

Публикувано на 14 Sep 2025 20:02

И двата тима имаха нужда от точки след неуспешните си изяви в последните два кръга.
Двубоят е преминал с поделено преимущество на двата отбора, като гостите могат да съжаляват, че през първата част са пропуснали няколко възможности да поведат в резултата. Първоначалният натиск на домакините се е увенчал с успех и те са повели с 1:0 в 6 мин. Последвала е сравнително бърза реакция на драгиновци, които са възстановили равенството в 17 мин. след попадение на И. Качаков, изведен на удобна позиция от Н. Атипов. В минутите до края на първото пол

Към цялата статия »


Община Велинград се присъедини към Асоциацията по ВиК в област Пазарджик

Публикувано на 11 Sep 2025 08:37

 
Със сключено допълнително споразумение Асоциация по ВиК - Пазарджик и „Водоснабдяване и канализационни услуги” ЕООД гр. Пазарджик, регламентираха условията по присъединяването на община Велинград към асоциацията. Операторът ще започне да стопанисва, поддържа и експлоатира  публичните ВиК системи и съоръжения на територия на община Велинград считано от 15.09.2025 г. Във връзка с държавната политика и съгласно Закона за регулиране на ВиК услугите, потребителите на територията на община Велинград ще получават услугите по доставка

Към цялата статия »


ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ВиК УСЛУГИ

Публикувано на 11 Sep 2025 08:35

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тези Общи условия се уреждат отношенията между „Водоснабдяване и канализация” ЕООД Пазарджик в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр. Пазарджик, ул.”Втори януари” № 6, ЕИК 822106665, наричано за краткост “В и К оператор”, от една страна и потребителите на предоставяните водоснабдителни и канализационни услуги на територията, обслужвана от В и К оператора, от друга страна.
Чл. 2.(1) Потребители на В и К услуги са:
1. юридически или физически лица - собственици, ползватели и притежат

Към цялата статия »


От 15 септември всички ВиК дейности преминават към пазарджишка фирма

Публикувано на 09 Sep 2025 10:38

От същата дата пазарджишкото дружество ще поеме и предоставянето на водоснабдителни и канализационни услуги на територията на нашата община, което означава, че ще ги плащаме по нови, по-високи цени. Към 5 септември новите цени на водата все още не са регламентирани - това отговориха от пресцентъра на Община Велинград на въпрос на „Темпо“.  
Изброените промени стават по силата на решението за присъедняване на община Велинград към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД -

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 09. 09. 2025

Публикувано на 09 Sep 2025 10:35

ДАРИТЕЛСКА КАМПАНИЯ Община Сърница организира дарителска кампания в помощ на семействата, които загубиха домовете си при големия пожар на 28 август. В кампанията ще се събират само парични средства, които ще бъдат предоставени поравно за трите къщи, които са изцяло опожарени и негодни за живеене. Желаещите могат да направят своето дарение на поставените за целта дарителски кутии в магазини в Сърница и по банкова сметка, а повече информация може да бъде получена в общината.

ПОКРИВ Очаквано Община Велинград получи само една оферта по об

Към цялата статия »


Право на отговор от ТД „Юндола“

Публикувано на 09 Sep 2025 10:34

 – за погасяване на задължения, вдигане на възбрани и ремонт на хижа „Юндола“. 
Местоположение
В статията е посочена местност „Вескьовец“. Това е фактологична грешка – имотът се намира в м. „Пътни дол“ (4-ти км), видно от кадастъра. Неправилното местоположение поставя под съмнение и компетентността на автора да прави ценови сравнения.
Година на решението
Пише се, че решението за продажба е от 2021 г. – невярно. Реалното решение е от Общото събрание на 12.11.2022 г., на база предварително решение на УС от 02.10.2022 г.

Към цялата статия »


Васил Тодев: Нужен е рестарт и публичност в дейността на ТД „Юндола“

Публикувано на 09 Sep 2025 10:33


- Г-н Тодев, как ще коментирате вече извършената продажба на имота на ТД „Юндола“ на 4-ти километър и взетото решение за продажба на хижата на Юндола?
- Според мен и двете решения имат множество слабости, които групирам в няколко направления.
На първо място: взимат се решения за разпореждане с имоти, но без да има разработен план как туристическото дружество ще развива своята дейност, за да се мотивира необходимостта от такава продажба. В случая с имота на 4-ти километър един актив се продава без конкретен план, а после ще се мисли

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023