27 Dec 2025


Първият център за информация във Велинград отброи 20 години

Публикувано на 07 Jan 2020 17:28

“Най-ценната придобивка на Велинград“ – така на откриването преди 20 години беше наречен Центърът за бизнес и информация. През 1999 г., когато все още се отърсвахме от голямата криза и до България и Велинград изобщо не бяха стигнали пари по проекти, Програмата за устойчиво развитие на ООН (ПРООН) “Възможности 21 век“ инвестира в ЦБИ сумата от 200 милиона лева (преди деноминацията на българския лев, което прави около 200 000 лева).
Създаването на ЦБИ беше първият голям проект с външно финансиране, който направи Община Велинград. В духа на онези ранни години на демокрацията идеята се роди от гражданското общество. За център, който да обедини малкия и среден бизнес и местните занаяти и традиции пръв заговори Енчо Енчев на среща, организирана от съществуващия тогава велинградски клуб „Отворено общество“. Идеята срещна подкрепа от общината и тогавашния кмет Георги Аврамов. И стана факт с огромните усилия на националния координатор на ПРООН Таня Шумкова, която нагледно показа във Велинград как се работи по такъв тип международни проекти. Можем само да съжаляваме, че тогавашният Общински съвет не се вслуша в предложението на г-жа Шумкова за създаване на комисия по устойчиво развитие, която да чертае бъдещето на Велинград.
На местно ниво координатор на проекта беше Мария Александрова, а за първи директор на ЦБИ с конкурс бе избрана Светла Папукчиева. Изцяло дамското трио успя да изгради здрави основи, върху които бизнес центърът се развива вече 20 години. През тези години смени различни имена: Център за бизнес информация, Център за малък и среден бизнес, Туристически информационен център. Работи в различни формати – като част от общинската структура, след това съвместно с Агенцията за регионално развитие, след това като отделно общинско предприятие, а в момента като част от сборното общинско предприятие „Спортни имоти и пазари – Туристически информационен център“. След Светлана Папукчиева начело на центъра работиха Васка Милушева, Даниела Салкина, Антония Белухова, Борис Станудин и сега Георги Минков.
Бизнес центърът бе открит на 21 април 1999 г. с космическия глас на народната певица Валя Балканска. И с големи очаквания от страна на местния бизнес и местните занаятчии. Част от тези очаквания се сбъднаха с поредица от успешни инициативи и проекти: Празника на картофите, големия проект за инкубатор за билки в Драгиново, сертифицирането на територии и сладка от горски плодове, съвместни проекти с неправителствени организации от града и общината и др. Дълго време залата на центъра бе място, където местните занаятчии да представят и продават своята продукция. Днес акцентът пада върху услугите за туристи, като Туристическият информационен център във Велинград е един от първите 10 в страната, официално вписани в Националния туристически регистър към Министерството на туризма и вече е част от Националната мрежа на туристическите информационни центрове.
20-годишнината на ТИЦ трябваше да бъде отбелязана през 2019 г., но по различни причини това не се случи. А юбилеят е добър повод не само за връщане назад в годините, а и за равносметка и очертаване на новите хоризонти пред Туристическия информационен център.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Честито Рождество Христово!

Публикувано на 25 Dec 2025 10:35

Да посрещнем празниците с хората, които обичаме и да е весела Коледа!

Темпо

Към цялата статия »


Диагноза на ВиК сектора: нужни са поне 2 години работа

Публикувано на 23 Dec 2025 10:55


Г-н Стойнев очерта ситуацията, която от „ВиК“ Пазарджик са заварили при включването на нашата община във ВиК асоциацията на 15 септември 2025 г. Във Велинград ще имаме доста работа и тя няма да приключи в рамките на следващите 2 години, защото процесът е дълъг, каза С. Стойнев. Сред основните задачи той посочи да бъде направено райониране на града, за да може при авария да не страдат цели квартали и да бъдат санирани резервоарите, част от които в момента преливат. Дружеството вече е инвестирало във Велинград около 355 000 лева, обявена е

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 23. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:54



КАБИНЕТ На 16 декември в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“  бе открит новият теоретичен учебен кабинет „Електрически превозни средства“. Директорът г-жа Рускова и г-н Мишев, преподавател по специалността „Електрически превозни средства“, тържествено прерязаха лентата на кабинета, в който учениците ще усвояват знания по модерната специалност.

ПОЩА Клонът на „Български пощи” в Ракитово е в ново помещение, което бе ремонтирано от общината. Пощенската станция вече се намира в сградата на дирекция “Соци

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 19. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:52

Общинският съвет прие предложението на кмета Костадин Коев да подпомогне финансово процедурата за 100 потребители със сумата от 0,84 стотинки на човек на ден за периода от 01.02.2026г. до 31.12.2026г.  Общата сума от  19 152 лв. ще бъде заложена в бюджета за 2026г. и използвана при необходимост. С друго решение съветниците  дадоха съгласие да бъде отпусната ежемесечна финансова помощ на 30 крайно нуждаещи се граждани под формата на „Топъл обяд“ през 2026 г. Финансовата помощ ще бъде предоставена от бюджета на Община Велинград

Към цялата статия »


След наша статия общината показа идеен проект за Клептуза

Публикувано на 23 Dec 2025 10:51

В нея се казва, че общината счита за необходимо да уточни, че проектът „Сгради за обществено хранене, развлечения и посетителски информационен център в парк „Клептуза“, за който е обявена обществена поръчка, предвижда не само ремонт на двете сгради, а цялостно обновяване и изграждане на нов сграден фонд и прилежащите към него пространства.
Хубавото в случая е, че нашата статия стана повод общината да покаже в снимки идейния проект за бъдещия облик на двете сгради на Клептуза. Още по-хубаво би било, ако и велинградчани имат възможността да

Към цялата статия »


Съветниците умело отложиха намалението на заплатите си

Публикувано на 23 Dec 2025 10:50

 Вносителят Стефан Малинов отговори на въпрос от Александър Даскалов каква е целта на неговото предложение: целта е финансова икономия за общината, която е в тежко финансово състояние. Г-н Малинов подчерта, че може да бъде изработено общо предложение от съветниците за това как да се използват спестените средства, как могат да бъдат оптимизирани структурите на  Общинската администрация и Общинския съвет. Според Ал. Даскалов спестената сума от около 15 00 лева месечно не е определяща за бюджета на общината. Той обърна внимание на фак

Към цялата статия »


Васил Горанов нарисува „Крепости на вярата“

Публикувано на 23 Dec 2025 10:48

 на 15 декември от президента Румен Радев. Президентът поздрави художника за неговия размах, талант и всеотдайност и каза, че ще се радва следващият български президент да има в кабинета си и картина на г-н Горанов.
 Експозицията и придружаващият я луксозен албум са благословени от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил.Сред присъстващите на събитието бяха главният секретар на Светия Синод епископ Герасим, акад. Иван Гранитски, акад. Васил Гюзелев и акад. Георги Марков, които заедно с проф. Иван Маразов са автори на те

Към цялата статия »


Коледни концерти събраха светлината и щедростта на празника

Публикувано на 23 Dec 2025 10:48


На 18 декември в НЧ „Васил Левски- 1904” Коледният концерт на ЦПЛР-ОДК се превърна в знак на приятелство и съпричастност за 17-годишната Ивана Николова, която е възпитаничка на ОДК и Младежката музикална формация. За Ивана бяха изпълненията на Младежката музикална формация, танцовите формации, ВГ „Караоке“, театралната школа, школата по журналистика, вокалната група към СУ „В. Левски“, ДЮВИШ „Звънче“, школата по тамбура, Денс студио „Джой, школа „Родолюбчета“, детски ансамбъл и детски хор „Чепинче“, ПДЮАНПТ “Здравче венче” и възпитаницит

Към цялата статия »


Ансамбъл „Бояна“ заслужи наградата „Сладкопойна чучулига“

Публикувано на 23 Dec 2025 10:43

 „Сладкопойна чучулига“ бе наградена и Ива Гидикова - дългогодищен солист и хорист в Ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик“.
Статуетката „Сладкопойна чучулига“, дело на пазарджишката художничка Маргарита Иванова, бе връчена от областния управител Валентина Кайтазова и зам.-кмета на община Пазарджик Нино Ненов на Пламен Киселов, секретар на НЧ „Просвета-1919“. Наградата е по повод 50-годишния юбилей на костандовския ансамбъл, който участва и в празничния концерт заедно с Ансамбъла за народни песни и танци „Пазарджик“.
Преди

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:43


***
Продавам два парцела по 2.450 дка на Цигов чарк, местност Коилето. 0887 080501, 0887 080502.
*** 
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann -

Към цялата статия »


Годишни награди за постижения в строителството

Публикувано на 23 Dec 2025 10:42


Председателят на Областния съвет на ОП на КАБ-Пазарджик Валентин Василев поздрави присъстващите строители, проектанти, архитекти, гости. Сред отличените е и велинградската „ТРАНСМЕТАЛ“ ООД с управител Владимир Иванов, която взе награда за за най-динамично развиваща се фирма. Това е класация, която се базира на публичната част на Централния професионален регистър по три основни критерии: нетните приходи от продажбите, дълготрайни материални активи и средна численост на персонала за предходната финансова 2024 година. Тази година фирмата бе

Към цялата статия »


Градината „Билките на Родопите“ се ражда с щедростта на дарители

Публикувано на 23 Dec 2025 10:41


Основен инициатор и двигател на идеята е г-жа Незабравка Пачалова, която успя да запали и обедини около това благородно начинание много хора. Осъществяването на идеята е подкрепено от:
Община Велинград - капково напояване
Арх. Тодор Енев - проекти
Лесотехнически университет - София, факултет „Горско стопанство“
„Том и Нези“ - закупуване на павета и бордюри, нощувки и храна на майстори, финансиране на ботаническата градина
Радослав Димов - труд за поставяне на павета и бордюри, транспорт на лампи и пейки, прекарване на ток

Към цялата статия »


В навечерието на Коледа нека бъдем добри

Публикувано на 23 Dec 2025 10:39


В центъра на Велинград, пред пощата, месеци наред една жена привлича вниманието на преминаващите. Край нея винаги има животни или птици. И ако се заслушаш, ще чуеш как тя им говори. Веднъж я видях да мие на чешмата муцунката на малко кученце и му приказваше нещо. Друг път успях да я снимам в такъв момент – как храни гълъби и един бе кацнал и кълвеше от ръката й трохи хляб. А тя му шепнеше нещо. 
Когато я заговорих, веднага се представи – Люба Георгиева Стефанова. И добави, че има нужда от помощ... Дали ще можем да й помогнем? Кол

Към цялата статия »


Протегната ръка и надежда за Ивана

Публикувано на 23 Dec 2025 10:38


На 18 декември в голямото фоайе на общината каузата да помогнем на Ивана обедини социални и образователни институции от Велинград: Дневните центрове за деца и младежи с увреждания „Надежда“ и за пълнолетни лица с увреждания, Центровете за социална рехабилитация и интеграция  и за обществена подкрепа, Защитено жилище за лица с физически увреждания „Велина“, Домът за стари хора „Ела“, Центровете за настаняване от семеен тип за деца без увреждания 1 и 2, Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания 2, както и Цен

Към цялата статия »


Ветеранът Петко Главинов получи награда „Спортен Икар“

Публикувано на 23 Dec 2025 10:38


Фондация „Български спорт“ отличи спортисти в десет категории, като „Спортен Икар на годината” заслужи Карлос Насар. Олимпийският щампион по вдигане на тежести от Париж 2024 г. получава престижната награда за втори пореден път. Плувецът ветеран Петко Главинов беше награден в категорията „Мастърс“ и това се случи точно на рождения му ден, когато навърши 71 години. Заслужената награда е резултат от отличното му представяне на Световното първенство по водни спортове за ветерани в Сингапур, където велинградчанинът стана световен шампион на 2

Към цялата статия »


СК „Мусаши“ с 11 медала от Пловдив

Публикувано на 23 Dec 2025 10:36


Бойците от велинградския клуб се представиха много силно и спечелиха общо 11 медала в различните възрастови групи: 3 златни, 7 сребърни и 1 бронзов. При мъжете Иван Чанев стана първи на  GI и втори на NO GI. Никита Минчев при юношите също победи на  GI и зае второ място на NO GI. Георги Йордакиев при момчетата е със златен медал на GI. Стефани Аврамова при девойките е със сребърен медал на NO GI. А Мартин Узунов при юношите е с две  втори места, съответно на  GI и на NO GI. Стойчо Гагов при юношите в категория до 70 к

Към цялата статия »


ФК „Драгиново“ ще търси решение на проблемите

Публикувано на 23 Dec 2025 10:34

като заемаше 6-то място във временното класиране. Тази година получените резултати след 14 мача показват смъкване надолу. „Драгиново“ вече е на предпоследното 8-о място и в актива си има само 7 т. след едва 2 победи, 1 равенство и цели 11 загуби със стряскаща отрицателна голова разлика 20:45! Оказва се, че допуснатите 45 гола прави защитата на „Драгиново“ най-слабата в групата. Още по-странно е, че през настоящия сезон футболистите в състава на „Драгиново“ са същите, каквито бяха и в миналото първенство. Съставът е същият, но вместо развитие

Към цялата статия »


Ясни са победителите във волейболния турнир

Публикувано на 23 Dec 2025 10:33


След  двубоите в тази възрастова група с шампионската титла и 3 победи се окичи отборът на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ , който се класира и за областния кръг. Среброто е за тима на СУ „ В. Левски“ с две победи, третото място е за ПГИТ „Ал. Константинов“, а четвъртото - за НПГГС „Хр. Ботев“.
Девойки VIII-X клас
Първо мястo с общ резултат 5:2 гейма заема ПГИТ „Ал. Константинов“. На второ място с общ резултат 4:2 гейма е СУ „В. Левски“. Трети с общо 4: 3 гейма са СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а четвърти НПГГС „Хр. Ботев“.
Юно

Към цялата статия »


Работно посещение на учители от СУ „М. Драгинов“ в Авецано

Публикувано на 23 Dec 2025 10:32

която е един положителен модел за ефективно образование. В посетените училища бяха дискутирани принципите и методите на преподаване в приобщаващото образование, използваните техники за разпознаване на учениците, които имат нужда от подкрепа; как да се включим в процеса на приобщаващото образование; определяне на приоритетните цели и др. Особено внимание предизвика темата за участието на семейството в помощ на учителя: разгледаните теми - цел и значение на семейното образование, подготовка за семейно-образователни проучвания, методи, използва

Към цялата статия »


Съдът отвори врати, а учениците – очи към правото

Публикувано на 23 Dec 2025 10:31


Гостите бяха посрещнати лично от председателя на Районния съд – съдия Лилия Терзиева. С топло отношение и видимо желание да доближи институцията до младите хора, тя им разказа за смисъла на съдебната работа – за отговорността, тежестта на решенията и удовлетворението да служиш на обществото. „Правосъдието не е само закони и документи – то е човешка съдба“, сподели тя, а думите й намериха отклик у учениците.
Към срещата се присъединиха прокурор Асен Василев и началникът на РУ – Велинград гл. инспектор Симеон Съловски, които допълниха к

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023