07 May 2025


Кръгла маса припомни значимостта на училището в Каменица за просветното дело в Ч

Публикувано на 23 May 2023 11:38

Поредното събитие, свързано с отбелязването на двувековния юбилей на училището в Каменица, се състоя на 16 май в Историческия музей, където се проведе Кръгла маса на тема „200 години духовно огнище в Северозападните Родопи“. Гости бяха кметът Костадин Коев, Мариана Зинкова – началник на отдел „ХСД“ в ОА, а в залата присъстваха ученици, настоящи и бивши учители, граждани. Водещата Нина Петрова представи участниците в Кръглата маса: Радка Тотолакова – историк, краевед и основен дългогодишен изследовател на историята на училище „Христо Ботев“, Юлияна Фъртунова – учител по история и цивилизация в ОУ „Неофит Рилски“ и Стойчо Маров – историк и директор на Историческия музей.

В своето изложение г-н Ст. Маров разгледа връзката между образованието, предаването на информация и примери за грамотност много години преди появата на първото килийно училище в Каменица. В миналото местата, в които е имало запазени книги и е можело да се чете и пише са били духовните средища – манастирите. Монасите са били грамотни и те на свой ред са обучавали и ограмотявали други хора. Самият факт, че в околностите на Каменица има местности с названия като Калугерица и Манастирче показва, че и тук е имало места, в които четмото и писмото е било познато. Друг пример за прояви на грамотност е намерена надгробна плоча с надпис от монах от XIV или XV век под олтара на стария параклис в местността Гергевана, както и надгробна плоча, датирана от 1825 г. Интересен факт са писмените сведения за рода Пееви (Калъчеви), в който се е водела семейна хроника още от 1570 г., което показва, че още през XVI век в Каменица е имало грамотни хора.
Г-жа Радка Тотолакова разказа за положението на хората и населените места в Чепинското корито през XVIII век, които са били почти напълно откъснати от околния свят и връзките му с него са били ограничени. И дори до 1917 г. единственият път за Тракия, който всъщност е бил горска пътека, е минавал през Алабак за Белово. При тези ограничени и трудни връзки по онова време с околните села и градове, е ясно, че просветата е била тук, имало е в Каменица просветени и грамотни хора и може да се каже, че Възраждането тук е започнало с просвещението. Предполага се, че Калугерица е е било едно просветно средище. Г-жа Тотолакова обърна внимание и на въпроса дали Васил Левски е идвал в Каменица? Според повечето изследователи той не е посещавал Каменица, за да създаде революционен комитет. Знае се, че членовете на революционния комитет на Каменица са се заклели в Баткунския манастир в присъствието на Георги Бенковски. Но също така има данни, че Левски е бил в Якоруда и в Разлог. А откъде е можел единствено да мине и да остане, ако не през Чепинското корито и най-вече през Каменица – единственото християнско село по пътя му. Според г-жа Тотолакова Васил Левски не е основавал революционния комитет в Каменица, но е идвал тук.
Г-жа Юлияна Фъртунова запозна аудиторията с връзката, която съществува между Чепинското корито и населените места на юг и югозапад, където са Якоруда, Разлог, Банско, Гоце Делчев и чак до Солун. Пътят за Драма и Беломорието минава през Места, а през зимата стадата са поемали на юг към Бяло море и това личи от названия като Беглика – място, където се е плащал данък за добитъка. Напълно естествено е, че след несправедливите решения на Берлинския конгрес и двете неуспешни въстания – Кресненско-Разложкото през 1879 г, и Илинденско-Преображенското през 1903 г., много българи са принудени да напуснат родните си места, бягайки от насилие, като търсят спасение на север, преселвайки се я свободна България, включително и към Чепинското корито. Неслучайно и до днес са запазени названия като „Бежанската махала“ или „Новата махала“ и др. Преселниците са отивали там, където са били привлечени от принадлежността към единни род и вяра.
По отношение на това къде се е помещавало първото училище в Каменица, г-н Маров сподели, че то е било в двора на църквата „Св. Троица“, но след един пожар в селото, който засяга и училището, се е наложило да се потърсят други подходящи места. И това се оказали къщите на по-заможни хора, в които е имало възможност да се обучават по 5-6 деца. Първият учител е бил Илин Ждраков, а след него Илия Попатанасов (поп Топорчо). Други учители в килийното училище са били Паун Гугалов, поп Христо от с. Долно Драглище, Разложко, Грую Шуманов. През учебната 1869/70 г. даскал Саев от Белица въвежда в обучението „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон и така поставя началото на светското образование в Каменица. След Освпбовдението се налага да се мисли за специална сграда за училище, което да приеме увеличения брой ученици и да задоволи нарастващия интерес към знания и образование. С помощта на дарения са събрани 100 турски лири, голяма за времето си сума, с която е построено училище през 1880/1881 г. През 1946 г. по време на пожар то изгаря.
Каменските учители са участвали и в освободителното движение. Просветителите са и членове на революционния комитет. Трима от тях: поп Топорчо, Стою (Стойо) Анг. Масларов и Георги Аврамов Чолаков основават революционен комитет в селото през 1876 год., а поп Топорчо е негов председател. Учителят Стою Докумов събира чета и по време на Априлското въстание с нея участва в отбраната на Батак.
След Освобождението, по инициатива на Стою Анг. Масларов и поп Топорчо, през 1880-81 г. е построено първото модерно осемкласно училище в Западните Родопи по образец на Румелийското „Жълто училище“ в Пловдив. В изграждането на училището взема участие цялото население, като се работи дори и в празничните дни. Учителите в новото училище Стою Масларов, Илчо Хрисчов, Стою Докумов и Яна Грънчарска обучават ученици и от околните села Дорково, Ракитово, Костандово, Чепино-Баня, Лъджене. Към училището е създаден и пансион за тях. Стою Докумов успява да разбие верския фанатизъм у по-будните българомохамедани и през 1882-1886 г. основава дружество „Просвета“, което се явява предвестник на Дружба „Родина“.
В края на XIX век каменското училище, което е наречено „Св. св. Кирил и Методий“, се превръща в безспорен просветен център на Чепинското корито. Завършилите го младежи заемат административни служби в околните селища и мнозина продължават образованието си в Пазарджик, Пловдив и София. Първата учителка в Каменица, която обучава жените в неделно училище, е баба Неделя Петкова. В този смисъл тя полага основите на девическото образование през 1882-83 г. в един край и по време, когато на жената се гледа само като на домакиня и майка. Първите девойки, получили образованието си в Каменица, са дъщерите на дядо Даскал.
Постепенно като учители постъпват плеяда будни младежи като Филип Главеев, основател по-късно на училището в село Чепино-Баня, Мойсей Праматаров, Васил Дечев, Невена Дюлгерова, Йордана Попвасилева, Иван Попниколов, Пена Гюлеметова и други. През 1897 г. През в Каменица постъпва като учителка Олга Хаджирашкова, дъщеря на видния пазарджишки революционер и съратник на Левски Хаджи Рашко. През 1904 г. учителите са инициатори за създаването на читалището в Каменица.
Избухва Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. Учителите Филип Главеев, Мойсей Праматаров и Димитър Масларов се бият в редиците на въстаниците. Завръщат се след потушаването на въстанието, но с гордост носят четническите си униформи.
Интересни статистически данни съобщи г-жа Фъртунова от нейно проучване, което показва, че в един период от време е имало 8 семейни двойки на учители.
През учебната 1922-1923 г е открита и прогимназията в Каменица, а постепенното увеличаване на учениците налага да се мисли за построяването на нова, по-голяма сграда за училище. През 1931 год. започва изграждането на днешната сграда - прогимназията. На 25.IX. 1933 год. с тържествен църковен ритуал, отслужен от отец Димитър Манов, е открито новото училище с патрон „Христо Ботев“. Най-старата каменчанка, баба Мария Пендарова, плиска менче със светена вода на стълбите и с китка здравец благославя учителите и учениците.
Задължително трябва да се споменат имената на няколко изключителни фигури в просветното дело на Чепинското корито. На първо място това е Илия Попатанасов, наричан от всички поп Топорчо – учител, свещеник, председател на революционния комитет, общественик – обичан и уважаван от цялото население. Георги Аврамов Чолаков (дядо Даскал) от с. Долно Драглище е с много интересна и необичайна съдба. Отвлечен от един турчин, когато е 5-годишно дете, след няколко години успява да избяга с гръцки рибари и стига сам до Хилендарския манастир в Света гора, където се научава на четмо и писмо. Живее известно време в Самоков, а 20-годишен попада в Каменица. Първо работи като воловар, но когато селските първенци разбират, че знае турски и гръцки език, а освен това е и грамотен, го назначават за учител. Филип Главеев идва от Якоруда, завършил е Солунската гимназия, баща му изкупува земи от преселилите се в Турция българомохамедани и после семейството ги дарява за построяването на църквата в Чепино и за християнско гробище. Бил е учител и в трите училища – в Чепино, Лъджене и Каменица, става и главен учител. Той е единственият светски човек, погребан в двора на църквата „Св. вмчк Георги“ – знак за голяма чест и признателност от населението. Стою Докумов е от с. Червенци, Провадийско, идва в Каменица през 1880 г. и е учител в новото училище. С голям принос в просветното и читалищното дело е и Мойсей Праматаров, който е участник в Илинденско-Преображенското въстание.
Като стана дума за достойнство и уважение към учителите в Каменица, г-жа Тотолакова се обърна към кмета Коев и каза: „Повече от 35 години пиша до Общината и се опитвам да се промени улицата, на която се намира училището. Не е ли крайно време ул. „Макаренко“ да се смени и да се казва Стою и Христо Масларови? Отговаряха ми, че не може да стане по политически причини. И сега питам, не е ли достойно най-старото училище в Чепинското корито да се намира на улица, която да носи имената на заслужилите учители Стою и Христо Масларови?“
В края на срещата г-жа Марияна Байлова, директор на ОУ „Христо Ботев“, заяви, че училището в Каменица винаги е било огнище на знания и духовност. И днес то продължава да се развива според новите изисквания, като работи успешно по реализирането на различни програми и проекти с усилията на учителския колектив и на учениците. Резултатите показжат, че училището ще го бъде и ще пребъде. Г-жа Байлова благодари на участниците в Кръглата маса за интересните факти от историята на училището. Свои благодарности към г-жа Байлова и тримата лектори поднесе и кметът Костадин Коев.
Георги Дишлянов





Велинград тел: 0876521487


Създава се инициативен комитет за запазване на ТД „Юндола“ за поколенията

Публикувано на 07 May 2025 09:06

 Туристическо дружество „Юндола“ за поколенията.
В редакцията получихме декларация на обществения комитет, която публикуваме без редакторска намеса. Редакцията е готова да публикува и други мнения по темата за проблемите на туристическото дружество, неговата база и бъдеще.
Темпо


Програмна декларация на Обществения инициативен комитет „Да запазим туристическо дружество Юндола за поколенията“

С вяра в свободата, справедливостта и правото на гражданите да участват активно в обществените и туристически организац

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 06. 05. 2025

Публикувано на 06 May 2025 09:41

ТРАНСПОРТ Фирма „Контракс“ АД спечели обществената поръчка за разработване и въвеждане на интелигентна транспортна система (ИТС) и интегрирани цифрови решения за подобряване на ефикасността и ефективността на обществения транспорт по проекта за устойчива градска мобилност на територията на общините Велинград и Ракитово. Договорът е от 30 април 2025 г., а крайният срок за изпълнение на поръчката е май 2026 г. В конкурса се явиха две фирми, „Контракс“ АД печели с оферта от 497 620 лева.

ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ В Община Велинград ще бъдат провед

Към цялата статия »


Писмо до кмета на Община Велинград

Публикувано на 06 May 2025 09:36

Дори само няколко да бъдат установени и задържани, да бъдат наказани за назидание и  останалите като да си помислят, че и те ще бъдат наказани. Не може уж СПА столицата на Балканите да посреща гости в такъв грозен вид.
Друг въпрос е състоянието на улиците в центъра на града. Принудените да минават с автомобилите си граждани и гости на града преминават по разкопани и невъзстановени улици, като по тези разкопки си трошат автомобилите.
Господин кмет, къде останаха обещанията, че ще сме образец като СПА столица на Балканите? Не може д

Към цялата статия »


Над 38 хиляди човека в областта не работят

Публикувано на 06 May 2025 09:34


Броят на безработните лица е 5.3 хиляди, а коефициентът на безработица е 5.3%.
Икономически неактивни лица на възраст 15 - 64 навършени години са 38.8 хил., от които 15.1 хил. са мъже и 23.7 хил. са жени.
Броят на заетите лица на възраст 15 - 64 навършени години с висше образование е 20.5 хил., със средно - 61.0 хил. и с основно и по-ниско образование - 11.5 хиляди.
Коефициентът на заетост за възрастови групи 15 - 64 навършени години при лицата с висше образование е 86.5%, за лицата със средно образование - 74.7% и за лицата с о

Към цялата статия »


С нов STEM център ПГД „Иван Вазов“ върви в крак с времето

Публикувано на 06 May 2025 09:33

Вторият етаж на училищната сграда е буквално преобразен с три модерни кабинета, в които учениците ще изучават природни науки, математика и информатика, дизайн и 3D принтиране. Различно е от обичайните класни стаи: не само защото е цветно, модерно, разчупено, уютно, а и защото е иновативно, дава възможност на учениците да се обучават чрез съвременни технологии, провокира тяхната креативност и въображение. 
В центъра на зоната за дизайн е 3D принтер, чрез който теорията ще се среща с практиката и така бъдещите майстори на дървото ще из

Към цялата статия »


ПГИТ открива паметник на своя патрон Алеко

Публикувано на 06 May 2025 09:30

 туризъм „Алеко Константинов“. След провеждането на юбилеен педагогически съвет в двора на училището ще бъде открит новият паметник на Алеко. Паметникът е изработен по подобие на този на столичния булевард „Витоша“. За събирането на средствата за паметника на патрона гимназията организира поредица от дарителски акции. След откриването на паметница ще се състои и тръжественият концерт, посветен на юбилея.
А на 11 май възпитаници на ПГИТ „Алеко Константинов“ ще посетят село Радилово, където е убит писателят, създал Бай Ганьо.
Темпо<

Към цялата статия »


Дорковското училище обновява физкултурния салон

Публикувано на 06 May 2025 09:27


Проектът предвижда основен ремонт на съществуващия физкултурен салон чрез полагане на топлоизолация, подмяна на дограма, реновация на помощните помещения и ново оборудване. Предвижда се демонтаж на съществуващит ламарини на покрива и замяната им с термопанел, ремонт на ВиК и електро инсталации и др.
Началото на ремонтните работи бе дадено от директора на училището Ангел Гивечев, а събитието бе уважено от кмета на общината Георги Холянов и неговите заместници В. Колчева и Д. Кюркчиев, кмета на Дорково Николай Ковачев, учители и ученици

Към цялата статия »


В месеца на културата: театър и музика на веaлинградска сцена

Публикувано на 06 May 2025 09:26

 Всеки един от cantanti-те е професионален музикант с богат опит, с множество солистични, камерни и хорови изяви. Основателят и ръководител на състава Северин Василев е диригент, певец, филолог и организатор на музикални събития. Ансамбълът участва във фестивала „Изкуството на барока“, Коледния ден на Еврорадио през 2023 г., откриването на Белгийското председателство на Съвета на Европейския съюз. Номиниран е за „Ансамбъл на годината 2023“ в анкетата „Музикант на годината“ на предаването „Алегро виваче“ по БНР.
Четири дни по-късно, н

Към цялата статия »


Посрещаме Националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 06 May 2025 09:23


Форумът с участието на ученици от цялата страна, достигнали до националния кръг на олимпиадата, ще бъде открит на 9 май в 17 часа в салона на НЧ „Отец Паисий-1893“. На 10 май състезателите са разпределени в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, ИПГИТ „Алеко Константинов“ и НПГГС „Христо Ботев“. Наградите на победителите ще бъдат връчени на 11 май, в 9 часа, отново в читалището в Лъджене.
Темпо 

Към цялата статия »


Заслужени награди за музиканти и художници

Публикувано на 06 May 2025 09:21


Жури в състав: Димитър Янев - диригент на Биг бенд Благоевград и Йордан Христов - диригент на Гвардейски духов оркестър оцениха по достойнство представянето на оркестрите от Лом, Благоевград, Сандански, Петрич,  Велинград и Гоце Делчев.
Оркестърът се представи с 20-минутна концертна програма на сцената на централния площад в Петрич, а вечерта се включи с маршове в парад-дефиле на всички участници и награждаване на отличените! Жури и организатори поднесоха адмирации и пожелания към възпитаниците на музикалните школи в ЦПЛР-ОДК.

Към цялата статия »


81 години от смъртта на Вела Пеева

Публикувано на 06 May 2025 09:20

 Цветя на паметника поднесоха кметът Костадин Коев, общински съветници, представители на институции, училища, партии, НПО и граждани.
В програмата се включиха Младежката музикална формация към ЦПЛР- ОДК с диригент Елин Костадинов, Габриела Пиндева, Лилия и Цветомира Бееви от ДЮВИШ „Звънче“ с ръководители  сем. Казалиеви.
Темпо

Към цялата статия »


Отборът на НПГГС „Христо Ботев“ - национален шампион за трета поредна година

Публикувано на 06 May 2025 09:20

 отбор бе повече от убедителен. Проявата протече от 28 до 30 април 2025 г. Участваха рекордните 11 отбора за последните години и общо 33 състезатели.
Съставът на Националната ПГГС „Христо Ботев“ – Велинград включваше четирима ученици от 12 клас: Спасимир Методиев, Петко Дамов, Иван Ганчев и Красимир Кичиков. Отборът бе ръководен от инж. Надежда Ганчева, зам.-директор на гимназията. Функциите на старши треньор изпълняваше инж. Цветан Чечев, подпомогнат активно от инж. Иван Дулев.
Велинградският тим напълно заслужено се поздрави с к

Към цялата статия »


Малки обяви: 06. 05. 2025

Публикувано на 06 May 2025 09:18


***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***

Към цялата статия »


Костандово кани на фестивал и празник

Публикувано на 06 May 2025 09:17

 които ще открият официално Фестивала, любимата на поколения българи - Нелина и за финал оркестър „Кики Бенд“ от град Гоце Делчев, които обещават кръшни хора до изтощение на всички гости!
Костандово кани всички любители на българския фолклор да отпразнуват заедно празника на града! Целта на фестивала е да съхрани и популяризира изворния, автентичен фолклор на България, да се представи пъстротата на българското фолклорно изкуство, да се съхрани и предаде живото духовно културно наследство на българина, участващо в изграждането на иден

Към цялата статия »


Момчета от ВУИ заслужиха бронзови медали от фестивал за патриотична поезия

Публикувано на 06 May 2025 09:16

 Тази година е посветен на 149 години от Априлското въстание. Организатори са НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1912“ и кметството на с. Оборище.
Момчетата от ВУИ „Ангел Узунов“ – Ракитово обичат сцената. Те са артистични, непрекъснато играят и са живото доказателство на мисълта на Шекспир, че животът е сцена и ние сме актьорите на тази сцена. С желание се включват в рецитали, художествени програми, а през последните две години и в пиеси, свързани с училището и техния живот. Колкото и странно да звучи, те стават жива връзка между чалгата,

Към цялата статия »


Спартакиадата „Ракитово 2025“ - знак за възраждането на БАСС

Публикувано на 06 May 2025 09:15

Най-съществена е забраната за двойно членство. Тъй като БАСС е многоспортова организация, тя губи част от членовете си и губи лиценза си. През 2023 г. за председател на БАСС е избрана ген. м-р Нонка Матова, която незабавно се заема с отстраняване на пречките по лицензирането на асоциацията.
Първото национално състезание, организирано след пандемията от БАСС с председател ген. м-р Нонка Матова, с финансовата подкрепа на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов“ – Пловдив (ТДВРС), е Спартакиадата „Тракийски традиционен многобой – Ракитово

Към цялата статия »


32 участници в турнира по тенис на маса

Публикувано на 06 May 2025 09:14

следван от Райчо Михайлов - Брацигово, а на трето място са Павел Пенишев - Раковски и Иво Атанасов- Велинград. В Б финал първи е Благовест Ганчев - Семчиново, втори Илия Папарков - Велинград  и трети Хасан Юруков. Грамотата за най-млад участник отиде при 12-годишния Цанко Дуев , а за най- възрастен - при Григорий Вулах на 71 години.
Във втория ден се играха срещите при децата до 14 години и двойките. След силни двубои се отличиха четири дуета:
I място - Костадин Сунков/ Николай Майоров
II място - Григорий Вулах/Благовест Ганчев

Към цялата статия »


Прокарват нова туристическа пътека до Кладова

Публикувано на 06 May 2025 09:13


В края на април около 35 човека успяха да прокарат около един километър между местностите Платот и Драгиче. Останаха още около 500 метра, за да бъде свързана със запазената част от старата пътека. 
„В рамките на това събитие работихме и по почистването на пътеките от Печенек, Бялата скала и Локвата. Към момента всички те са проходими и в сравнително добро състояние.“, каза Васил Тодев, председател на „Байкария“. 
Следващото събитие е в периода 9 -11 май, за когато наред с продължаващата работа по пътеките е предвидено и в

Към цялата статия »


Успехи в Долни Дъбник за КСТ „Импулс“ – Велинград

Публикувано на 06 May 2025 09:10


Най-малките състезатели от клуба  взеха участие в категория „Дебют” и успяха да се преборят с конкуренцията, разкривайки своите възможности. Йоанна Велинова, която е само на 4 г., беше  най-малката участничка в състезанието, участвайки в соло при  момичета до 7 г. с  3. място на танца ча-ча-ча, 6. място на танца джайв,  6. място на танца Валс и  3. място на танца куикстеп. 
Рая Матева в  соло момичета до 7 г.  зае 2. място на ча-ча-ча, 2. място на джайв, 2. място на валс и  куикстеп.&n

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“‘ със златни медали от бътерфлая

Публикувано на 06 May 2025 09:08


Във възрастовата група 15-17 г. роденият през 2009 г. Христо Джонгалов спечели два златни медала на 50 и 100 м бътерфлай (делфин) и завърши на 4-то и 5-то място, съответно на 100 и 50 м св. стил (кроул). Със златен медал се отличи и Георги Костадинов в групата на  13-14-годишните, който победи на 200 м бътерфлай.
Много малко не достигна на Мартин Гърбев в групата на 15-17-годишните да спечели поне бронзови медали. Той завърши на 4. място на 50, 100 и 200 м гръб. В същата възрастова група Илияна Говедарска завърши четвърта на 400

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023