03 May 2025


КОЛОНКАТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИНГРАД: Фотографът Христо Спасов

Публикувано на 05 Sep 2023 10:26

Като дете, когато прекарвах ваканциите си във Велинград, обичах да отварям потъналите в прах албуми със снимки на старинно облечени дами с красиви прически и техните сериозни кавалери, на млади офицери във военни дрехи и медицински сестри в самарянски униформи, на къщи и улици от отдавна отминали времена

. Детското ми въображение, подпомогнато от семейните разкази за тайни, конспирации и превратности на съдбата, редеше загадъчния образ на фотографа, документирал всички тези изящни образи, прадядо ми Христо Спасов.
Той е роден в Кукуш, северна Гърция, през 1885 г. Баща му умира, когато е много малък. През 1895 заедно с майка си и двете си сестри емигрира в България. Майката се омъжва втори път, но бракът не е много сполучлив и вторият баща отказва да се грижи за момчето. Така на 12-13 години Христо Спасов заминава в София и започва да разнася кафета на клиентите на магазини, адвокатски кантори, шивашки ателиета. Там го забелязва един фотограф, прави му впечатление, че детето е будно, а и красиво и го взима като чирак в студиото си. Прадядо ми изучава занаята в продължение на няколко години. Фотографията в началото на 20-ти век е била сложно занимание. Изисквала е разбира се талант, естетически умения и физическа сила, но и значителни научни познания. Въпреки че завършва само трети клас, Христо Спасов се самообразова по физика, химия, математика, счетоводство, промишлен дизайн. Когато навършва 18 години, се чувства достатъчно сигурен и решава да започне самостоятелен бизнес. 
По това време голямата му сестра Милка е омъжена в Чепино и му предлага да се установи там, за да са близо и да си помагат един на друг. Така през 1903 г. основава „Фото Христо Спасов-Чепино”. През 1908 се жени за съпругата си Иванка. В деня, в който й прави предложение за женитба, за първи път снима извън студио. Снимката е неин портрет в градината на къщата й в Татар Пазарджик. През 1911 г. се ражда единственият им син, който той кръщава на баща си Спас.
Работлив и любознателен по характер, скромен и общителен, той бързо печели симпатиите на новите си съграждани. В ателието непрекъснато идват клиенти, постепенно започва да се образува и опашка. За да не чакат клиентите прави, поставя дървена пейка пред къщата. Каквито и съмнения да е имал за бъдещето на студиото, ако изобщо е имал такива, в този период те се изпаряват. Той не само снима пейката, чиято снимка и досега се пази в архива му, но я смята за свой талисман, символ на просперитета. Ателието се разраства, мести адреса си на два пъти през годините, обзавеждането става по-модерно, по-скъпо, но пейката неизменно е там. 
В тези първи години снимките му са портретни - индивидуални, семейни, групови. Най-често правени в студиото, но постепенно започва да снима и навън. Поставя беседка в двора за по-разнообразен декор. Името му се разчува и из околните села, идват хора от съседните Ракитово и Сарамбей, за да се снимат при него, а и той самият започва да пътува. Особено е горд със серията портрети на млади мъже във военна униформа, които прави преди да заминат на фронта по време на Първата Световна Война.  
През втората половина на 1917 г. и Христо Спасов е мобилизиран. Взима участие в бойните действия на Дарданелите в рамките на 27-ми Чепински пехотен полк. В семейните архиви са запазени десетина снимки на войници от полка, на медицински доброволки от Ордена на Самарянките, а също и една картичка, адресирана до съпругата му. На 5 февруари 1918 той пише: „Иванко, обаждам ви се, че съм добре и с намерение към 15-20 март за отпуск. Приемете привета ми. Поздрави всички, ваш Христо”. Когато се връща след края на войната, си прави семеен портрет със съпругата Иванка и малкия Спас, а на военната униформа се виждат три медала.
В този период негов най-добър приятел и довереник, с когото обсъжда и се съветва по всички делови и житейски въпроси е дядо Панто, адвокат и също бежанец от Кукуш. По негов съвет през 1921 купува голям парцел земя в Лъджене, точно срещу гимназията и мести къщата и студиото си на по-централно и оживено място.
Прадядо ми не е бил религиозен, но е бил много почтен човек със силно развито чувство за справедливост и с точен морален компас за това кое е добро и кое лошо. Когато през 1915 г. при раждането на шестото си дете умира малката му сестра Иванка Вецова, той обещава на смъртното й легло, че ще се грижи за децата й като свои. До края на живота си държи на това обещание. През 1922, за да даде препитание на племенниците си основава Мебелна фабрика „Христо Спасов”. 
Някъде в този период пререгистрира ателието си като „Фото Спасов и Сие - Лъджене”, а снимките започват да стават по-събитийни. Документира театрални постановки и фолклорни сцени, сватби, строежи на заводи, събрания на предприемачи. В къщата му често се отбиват търговци, адвокати, лекари, военни, дори и служители в царския дворец.
Времето му е разделено между фотографията и мебелната фабрика и усилено започва да търси помощник. Обучава сина си в тънкостите на занаята. Прадядо ми не се е занимавал с политика, това обаче не важи за сина му Спас. Още като ученик в Техническото училище „Княз Борис Трети” Спас става член на Революционния Младежки Съюз и продължава антифашистката дейност и след като се връща при родителите си. Използва професията на фотограф като прикритие. „През лятото на 1933 започнах работа като професионален фотограф в студиото на баща ми. Често ходех в Ракитово, за да правя снимки. Така имах възможност да се срещам там с наши другари ремсисти и да пренасям революционни материали”, пише той в статия за вестник „Велинградски полет”, публикувана през март 1972 г. 
Какво са говорили помежду си баща и син на тема политика можем само да гадаем. Със сигурност Христо Спасов не е пречил на сина си да се занимава с нелегална дейност, а когато фабриката става място са срещи на местната бойна група, той не се е противопоставял. Някъде през 30-те години взима за ученик в студиото Костадин Бояджиев, син на неговия приятел дядо Гурко Бояджиев, и Коцето става негов помощник, колега и дясна ръка в следващите няколко десетилетия. 
Събитията около 9-ти Септември 1944 са много бурни не само в обществен, но и в личен план. Спас Спасов е заловен и осъден на смърт, една случайност и голям късмет го спасяват от екзекуция. Облаците се сгъстяват и около мебелната фабрика, която народната власт възнамерява да национализира. „Мебелната фабрика съм построил със средства, които съм спечелил от основната си професия - фотографията” пише Христо Спасов през 1947 до министерството на промишлеността в София.
След национализирането на фабриката, той отново се съсредоточава изключително върху фотографията. В тези години пред обектива му сядат архитект Стефан Манев, един от най-големите изследователи на наследството на Уста Кольо Фичето със съпругата си Донка, родители на художниците Никола и Добромир Маневи; преводачът Николай Попов, съпруг на поетесата Леда Милева, с брат си Милош, зъболекар във Велинград; представители на Светия Синод; местни големци; както и много обикновени граждани. Няма да е пресилено ако кажем, че в архивите на всяко старо велинградско семейство може би има поне една снимка, направена от Христо Спасов. 
През 1960 г. умира съпругата му Иванка. Трудно преживява загубата й и след няколко месеца, на 7 януари 1961 си отива и той. Погребан е в старите гробища на квартал Лъджене. 
Това е накратко историята на Христо Спасов, пионер на фотографията във велинградския край. Сираче от Кукуш, на когото непознат човек протяга ръка, става уважаван гражданин, създава хубаво семейство, а днес потомците му живеят в България, Гърция, Великобритания и Съединените Щати.
Мария Спасова


Велинград тел: 0876521487


Комисията към РИОСВ подкрепи обявяването на защитена зона „Грънчарица“

Публикувано на 01 May 2025 10:18

 Предложението за обявяването на защитената зона беше ноправено през 2024 г. от Васил Тодев - председател на сдружуние „Байкария“ и тогава народен представител в, Антон Бояджиев - председател на Рибарско сдружение „НИЛЕТ“, ДГС „Алабак“ и ДЛС „Чепино“. Представители на вносителите са участвали в заседанието на комисията и отново са защитили своето предложение за обявяване на новата защитена зона „Грънчарица“ с площ от 2765.674 дка в землищата на  селата Грашево и Кръстава, община Велинград. Становището на Община Велинград също е в п

Към цялата статия »


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023