03 May 2025


КОЛОНКАТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИНГРАД: Тайните на Гергьовица

Публикувано на 12 Sep 2023 09:52

Ще си позволя да започна историята отзад напред. 
През 1992 двама зидари запретват ръкави и започват възстановяването на разрушения параклис „Св. Георги“ в местността Гергьовица. Цели три години продължава градежа на храма, в които един до друг работят българин мюсюлманин и българин християнин, Мустафа Налбантов от Корово и Вълко Добрев от Каменица. 


Днес съвременната българска историография показва достатъчно много примери, в които християни и мюсюлмани изграждат с общ труд постройки за своите вероизповедания.
За да се върне към живот този религиозен обект, издигащ се и днес на „Гергьовица“, се случват поредица от интересни събития. Без съмнение откриването му е изключително любопитна история, защото тук се намесва просънуването. Мястото от останките на християнския храм, наричан от хората „Манастирчето“, е просънувано от Яна Пантева. Годината е 1927. Възможно е при преразказа на историята фамилното име на баба Яна да е Пандева, а не Пантева. Просънуването е феномен, който е рядкост, но за да бъдем коректни, но не достатъчно изчерпателни, е редно да споменем, че с просънуване са открити още параклисите „Св. Илия“ северно от Каменица и „Св. Спас“ над Чепино. 
Колкото и странен да изглежда начинът откриване, не без основание можем да поставим въпроса: Защо е изгубена историческата памет и кога? Защо са запазени имената на местностите „Метоха“ при Дорково, „Калугерица“ при Драгиново, а са изгубени местата на религиозно преклонение?
Теренните и археологически проучвания на територията на Чепинско показват значителен на брой религиозни обекти, използвани според откритите в тях предмети и монети до XIV век. Момент в който България губи своята самостоятелност и се превръща в част от Османската империя. Намерените на „Гергьовица“ предмети са отразени в изданието на българското археологическо дружество през 1926-27 година. За откритите там старини пише и Никола Мушнов.
Без съмнение достигането до основите на християнския храм и гробните дарове от трите погребения, едното от които на млада жена, са впечатляващи! Те ни дават изключително ясна представа за живота в Цепинско по време на Втора Българска държава. Предадените в археологически музей – Пловдив наушници, сребърни гривни, пръстен, златна диадема, каквато има върху ктиторските портрети, венециански монети са доказателство за хора с висок ранг във феодалното общество и с местообитание Цепинско. Умишлено назовавам района Цепинско, а не Чепинско, защото тази фонетична промяна се появява не по-рано от XIV век, като местното население използва и двата варианта дори в края на XIX век. 
Около олтара са открити още две погребения и откритите там гробни дарове и днес са от изключителен интерес. В единия от гробовете са намерени голямо количество венециански монети, а сребърният тас с  позлата и грифони представлява олтарен предмет, предназначен за литургични действия за светена вода. Изключително интересна е и керамична плоча с надпис: „В името на отца и сина, изпращам ти йеромонах Куман, Сисоний и Брано Монасий. От мен имаш прошка, но ще реши патриаршеския съд“! Какво се крие зад това послание и за какво е било необходимо решение на патриаршеския съд засега не знаем. В църковната йерархия йеромонах означава ръкоположен свещеник и е равносилно на игумен. А именно игуменът е човека, който управлява живота в манастира. В определени случаи може да бъде и ръкоположен за епископ. Това достатъчно ли е да твърдим, че намерените останки от сграда на „Гергьовица“ са били част от манастирски комплекс? По-скоро да. Многократните разкопавания и строежи са нанесли много щети, за да можем днес да определим с каква големина и с какви функции е бил този обект.
Благодарение на тогавашния директор на музея в Пловдив Борис Дякович находките са съхранени, оценена е тяхната значимост за българската историография и днес можем да ги видим там. Неща, които няма как да притежава земеделецът, овчарят или рударят, който се поти на Сребровръх. И именно положените останки на починалите в близост до олтара са още едно доказателство за тяхната значима роля в обществения живот. 
В спомените на баба Яна от онова време прави впечатление отношението на хората към намереното: „И никой не посмя да посегне на намереното!“. Друга интересна случка помни от детството си внучката на баба Яна, Мария Дункова. 
„Един път дойде баба Янка, радостна, радостна много. Ей, дечица, елате! Днес на посещение горе, в параклиса дойде нащо царче. Дойдоха двама мъже с коне. И единият скочи от коня, дойде и на колене ми целуна ръка!!! И като влезе вътре, другият ме тупна и каза: „Бабо, това е нашият цар, нащо царче. виждаш ли колко е възпитан!“
Дългогодишните археологически проучвания на Родопската твърдина Цепина до този момент не могат да покажат подобни уникални находки. Крепостта Цепина е развита и доукрепена при деспот Алекси Слав, син на сестрата на цар Калоян и зет на латинския император Анри. Тази част от Родопа планина винаги остава привлекателна и важна за завладяване. Но никога не е превзета със сила!  Твърдина, която винаги е била „зестра“, в името на мира и спокойствието на средновековна България. Разглеждайки безспорната стратегическа значимост на крепостта, като „ключа“ за навлизането в Родопите, е логично да предположим, че в и около крепостта е събран елитът на феодалната аристокрация през този средновековен период. Там би трябвало да намерят място след смъртта си духовните лица приближени до владетеля. Защо тленните останки на хора с висока обществена значимост са открити на „Гергевана“? 
За съжаление, голяма част от историческото наследство на Цепинско от периода на Второ българско царство е извън фондохранилищата на Исторически музей - Велинград. Мраморните икони на първоапостолите Петър и Павел от Цепина, открити от Полихроний Сирку, са в Ермитажа в Санкт Петербург, погребалните предмети - в археологическия музей в Пловдив. 
Неколкократните разкопавания и градежи на „Гергьовица“, извършвани извън всички правила на археологията, без съмнение са унищожили информацията за големината на този обект и неговото историческо минало. Намерените предмети обаче са основание проучванията да продължат и в бъдеще да знаем какви тайни е крила през вековете тази местност. И с тяхното разгадаване да продължим да подреждаме парчетата от пъзела: време, хора, събития. 
Стойчо Маров



Велинград тел: 0876521487


Комисията към РИОСВ подкрепи обявяването на защитена зона „Грънчарица“

Публикувано на 01 May 2025 10:18

 Предложението за обявяването на защитената зона беше ноправено през 2024 г. от Васил Тодев - председател на сдружуние „Байкария“ и тогава народен представител в, Антон Бояджиев - председател на Рибарско сдружение „НИЛЕТ“, ДГС „Алабак“ и ДЛС „Чепино“. Представители на вносителите са участвали в заседанието на комисията и отново са защитили своето предложение за обявяване на новата защитена зона „Грънчарица“ с площ от 2765.674 дка в землищата на  селата Грашево и Кръстава, община Велинград. Становището на Община Велинград също е в п

Към цялата статия »


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023