03 May 2025


КОЛОНКАТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИНГРАД

Публикувано на 03 Oct 2023 09:59

Спомените на чепинци и бойният път на 27-и пехотен Чепински полк в Балканските войни

Тази година отбелязваме 111 години от Първата Балканска война и 110 години от Втората Балканска война, наречена Междусъюзническа. Това е и повод на страниците на вестник „Велинградски Темпо новини” да припомним за участниците в тях от Чепинския край и да проследим бойният път на 27-и пехотен Чепински полк чрез запазените във фондовете на Исторически музей – Велинград документални спомени от тези събития.
В тези спомени участниците споделят непосредствени впечатления, описват хора, случки и премеждия, разкриват собствената си гледна точка към голямото за България историческо събитие. Без съмнение, тези по същество лични истории не само уплътняват представата ни за войната и нейното трудно ежедневие, но съдържат свидетелства и информация за бъдещи научни изследвания. Освен еднаквите исторически факти и събития и сходния войнишки живот, всеки от тях разкрива индивидуална човешка съдба, представя ни по свой особен начин преживяванията и възприемането на тази нелека участ. 
Това са „Записки по време на войната 1912-1913” от Никола Петров Пицов, ръкописите на Христо Стоев Масларов, на Александър Иванов Лачев, Стойо Христов Горанов, спомен на Йордан Николов Янков. В тях те отразяват нелекия живот на участниците във войната, дават информация за военни действия, както и други данни, проследява се бойния път на 27-и пехотен Чепински полк.
Както за всички българи, Балканската война намира широк отзвук и в живота на хората от Чепинския край. Много от тях са преселници от териториите, останали под чуждо владичество и най-вече от Пиринска Македония, което прави войната толкова важна за тези хора. 
Още през 1903 г. тук се формират чети, взели участие в Илинденското въстание. Много общественици и обществени организации са съпричастни към тази борба. Лъдженското женско благотворително дружество „Надежда” и Стопанското училище подпомагат това дело със средства и изработени предмети – ризи, раници, ръкавици, панталони и други, за войниците на фронта, описани надлежно в няколко списъка, като част от архива на дружеството. Което е и свидетелство за нагласите и подготовката, предшестващи Балканската война. 
В навечерието на войната голям брой участници от Чепинския край са включени в 27-и пехотен Чепински полк. Част от него е и Александър Лачев. „Каменчани в болшинството си съставлявахме 9-а рота“, пише Христо Масларов, който заедно с Никола Пицов, Димитър Н. Ямаков, Заварин Савов, Стою Ат. Балтаджиев и други са разпределени към нея, Стойо Горанов е зачислен в 10-та рота на полка, а Йордан Янков в 15-та рота. 
На 17 септември 1912 г. е обявена мобилизацията и граничната линия по Западните Родопи в участъка Лъджене, Чепино-Баня, Батак и Ракитово се превръща във фронтова зона, затова и 27-и пехотен Чепински полк е съсредоточен близо до границата в селата от Чепинското корито. На 24 септември в 3 часа след обяд полкът пристига в с. Лъджене, посрещнат от населението с биене на черковни камбани. В селото се установява щабът на полка, 9-та и 10-та, картечната и нестроева роти, музикантската команда и парковият взвод, 11-та и 12-та роти са настанени на квартири в с. Каменица, а 4-та дружина в с. Баня-Чепино. На 29 септември в с. Лъджене при тържествена церемония полкът получава първото си бойно знаме.
Командир на 27-и пехотен Чепински полк в началото на войната е полковник Недьо Русев. Заедно с 39-и пехотен полк те формират 3-та бригада, под командването на полковник Георги Митов и са част от състава на Родопския отряд с командир генерал Стилиян Ковачев.
Полкът има 4 дружини, 55 офицери (от тях 3 лекари), 3 чиновници, 4 424 подофицери и редници, 4 005 пушки и карабини, 4 картечници, 24 саби, 35 ездитни, 140 впрегателни и 607 товарни коня, около 70 конски коли (каруци). 
Въоръжението на пехотата е предимно пушки „Манлихер”, по-малко „Бердани” и карабини, в картечните роти след 1910 г. се вкарват картечници „Максим”. В артилерията основно са 75 мм скорострелни оръдия „Шнайдер”, на въоръжение са и 15 см. и 12 см. гаубици „Круп” и „Шнайдер”. Използува се и при артилерийско и стрелковото оръжие бездимен барут. 
Още на 4 октомври 1912 г. по границата се завързва престрелка между турските и българските погранични войници на заставите. Един ден по-късно, на 5 октомври, цар Фердинанд прочита в Стара Загора Манифест за обявяване война на Турция.
В спомените е описан ентусиазмът при започване на войната. Еуфорията и на изпращачите и на войниците е толкова силна, накичени с цветя и под съпровода на духова музика, сякаш отиват на тържество, на сватба, а не на бойното поле или на среща със смъртта. Полкът минава по пътя покрай р. Луковица и продължава през Света Петка и Пашови колиби към турския пост Чисто тепе, където сред мощни викове „Ура” пехотата като лъвове се понесла към турските окопи, а турците на групи започнали да бягат. След падането на висотата Чисто тепе всички турски постове от Кара тепе до вр. Манчо са напуснати още същата вечер и цялата погранична линия в този участък е заета от нашите части.
На 6 октомври войниците се отправят към Якоруда, където според Никола Пицов: „Посрещането беше големо от хората, радваха се и от радост плачеха като гледаха българската войска“.
На 9 октомври, 3-та бригада в бой край Елешница разгромява 41-и Неврокопски низамски полк.
Бойните части продължават своя победен ход към Мехомия (дн. Разлог). Посрещането там е също толкова тържествено, колкото и при влизането на войските в другите селища – „от всичкото българско население, начело със свещенниците, облечени в одежди, и биенето на черковни камбани“.
Войниците се насочват към Банско, след това към Обидим, Неврокоп, Ловча, Каракьой, с. Броди, Демир Хисар, Серес. Следва Солун, после обратно към Серес, от там в Драма, Еникьой, следват Гюмюрджина, Дедеагач, гр. Фере, гр. Софли, с. Малко Търново, Малгара, Родосто, Булаир, Шаркьой, Кавак и т.н. 
Този боен път на чепинци е изпълнен с много емоции и тестове за издръжливост – както психически, така и физически. Радостните чувства от победите и това, че са посрещнати навсякъде с хляб и сол, цветя и музика, са кратки, а ужасът от войната и изпитанията на силите и волята са ежедневни. Христо Масларов описва глада, болестите и мъките: „... Цела нощ не заспахме. Казах им, че който от нас заспи ще умре. ...обаче през дните на 16, 17 и 18 февруари 1913 г. беше извънредно студено... Вечерта стигнахме в с. Кавак. По пътя имаше войници седнали на снега и умрели. От голямия студ от 16 до 18. ІІ, и от глада нашия полк измръзна.“
Четейки за тези паметни дни за чепинци, човек не може да остане равнодушен към мъките и неволите, но надделява чувството за възхищение и преклонение пред подвига на обикновения войник. Въпреки трудностите, макар и на ръба на физическото оцеляване, той е с несломим дух и не мисли за отстъпление, сраженията продължават. „На 11.ІІІ още от сутринта бой в Булаир...“– споделя Масларов. А Пицов пише: „тоя Булаир да ни каже къде погълна толкова жертви“. В Дедеагач „излезнаха от казармите войници с патерици без крака и ръце, почнаха да плачат:„Още ли има от 27-ми полкъ воиници живи? Ние си говориме в болницата, че са всички измрели в Булаир“.
На позициите на Булаир, по инициатива на Христо Масларов е направена снимка на войниците от 9-та и 10-та рота, която се съхранява във фонда на музея, за да има спомен и за бъдните поколения от Чепинския край.
С подписването на Лондонския мирен договор на 17 май (30 май по нов стил) 1913 г. идва и дългоочакваният мир. За жалост радостта се оказва твърде кратка. Още не поели си дъх от едната война, войниците се хвърлят в друга, този път срещу довчерашните си съюзници. Все още неосъзнали това, което ги очаква, бойният път на чепинци продължава по ново направление в посока Вардар – Криволак и поредното сражение: „... по едно време чухме тръбачите засвириха и барабаните забиха, знамето развиха, музиката Шуми Марица. Казаха тури ножа... и се извикахме целия полк „Ура!” и се понесохме без да се плашиме от смъртта… На първите атаки пленихме 1200 души сърби и черногорци... кървавата борба продължава, ние настъпваме напред... не се спираме...“ (Н.Пицов).
За нас днес е може би непознат този патос, който се усеща от тогавашните съвременници – готовността на всички тези българи да дадат живота си в името на един национален идеал, в името на свободата и единението, макар изправени срещу довчерашните си съюзници. Сраженията следват едно след друго, няма почивка, няма отстъпление„... борбата продъжава ... и тогава почна героичната и ръкопашна борба…, Криволак страшно ечеше от чепинци 27 полк и стремци 28 полк додето се съмне... тогава вече съобщиха в щаба на армията,че Криволак падна от чепинците...“ .Според Хр. Масларов цялата Тимошка дивизия била разбита и ужасена от 27-и и 28-и полк.
Следват нови тежки изпитания, не по-малки от вече изминалите по пътя Кавала – Драма –Серес, Царево село, връх Занога  и т.н.
Най-сетне идва мирът, но войните оставят своята диря и емоционално, и физически. За жалост, решителността и готовността на всички тези хора да дадат живота си и да изпълнят своя патриотичен дълг в името на един идеал – обединена и свободна България, техните постижения, победи и надежди, потвърдени от Лондонския мирен договор, са пропилени по време на Втората Балканска война и подписания Букурешки мирен договор на 28 юли (10 август по нов стил) 1913 г. По този повод зап.полковник Терекиев споделя: „Така злополучно за нашето Отечество завърши тази война, в която Чепинци се биха храбро и самоотвержено и излязоха с чест – винаги победители в непосилната борба срещу многочисления противник. Изправен да брани интересите на България, първоначално срещу сърбите, а впоследствие и срещу гърците, полкът загуби в тази война една голяма част от своите доблестни и самоотвержени офицери и войници, положили живота си за благото и преуспяването на своята Родина. Техният силен и мощен дух винаги ще витае над нас и ще ни крепи и напътствува за изграждане по-светли и честити дни за нашата мила и изстрадала Родина”. 
На вр. Велийца паметник с имената на загиналите в сраженията на Чисто тепе и вр. Велийца ни напомня за тяхната саможертва, а в знак на почит към всички войници от Чепинския край дали живота си в тези войни – Балканската и Междусъюзническата (Втора балканска война) са издигнати паметници в Чепино, Лъджене и Каменица, за да се пази паметта им вечно! 
Надежда Ангелова, уредник в ИМ-Велинград

Христо Масларов на позициите пред Булаир, 1 май 1913 г.

Каменчани от 9-та и 10-а роти на 27-и пехотен Чепински полк, фотографирани през Балканската война 1912-1913 г. на Булаир.


Велинград тел: 0876521487


Комисията към РИОСВ подкрепи обявяването на защитена зона „Грънчарица“

Публикувано на 01 May 2025 10:18

 Предложението за обявяването на защитената зона беше ноправено през 2024 г. от Васил Тодев - председател на сдружуние „Байкария“ и тогава народен представител в, Антон Бояджиев - председател на Рибарско сдружение „НИЛЕТ“, ДГС „Алабак“ и ДЛС „Чепино“. Представители на вносителите са участвали в заседанието на комисията и отново са защитили своето предложение за обявяване на новата защитена зона „Грънчарица“ с площ от 2765.674 дка в землищата на  селата Грашево и Кръстава, община Велинград. Становището на Община Велинград също е в п

Към цялата статия »


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023