02 May 2025


ПРЯКА РЕЧ: Що е то Художествена галерия и има ли почва във Велинград

Публикувано на 14 Nov 2023 10:19

Имах идеята, когато приключа задълженията си в Художествената галерия, да направя своя граждански отчет пред обществеността на града като публична личност. За съжаление не очаквах, че част от посоката и темата ще бъде различна от посоката, която исках. 


Що е то наистина Художествена галерия? Институция, в която се излагат на показ картини, скулптури и подобни произведения на изкуството. 
Музей на изкуството – учреждение, което събира, пази, съхранява, реставрира и консервира творби на изобразителното изкуство, институция, която излага творби с национална и световна ценност и сграда на това учреждение. 
В началото Художествената галерия започва своя път като художествена сбирка с едно дарение на един от най-големите благодетели на Велинград – ген. Атанас Семерджиев и волята му да прерасне в Художествена галерия (Музей на изкуството). От тогава започва историята на галерията, както и моят трудов стаж и опит като галерист. Годината е 1989, месец август. Дарените творби са на едни от най-добрите наши съвременни творци в областта на скулптурата, графиката, живописта, рисунката. Като всяко начало, трудностите бяха от най-различен характер и за да е малко по-трудно, три месеца по-късно станаха ноемврийските демократични промени. Трудно беше да се оцелява въобще в онези трудни времена на промени – политически, административни, морални, материални. Сградата не беше във вида, в която сега е позната като такава за велинградчани. На вторият етаж имаше шивашко ателие и преходът за него преминаваше през изложбената зала на първият етаж, което създава своите неудобства. 
В онези трудни времена на 1990 – 1993 г. вероятността на опустее сградата беше съвсем реална. Намаляването на работата на шивашкия цех, с месеци оставах сам, притесненията бяха от най-различен характер, дали през нощта няма да влезе някой в сградата, нямаше СОТ, хранилището беше съвсем ненадеждно, нямах офис, а за отопление да не говорим.
В тези първи години имах помощта на кмета и част от администрацията. Всички прохождахме. Знаех, че за да прерасне от художествена сбирка в художествена галерия, беше необходимо обогатяване на фонда с повече творби. За тази цел започнах да организирам пленери. Имах необходимите контакти, както разбирането, подкрепата, помощта на колегите художници, с много от които бяхме завършили заедно. Информирах за стъпките на преход от художествена сбирка към Художествена галерия от вече утвърдените художествени галерии в страната. Пътят беше един – увеличаване на фонда, както и постъпки пред Министерство на културата и (както е според Закона за културно наследство) да бъде прието решение на Общински съвет за утвърждаването на галерията. 
Осъзнах и необходимостта да потърся възможност за защита и реновиране на сградата. По това време сградата беше дадена за управление на ДОО „Фонд 13 века България“ от Министерство на културата, а от своя страна, чрез договор е дадена за стопанисване на община Велинград. Когато има посока, се отваря и път. По това време, през 1993 г., беше създаден клуб „Отворено общество“ и бях поканен да стана негов член. Предложих на клуба да се събираме в сградата на галерията, а не да ходим по кафенета. Така се роди и  предложението на клуба към фондация „Отворено общество“ за реновиране и промяна на функциите на сградата по изискванията за Художествена галерия (Музей на изкуството). Беше сключен договор между фондация „Отворено общество“ и ДОО „Фонд 13 века България“, чийто представител в лицето на координатор бях аз, по предложение на изпълнителния директор на фонда Кин Стоянов. Документално всичко беше направено и през лятото на 1994 г. започна големият ремонт, който продължи около година. Моите задължения бяха проследяването за изпълнението на проекта, който беше дело на архитектурен екип. Есента на същата година организирах, съвместно с клуба, пленер с едни от най-добрите български художници: Енчо Пиронков, Стефан Янев, Димитър Лалев, Любомир Каралеев, Вихроний Попнеделев и други. 
В края на 1995 г. беше официалното откриване на реновираната сграда, напълно приспособена да бъде дом на Културата. Вече имаше всичко необходимо за  функционирането на Художествената галерия. Беше цяло събитие в живота на Велинград. Като гости на откриването бяха поканени едни от най-добрите съвременни художници, музиканти, интелектуалци, ръководството на фонда и на фондацията, а някои от имената са: Блага Димитрова и Борис Христов като членове на управителният съвет на фондация „Отворено общество“, с чиято помощ беше реализиран проекта; Радой Ралин, Владимир Гиновски, Чавдар Пашев, Здравко Палазов, Цветан Панчовски, които направиха и своите дарения към фонда на Художествената галерия. 
Галерията вече разполагаше с две изложбени зали на първи и втори етаж, с фондохранилище и офис помещения. От 1995 г. тази сграда стана привлекателен център за изяви на всички изкуства. Изнасяха се концерти, представяха се автори на книги, играеха се много постановки, благодарение на новото архитектурно решение – кафе-театър. Галерията стана притегателен център и за излагане на творби на известни български художници. През 1996 г. организирах и първата групова изложба на велинградските художници. Освен изложбите на гостуващи автори, галерии и дружества на художници, продължих с организирането на пленери, които си бяха единствените източници за увеличаването на фонда на галерията. Когато приключиха договорните отношения на фонда и фондацията, условията за поддръжка на галерията ставаха все по-трудни. Въпреки това, Градска художествена галерия Велинград си остана една от най-добрите като условия в страната, признато от колеги на други галерии. 
През цялото това време имах доброто отношение и съдействие от кметовете на общината и на част от администрацията. През 2010 г. на ДОО „Фонд 13 века България“, с назначаването на новия изпълнителен директор Греди Аса (осветен вече агент на Държавна сигурност), поставиха условие на общината да заплаща наем за сградата. Юристите не успяха да защитят интереса на общината и кметът Иван Лебанов взе решение Художествената галерия да бъде прехвърлена към Исторически музей - Велинград. През 2017 г. в Министерството на културата се взе решение сградата да бъде прехвърлена на областната управа. 
Първите стъпки към Министерството на културата за преминаването на художествена сбирка към Художествена галерия бяха направени от кмета на общината през май 1992 г. След 3 години очакване на отговор, подех отново инициативата пътят да бъде извървян до край. За мое учудване, такъв отговор е бил даден още същата година, през месец август с писмо РД 0800185 от 28.08.1992 г. - и волно или неволно това писмо така и не стига до кмета на общината. В това писмо са били дадени указания за утвърждаването статута на галерията. Поисках копие на това писмо от Министерство на културата и направих всички необходими изисквания за даване статут на галерия. С решение 119 от 25.07.1995 г. такова решение е взето от Общински съвет и на практика Художествената галерия беше вече факт. Продължих с изградените вече традиционни национални пленери. През 2010 г. организирах и първия международен арт симпозиум с десет участника от чужбина. През 2014 г. организирах и вторият международен арт симпозиум. 
През септември 2021 г. бях от уведомен от директора на Исторически музей-Велинград Снежана Велева, че трябва да се пенсионирам и бях принуден да го направя. Това беше принципно и моето желание, след 33 години борба за изграждане на статута и авторитета на галерията (Музей на изкуството), но за да оставя административно добре, имах нужда от още време. Срокът, който ми беше даден от г-жа Велева беше изненада за мен. Но края на това е труден, аз имах едно условие за удължаване на срока ми в галерията с една година, за да довърша изготвянето на документацията относно фонда на галерията. Познавах най-добре историята на постъпленията на творбите и с повечето от авторите бях в близки, приятелски и колегиални взаимоотношения. На многократните ми молби да бъде закупена необходимата техника за изготвянето на документацията нямаше положителен отговор. Единствено в края на декември 2021 г. ми беше закупен лаптоп, една седмица преди да бъда пенсиониран. Вече като пенсионер, подписах 3 месечен допълнителен трудов договор (крайно недостатъчен) за изготвянето на документацията. Освен това в зимния сезон, изключително неблагоприятен за тази дейност.
В периода между 20.03. - 30.03.2022г беше извършена инвентаризация, непрофесионално заснемане на творбите при изкуствена светлина и на закрито, което противоречи на изискванията за дигитализация на фонда. На 31.03.2022 г. беше подписан приемно-предавателният протокол със служител на музея, без участието на общинска администрация, което за мен беше необяснимо и учудващо. Моят въпрос остава към г-жа Велева, дали кметът и общинска администрация са уведомени за това приемо-предаване, но такъв отговор не получих. 
За времето, което заемах длъжността като главен уредник, аз увеличих десетократно фонда на галерията с творби на най-известните съвременни български художници. Нито веднъж не бяха отпуснати финанси за откуп на творби. Волята на главния дарител Атанас Семерджиев творбите да бъдат за бъдещата Градска художествена галерия, както и волята на всички автори дарили творбите, беше същата. Пасивното отношение на отговорните служители, както и прехвърлянето фонда на Художествената галерия към служител на Историческия музей Велинград, моите усилия и волята на дарителите е изцяло пренебрегната и обезсмислена. А Градската художествена галерия Велинград е принизена към изходната си позиция да бъде художествена сбирка към Исторически музей-Велинград. 
Разбира се, бидейки в добро здраве, сега аз се радвам на свободното време, на възможностите за творчество, но гражданският ми дълг ме задължава да напиша тази статия. Въпреки развоя на събитията досега относно художествената галерия, аз вярвам че общинска администрация с лицето на кмета, зам.-кмета по култура и отдела по култура ще направят необходимото, за да може изминатият нелек път по утвърждаването на статута на Градската художествена галерия и нейното функциониране като такава, да продължи. Вярвам, че ще бъде направен нов конкурс от общината, с необходимите нормални условия за избиране на уредник или директор на галерията и вярвам, че ще бъде избран най-добрият кандидат, който ще има самочувствието на реално избран на конкурс, а не зависим от нагласен такъв. Собственик на творбите е община Велинград, а не на неправомерно даденото ново име на Художествена галерия Велинград  като „Цвета Шуманова“ (защото даването на име на галерия също има свой път). Само така ще се спази волята на главния дарител Атанас Семерджиев и на авторите на творбите от България и чужбина. 
Непоправим оптимист съм и ще приключа с гениалното прозрение на гения на световната литература Фьодор Достоевски: „Съзнанието за красотата ще спаси света“.
Бранко Манушев
От редакцията: По всички дискусионни въпроси сме готови да представим мнението на всички засегнати страни.

През годините Художествената галерия в Къщата на Цвета посрещна десетки художници, изложби и пленери.


Велинград тел: 0876521487


Комисията към РИОСВ подкрепи обявяването на защитена зона „Грънчарица“

Публикувано на 01 May 2025 10:18

 Предложението за обявяването на защитената зона беше ноправено през 2024 г. от Васил Тодев - председател на сдружуние „Байкария“ и тогава народен представител в, Антон Бояджиев - председател на Рибарско сдружение „НИЛЕТ“, ДГС „Алабак“ и ДЛС „Чепино“. Представители на вносителите са участвали в заседанието на комисията и отново са защитили своето предложение за обявяване на новата защитена зона „Грънчарица“ с площ от 2765.674 дка в землищата на  селата Грашево и Кръстава, община Велинград. Становището на Община Велинград също е в п

Към цялата статия »


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023