08 Nov 2025


Градската художествената галерия – пресечна точка на дарители

Публикувано на 23 Jul 2024 10:47

Ако във Велинград трябва да открием място, което е пресечна точка на каузата на дарителството, то това е Градската художествена галерия.  
На въпроса „Къде е галерията?“ велинградчани не посочват адреса – ул. „Васил Априлов“ 5, а отговарят „В къщата на Цвета“. За гостите на града това може и да не е много ясен ориентир, но за местните Цвета Шуманова-Дамянова е човек, спечелил уважението на целия град. Една от причините е направеното от нея голямо дарение – сграда в центъра на Велинград, която вече повече от 30 години е дом на нашата Художествена галерия. 


Важна част от историята на галерията е дарителският жест на друг уважаван велинградчанин – генерал Атанас Семерджиев. През 1987 г. той дарява живописни платна, графики, акварели, скулптури на именити български творци. Това дарение става солидната основа, върху която се изгражда мечтаният от дарителя Музей на изкуството.
Намерила своя дом и своите първи художествени богатства, галерията продължава да обогатява своя фонд по един единствен начин – чрез дарения. През всички тези години нито Община Велинград, нито държавни институции от сферата на културата не отделят нито лев за закупуване на произведения на изкуството за фонда на галерията. 
Но фондът расте – благодарение на дарители и на главния уредник на галерията Бранко Манушев, който работи за развитието на тази културна институция от 1992 до 2021 г. Той влага сърце и енергия в провеждането на пленери с участието на художници от България и чужбина. От 1987 до 2000 г. пленерите са ежегодни, след това се провеждат според финансовите възможности на общината, която поема разноските по организацията. Пленерите стават част от програмата на Празниците на културата и се утвърждават като традиционна форма за обогатяване на фонда на галерията. В тях участват големи български художници, чийто картини галерията не би могла да си позволи да откупи. Но днес във фонда на Художествената галерия във Велинград има произведения на Светлин Русев,

"Майна ми" Светлин Русев
Енчо Пиронков, Чавдар Пашев, Милко Божков, Стефан Янев, Андрей Даниел, Вихрони Попнеделев, Димитър Лалев, Христо Панев, Вълко Гайдаров, Цветан Панчовски и др. Всеки от тях е дарил своя картина, след като е участвал в пленер във Велинград.   Бранко Манушев и днес с вълнение разказва как след участието си в пленер Светлин Русев е направил големия жест да дари своята емблематична картина „Майка ми“, която е сред най-големите съкровища на нашата галерия. Същият жест прави и Чавдар Пашев с дарението на есенен пейзаж – картина, с каквато би се гордяла всяка галерия.
Благодарение на пленерите Художествената галерия притежава произведения на почти всички велинградски художници. Това е най-голямата сбирка от творби на местни художници, които са ги дарили на галерията. С част от техните картини се прави традиционната Коледна изложба на велинградските художници.
Друга форма, чрез  която галерията обогатява своя фонд, са международните арт симпозиуми. Като главен уредник Бранко Манушев организира два такива симпозиума през 2010 и 2014 г. Съдействат общината и Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите. През 2010 г.  в арт събитието с тема „Водата – извор на живот“ се включават  седем съвременни художници от Турция и четирима от Черна гора, които даряват по една творба на галерията. Сред най-впечатляващите е платното „Зевс и Кибела във Велинград“
„Зевс и Кибела във Велинград“
на преподавателя в Художествената аакадемия в Анкара Гюл Далкъран. През 2014 г.  арт симпозиумът във Велинград задава като тема „Орфей и Евридика“ и „Плутон“. Наред с картините на велинградски художници  тук рисуват и даряват свои творби Елодие Гарон от Франция и  Абас Гиздаревич от Черна гора.
Сред големите дарители и приятели на Художествената галерия във Велинград е склупторът Владимир Гиновски. С монументални творби като паметника на първоучителите Кирил и Методий пред Националната библиотека в София, на Васил Левски в САЩ, на Николай Гяуров във Велинград Владимир Гиновски се нарежда сред най-големите български творци. На галерията в нашия град той дарява изключително красив
Бюст на оперната певица Катя Попова
бюст на оперната певица Катя Попова. Скулпторът дарява и свои творби, свързани с двама души, които имат запазено място в историята на Велинград: бюст на своя учител проф. Андрей Николов – човекът, дал идеята за оформянето на „Клептуза” като парк и за каптирането на езерата и бронзова глава на Александър Занков – авторът на войнишкия паметник пред църквата в Лъджене.
Сред ценните скулптури, които са дарени на галерията, е „Хляб за момчетата“ на Ангел Спасов – любима творба на Атанас Семерджиев, който я дарява. Част от фонда е бронзова глава на поета Николай Хрелков, който е посещавал Велинград, дело на първата жена скулптор в България Васка Емануилова.  
В списъка на дарителите на Художествената галерия наред с художниците се нарежда и велинградчанинът Димитър Димитров, дългогодишен учител и изследовател на местната история. Г-н Димитров дарява на галерията свой портрет, рисуван от старозагорски художник и е от малцината граждани, които правят такъв жест към културната институция.
Актуален е въпросът доколко Художествената галерия разполага с пълен списък на своите дарители. Пръвоначалната идея на Бранко Манушев е била след всеки пленер да се издава брошура с дарените творби, но по финансови причини това не се случва. През лятото на 2011 г. с финансовата подкрепа на Община Велинград е направен първият и досега единствен каталог на галерията. Той е на три езика – български, английски и руски, като е включена и туристическа информация за Велинград. Според данните в каталога през 1987 г. фондът на Градската художествена галерия започва с около 50 произведения, а през 2011 г. те вече наброяват над 400 творби на съвременни автори. За съжаление, в последните години провеждането на пленери е преустановено и така даренията на картини и други произведения на изкуството рязко намаляват. Сега новият уредник на галерията Десислава Табакова води разговори с творците, които правят изложби във Велинград, да даряват по една своя творба за фонда. В момента във фонда на галерията има 440 произведения. А това означава и почти толкова дарители  - ярко доказателство, че Градската художествена галерия е пресечна точка, която събира хора, отдадени не само на изкуството, а и на дарителството.
Елена Баева


Велинград тел: 0876521487


Избраха счетоводител за управител на „потъващия кораб „ВКТВ“

Публикувано на 04 Nov 2025 10:18

Той предложи Рени Тренова да бъде освободена  поради навършване на пенсионна възраст и постъпило тримесечно предизвестие. Парадоксалното е, че още преди кметът да внесе точката в Общинския съвет, според Търговския регистър общинското дружество „ВКТВ“ вече бе останало без управител. За първи път в историята на общинската фирма съветниците бяха поставени пред свършен факт да освободят управител, какъвто вече де факто няма. 
„Защо Рени Тренова не е тук да обясни защо напуска потъващия кораб „ВКТВ“ и се качва на самолета за Пречиств

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 04. 11. 2025

Публикувано на 04 Nov 2025 10:16

 на тях е забранено да се возят повече от един човек, а водачите им трябва да са навършили 16 години, като задължително използват каска. По време на втората част от кампанията от 10 до 20 ноември ще се следи дали пешеходците спазват своите задължения при пресичане и използването на електронни средства, които да отклоняват вниманието им. От 21 до 30 ноември ще се обърне по-сериозно внимание на спазването на Закона за движение по пътищата от шофьорите на МПС. От 15 ноември до 1 март е задължително пътното превозно средство да се движи с г

Към цялата статия »


Секретарят на читалището в Чепино подаде оставка заради реваншизъм и обвинения без доказателства

Публикувано на 04 Nov 2025 10:15

 а и устоите на чепинското читалище. В основата на конфликтите са обвинения от страна на председателя на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ Мария Чорбаджиева и част от Читалищното настоятелство към секретаря и част от ръководителите на съставите - обвинения, за които няма посочени доказателства. През месец май над 80 членове на читалището внесоха подписка с искане за провеждане на Общо събрание и избор на ново ръководство. Този начин на свикване на висшия орган на читалището е залегнал в устава. Но вместо да бъде насрочено събрание, г-ж

Към цялата статия »


За нормална творческа работа трябва среда, каквато в читалището вече не съществува

Публикувано на 04 Nov 2025 10:14

които за мен лично не позволяват да продължа работата си като секретар, нито като ръководител на групи или музикант. За нормална творческа работа трябва нормална среда, а такава в читалището вече не съществува. Свидетел съм на постоянни противоборства, задкулисия, инат, реваншизъм, липса на доверие, съмнение и обвинения без доказателства. Тези процеси са пагубни както за читалището, така и за мен, като личност със самочувствие на честен и отдаден човек на идеята и каузата „читалище“. 
Смятам, че съм се доказал като ръководител, музик

Към цялата статия »


Гласуваха 220 000 лева за асфалтиране по ул. „Георги Кирков“

Публикувано на 04 Nov 2025 10:13

и по ул. „Евлоги Георгиев“ в близост до Калъчов мост. Ремонтът на този участък, който е един от най-натоварените във Велинград, се чака от дълго време и с голямо нетърпение от стотиците шофьори, принудени да минават по разкопаното трасе. Останалите 76 774 лева са за ремонт на настилката на ул. „Производствена“ във Велинград.
Чрез намалено финансиране на обекти бяха осигурени други 91 084 лева от собствени средства, които се разпределят така:
* 5 000 лева за дофинансиране на закупуване сграда;
* 4 220 лева за закупуване на два броя с

Към цялата статия »


За шест месеца работа на Общинския съвет: 233 решения и бюджет от 228 936 лева

Публикувано на 04 Nov 2025 10:12

 Общо девет питания и искания към Общинска адинистрация са отправили само двама съветници - Стефан Малинов (8) и Надежда Ключкова (1).
От отчета е видно, че има и дълъг списък от документи, които Общинската администрация е трябвало да представи на местния парламент, но не го е направила. От месец март и досега съветниците чакат, но не са получили доклад на кмета за изпълнението на Общия устройствен план на Община Велинград. Същата е ситуацията с непредставения вече 8 месеца отчет за състоянието на пътната инфраструктура и годишен пои

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 30. 10. 2025

Публикувано на 04 Nov 2025 10:12

 и бе прието на всеки два месеца Общинска администрация да представя отчети за изпълнението на Програмата, което до момента не е правено в нашата община.

МАЛОМЕРНА ПАРАЛЕЛКА Общинският съвет одобри съществуването на самостоятелна маломерна паралелка за учебната 2025/2026 година в СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Паралелката в пети клас има 17 ученика, а дофинансирането до изискваните по закон 18 ученика ще бъде за сметка на бюджета на училището. Съветникът Емил Моллов критикува законовите основания за решението, защото такова

Към цялата статия »


Велинград е сред общините с висока административна тежест

Публикувано на 04 Nov 2025 10:10

Първата основна препоръка е намаляване на общинската администрация, включително чрез сливане на общини. На фона на демографския срив администрацията на общините не само не намалява, а дори се увеличава и достига 35 000 души.
 В периода от 2011 до 2025 г. общинските администрации се увеличават с 2 184 души. При тях съотношението население на 1 служител намалява от 223,2 през 2011 г. на 183,9 през юни 2025 г. Това съотношение показва, че е  налице  съществено увеличаване на административната тежест. В много от по-малките общи

Към цялата статия »


Мостът на Бикет - невралгично място по пътя за Ракитово

Публикувано на 04 Nov 2025 10:09


Произшествието отново изведе на дневен ред темата за тесния мост, на който не могат да се разминат два автомобила. Движението е регулирано със знаци, които показват кой трябва да даде предимство. Но има доста шофьори, които или не виждат знаците, или не се съобразяват с изискването да осигурят предимство и често се стига до скандали и инциденти. 
За съжаление на всички, които пътуват в този участък, мостът не бе разширен при миналогодишния ремонт на пътя от Чуката до Ракитово. Оказа се, че финансираният проект не включва разширен

Към цялата статия »


Факелно шествие и цветя за народните будители

Публикувано на 04 Nov 2025 10:08


На площад „Възраждане“ възпитаници на музикалната школа „Звънче“ изпълниха химна на народните будители в аранжимент на Иван Казалиев. В празничния концерт се включиха Младежката музикална формация, школа „Журналисти” и танцова формация към  ЦПЛР-ОДК, вокална група ,,Караоке” и самодейци от НЧ „Васил Левски- 1904”.

Към цялата статия »


Специалисти и доброволци обсъдиха управлението на извънредни ситуации

Публикувано на 04 Nov 2025 10:04

В срещата участваха и доброволците от Доброволно формирование „Сърница“, които представиха дейността и част от акциите, в които са се включили през изминалите месеци.
Кметът Неби Бозов съобщи, че участниците в срещата са обсъдили организацията на работа на различните структури за реакции при извънредни ситуации в двете страни, както и компетенциите, правомощията и йерархическата обвързаност и начин на работа на отделните държавни и общински органи, както и професионалните доброволци. Гостите са разгледали наличната техника, оборудване и м

Към цялата статия »


Жестове на дарители

Публикувано на 04 Nov 2025 10:03


Библиотеката към Народно читалище „Отец Паисий-1893“ получи дарение от фондация „Манджуков“ и г-н Петър Манджуков. Читателите вече разполагат с нови издания на над 50 заглавия от българската литературна класика.
Дарение за читалищните библиотеки във Велинград и Драгиново е и стихосбирката „Азимут на любовта“ на Теменужка Балинова - Балина. Книгата е предоставена със съдействието на Съюза на офицерите и сержантите от запаса - Велинград.
Книга за българските традиции бе дарена на ОУ „Христо Ботев“ от Нина Дечева, секретар на НЧ „Васи

Към цялата статия »


Малки обяви: 04. 11. 2025

Публикувано на 04 Nov 2025 10:03


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC555

Към цялата статия »


Конферентната зала на НПГГС „Христо Ботев“вече носи името на Васил Попов

Публикувано на 04 Nov 2025 10:02

 бивши колеги и лесовъди, възпитаници и приятели на училището. Атмосферата бе пропита с чувство на дълбока почит и гордост към делото на човека, посветил живота си на българската гора.
Под ръководството на г-жа Недялка Стефанова, ученици от гимназията пресъздадоха на сцената последните дни от живота на Васил Попов. Кулминацията на тържеството настъпи с откриването на табло с пирография на Васил Попов в конферентната зала – изящно произведение, сътворено от инж. Илиян Пенев, преподавател и възпитаник на гимназията. Пирографията бе отк

Към цялата статия »


Министерство на културата ще подкрепи книга на Никола Делиев

Публикувано на 04 Nov 2025 10:01


Сред книгите, които са одобрени и ще получат средства за  издаване е „Улиците и техните обитатели в Каменица по време на моето детство“ на велинградския краевед Никола Делиев. За първи път авторът е събрал на едно място огромна информация за емблематични къщи и сгради по булевард „Съединение“. В книгата са включени и други текстове на Никола Делиев, свързани с историята на Велинград. Част от тях са излизали на страниците на „Темпо“, като  „Забавната музика в Чепинско“, „Гурбетчии“, „Посещения на знакови личности в Чепинско“ и д

Към цялата статия »


Музеят ще публикува за първи път над 100 документа на османотурски

Публикувано на 04 Nov 2025 10:00

За първи път ще бъдат публикувани повече от 100 документи на османотурски език. В две научни статии са събрани османотурски надписи върху ятагани, както и епиграфски надписи от османско време.
В конкурса на Национален фонд „Култура“ по програма „Културно наследство“ се състезаваха над 230 проекта на културни институции и сдружения от цялата страна. Финансиране получиват само 47 проекта, като Исторически музей - Велинград е сред тях. За подготовката, печата и официално представяне на книгата „Писано да се знае“ музеят ще получи финансиране

Към цялата статия »


Илияна Малинова победи в областния кръг на състезание по английски език

Публикувано на 04 Nov 2025 09:59

богат речник и блестящо представяне по зададената тема. Тя  ще представя областта на националния кръг на състезанието, който ще се проведе в периода 28.11. – 30.11.2025 г. в Профилирана езикова гимназия „Екзарх Йосиф І“ в Ловеч с участието на областните победители от цялата страна.
Темпо

Към цялата статия »


Общото събрание на Туристическо дружество „Юндола“ ще избира ново ръководство

Публикувано на 04 Nov 2025 09:58

 която предизвика скандал и стана причина за свикване на ново Общо събрание.
Предварително обявеният дневен ред вкюлча 6 точки. Първата от тях е представяне на подробен финансов отчет на сдружението за 2022, 2023 и 2024 година от председателя Димитър Санкев, както и пълна информация за текущото финансово състояние на ТД „Юндола“ за текущата 2025г. от Председателя Димитър Николов Санкев. Предвидено е освобождаване на сега действащите органи на сдружението – Председател, Управителен съвет и Контролен съвет, както и избор на нови.
Ср

Към цялата статия »


„Чепинец“ на секунди от първа победа извън Велинград

Публикувано на 04 Nov 2025 09:57


Двубоят е предложил равностойно първо полувреме, в което домакините са успели първи да отбележат гол и да поведат в резултата, но малко преди това след удар на Ат. Велев топката се отбива в гредата. Велинградчани са изравнили в 42  мин. с точен удар на М. Владимиров.
През втората част добре играещият отбор на „Чепинец“, въпреки отсъствието на доста контузени и болни футболисти, е съумял да направи пълен обрат в 77 мин с попадение на Ат. Велев. А 5 минути преди  края Ст. Сотиров е пропуснал да направи 1:3, след като е бил изв

Към цялата статия »


„Драгиново“ претърпя тежка домакинска загуба

Публикувано на 04 Nov 2025 09:57


Силно начало на гостите, които  упражниха натиск, който  доведе до два бързи гола в тяхна полза. Към края на първото полувреме  се откриха две възможности за попадения пред домакините, но бяха пропуснати.
Веднага след почивката футболистите на „Балкан“  отбелязаха трети гол и това предреши окончателно изхода от срещата. До края на мача гостите продължиха последователно и без колебания  да вкарват нови голове, докато стигнаха до категоричното 0:6.
Състав на „Драгиново“: И. Джураков, К. Кичиков, О. Кенанов, А

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023