01 May 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 20 Aug 2024 09:36

Един от авторите с голям брой статии на страниците на вестник „Темпо“ е Свилен Топчиев. За читателите той е краевед с обширни познания за Терра Бесика - земята на бесите, която обитаваме днес; председател на създаденото през 2007 г. в Ракитово сдружение „Суткя“; пещерняк, който познава в детайли пещерите в Чепинско; учител и приятел на възпитаниците на ВУИ „Ангел Узунов“; един от организаторите на лекоатлетическия полумаратон в Ракитово, а отскоро и председател на местния клон на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов”. Толкова разнообразни са и темите, по които пише: истории от миналото на нашите земи като поредицата

 „Пътят на светеца Михаил Войн Български от Родопите до Търново“, изследвания за значими археологически обекти като Николица и Кулата-Градот, статии за пещери начело с Дионисиевата пещера - Лепеница, материали за училищния живот... Като обобщение на част от тези теми избираме негова статия, публикувана в „Темпо“ през 2021 г.

Пъзелът Ракитово – холограма на живота на Земята през последните 4-5 милиона години

Дори и днес, във века на информационните технологии, много хора не знаят какво е холограма. Но всеки човек дълбоко в себе си носи холографската идея. Та нали човекът е микрокосмос и е отражение на Вселената – макрокосмоса? Още Орфей е казал: „Познай себе си и ще познаеш Вселената и Боговете”. Излиза, че ако светът изчезне, само по информацията от едно негово парченце – един човек, той може да бъде възстановен. Но имаме ли информационен образ на човека?
Ако по някакъв странен начин попаднем в една точка от земното кълбо и тази точка е Ракитово, ще ни се иска да знаем как е протекъл животът на Земята. Обикаляйки една територия от около четвърт милион декара, територията на община Ракитово – площ колкото върха на игла в сравнение с площта на Земята, ние ще намираме какво ли не: кости от гигантски изчезнали животни, неолитни керамични рисувани съдове и кремъчни инструменти, запустели златни мини, руини от крепостни стени от античността, зидове от средновековни крепости... Парченца от пъзел. Какво ли би се случило, ако сглобим пъзела Ракитово?
На първото парченце от пъзела ще се разходим из Джурасик парк от с. Дорково – на 7 км от Ракитово. В него има над тридесет животински вида от преди 4-5 милиона години. Стадо мастодонти се разхожда величествено, маймуни примати подскачат с крясъци по редките дървета на субтропичната савана, търчат изчезналите днес трипръсти коне хипариони, развяват грива лъвове и ръмжат саблезъби тигри. Редуват се сезони на суша и поройни дъждове, които превръщат Чепинското корито в езеро и блато.
На друго парченце от пъзела, през епохата на ранния неолит от преди 6 хил. г. пр. н. е., се появяват селища на хора. Климатът вече не е субтропичен. Наскоро, само преди 4-5 хиляди години, е завършил последният ледников период. Вече не е толкова студено, от ледът по планината са останали тук-таме само малки езера с ледников произход. Постепенно се оформя година с четири сезона при умерен климат.
В Чепинското корито има няколко неолитни селища, от които е проучено само това от Ракитово, в местността „Макаков мост”. То е на брега на един ръкав на разлялата се река. Виждаме десетина жилища с трапецовидна форма и хора, а край тях се разхождат първите одомашнени животни. Тук е най-старата в света работилница за кремъчни инструменти. Върху керамичните съдове се появяват рисунки, които са уникални и са наречени от археолозите от БАН рисунки със стил Ракитово. След катаклизъм или епидемия животът в селището е замрял за около хиляда години, после хората се връщат отново и построяват къщи върху старите основи.
На трето парченце от пъзела се появяват отнякъде хора на коне. Това се случва около 4 хил. г. пр. н. е. Първоначално само гледат. Те идват от север и се наричат беси, тракийско племе. Заселват се по планината. Защо идват точно тук? Засега е загадка. Може би тук е имало мегалитни светилища и това ги е привлякло. Защото на тракийски „беси” означава „вярващи”. Дошли са тук, защото е свещено място. Бесите са поклонници на Слънцето и на огъня. Посрещат изгрева на Слънцето, изпълняват ритуали мистерии в пещерите, построяват светилища на най-почитания от тях Бог Сива-Дионис, пеят песни за божествената троица: Вишна бога, Сива бога и Бела бога (Вишну, Шива, Брахма). За да изработят ритуалните си съдове се занимават с рударство – недрата на планината са надупчени като швейцарско сирене от галериите на техните рудници.
Към централното светилище на Сива-Дионис тръгват поклонници от целия древен свят. Ето го Александър Македонски през 335 г. пр. н. е., точно преди походът срещу Персия. Той пита пророчицата от светилището и жреците какво е определил за него Сива-Дионис и научава, че ще стане владетел на света. Стига чак до Индия, за да разбере, че и там почитат същите богове – Вишну, Шива и Брахма.
Ето, към светилището идва Гай Октавий – бащата на първия римски император Октавиан Август. Той пита за невръстния си две годишен син и научава, че след години момчето ще стане владетел на света като Александър Велики.
На друго парченце от пъзела се вижда Христовото време – 13-11 год. пр. н. е. По тези места победно крачат римските легиони. Тук те с огън и меч променят района. Горите са опожарени, светилищата са унищожени, бесите са оковани във вериги и част от тях са изпратени в робство. Римляните искат злато и сребро, искат минерали и след около 106 година от н. е. рудниците отново заработват. Строят се прочутите римски пътища, работят монетарници. Недалеч от Ракитово минава Виа Траяна. Има мрамор и се появява белият римски град Ремово.
Апостол Павел е чул за бесите и идва да им проповядва за Спасителят Исус Христос. Годината е 52 сл. н. е., на път от Филипи към града на император Траян – Никополис ад Нестум. Бесите държат на своя бог Сива-Дионис и на неговият пратеник – Орфей. Апостол Павел заръча бесите да бъдат спечелени за новата вяра и след него идват други мисионери. Успява през 396 год. римският епископ Никита Бело-Палански (Ремесиански). И започва строителство на християнски храмове – три корабни кръстокуполни базилики. На местата на стотиците бески светилища се появяват стотици храмове – 218 църкви и 32 манастира.
На следващото парченце от пъзела се виждат конници в броня – рицарите от четвъртия кръстоносен поход. Те стоят повече в полето край Филипопол. Но техният император Анри Фландърски вече е научил, че зад първата планинска верига има чутовна крепост град, наречена Цепина. Това е столицата на претендента за трона на България, сестриния син на убития цар Калоян – боляринът Алексий Слав. Император Анри кани Алексий Слав в Константинопол, дава му титлата Деспот и му предлага единствената си дъщеря Маргарита-Изабела, още невръстна, за жена в замяна на подкрепа и приятелство. Надява се Слав да се върне в Търново и заедно да управляват Балканите.
На друго парченце от пъзела се виждат сълзи и се чува плач. Виждат се ятагани и облекла от Ориента. Идват османските нашественици със своята нова религия. Дошъл е 14 век - рушат се крепости. После идва 17 век – рушат се църкви и манастири. Християнството се сменя с ислям.
Последното парченце от пъзела – Ракитово днес. Планинска община с три селища Ракитово, Костандово и Дорково. Сега тук живеят хора от няколко етноса, с няколко религии: българи християни, българи мюсюлмани, армъни, роми, православно християнство, ислям, евангелисти. Чуват се различни езици: български, ромски, армънски.
Възможно ли е на едно парченце земя, голямо колкото върха на игла, да се види историята на Земята? Като на филмова лента се сменят епохите. Субтропичният климат се сменя с умерен. Разхождат се и изчезват динозаври. Идва и си отива ледниковият период, а след него се появява най-старата изследвана култура на света – неолитната, за която някои учени казват, че е следа от атлантите. Идва и си отива един от най-старите и многобройни народи в света – траките. Изгрява и залязва римското влияние. Идват и си отиват османците. Пламва и огрява целия свят светлината на Орфизма, станал основа на съвременната световна култура. Смесват се християнство и ислям.
Възможно ли е на едно парченце земя, голямо колкото върха на игла, да се види историята на Земята? Да, възможно е! Ако наредим пъзелът, наречен Ракитово. Чрез виртуалните технологии можем да бъдем в Ракитово, но да видим като на филмова лента историята на Земята. Епохите тук са се отразили ярко и дават възможност да добием представа за най-важните промени и събития по цялата земя през времето на последните 4-5 милиона години.
Свилен Топчиев


Велинград тел: 0876521487


Комисията към РИОСВ подкрепи обявяването на защитена зона „Грънчарица“

Публикувано на 01 May 2025 10:18

 Предложението за обявяването на защитената зона беше ноправено през 2024 г. от Васил Тодев - председател на сдружуние „Байкария“ и тогава народен представител в, Антон Бояджиев - председател на Рибарско сдружение „НИЛЕТ“, ДГС „Алабак“ и ДЛС „Чепино“. Представители на вносителите са участвали в заседанието на комисията и отново са защитили своето предложение за обявяване на новата защитена зона „Грънчарица“ с площ от 2765.674 дка в землищата на  селата Грашево и Кръстава, община Велинград. Становището на Община Велинград също е в п

Към цялата статия »


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023