01 May 2025


Иван Пеев Масларов – забравеният първи оперен певец от Велинград

Публикувано на 20 Aug 2024 10:02

Велинград е градът, който дава едни от най-известните оперни певци не само на България, но и на света. Това са Иван Пеев Масларов - бас, Николай Георгиев Гяуров - бас, Петър Георгиев  Гугалов - тенор и Любен Александров Масларов - тенор.
Иван Пеев Масларов е роден на 15 август 1908 г. в с. Лъджене, днешния квартал Лъджене на Велинград. Майка му е Ташена Христоскова Цанова-Масларова. Баща му Пею Христосков Масларов е син на поборника и будителя Христоско Ангелов Масларов. Коренът на  Масларовия род е от с. Каменица – днешния кв. Каменица на гр. Велинград.

 Дядо му Христоско Ангелов Масларов и брат му Стойо Ангелов Масларов са учители в Каменското училище. Членове са на Тайния революционен комитет в тогавашното с. Каменица. Дядо му Христоско е делегат на събранието в Оборище. И двамата участват в отбраната на Батак през Априлското въстание. Двамата братя са и хористи в църковния хор на църквата „Света Троица“ в тогавашното с. Каменица. Те са едни от основателите на читалището в с. Каменица. От рода на дядо му Христоско Масларов има постоянно членове в ръководството на читалище „Отец Паисий“ в с. Лъджене и музиканти в представителния духов оркестър „Димитър Мечев“ на Велинград. Масларовия род е род на певци, будители, поборници и общественици.
Иван Пеев Масларов завършва основното и прогимназиалното си образование в тогавашното прогимназиално училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Лъджене. През  учебната 1922/1923г. в с. Лъджене се открива непълна реална гимназия, в която той продължава и завършва гимназиалното си образование. Той се явява наследник и продължител на певческите природни дадености на майка му и членовете на Масларовия род и на просветителската им дейност. По онова време сградата на училището е било място на усилена не само учебна, но и на просветна дейност. Ползвана е от читалище „Отец Паисий“ като място за репетиции на читалищния театрален колектив, ансамбъла и хора на читалището и като място и сцена за тяхната изява. В тази културна среда се формира неговата певческа и актьорска култура. След като завършва гимназиалното си образование и след успешен конкурсен изпит се записва в Държавната консерватория в София и завършва с отличие  вокалния факултет през учебната 1933/1934г. След завършването й постъпва като хорист в хора на Софийската народна опера. 
Още по време на следването си в Консерваторията той се включва в известния тогава народен хор „Гусла“. Живял е в една квартира с Борис Христов - в къщата на певеца от хор „Гусла“ Любен Живков. От участието си в хор „Гусла“ той се сприятелява за цял живот с Борис Христов и Тодор Мазаров. 
От месец юли 1937 г., благодарение на красотата на своя глас и артистичност, става „артист I категория“ в Софийската Народна опера. В История на Софийската Народна опера е отбелязано неговото присъствие през тридесетте години на ХХ век сред „изтъкнатите певци Христо Бръмбаров, Тодор Мазаров, Таня Цокова, Райна Стоянова, Константин Каренин, Любомир Вишегонов, а малко по-късно Надя Афеян, Виргиния Попова, Георги Белев, Стоян Коларов, Димитър Ненков, Коста Гецов, Димитър Кожухаров, Иван Масларов и др“.
В Софийската народна опера е имало норматив за участие в сезонните представления от нейните артистите. Той винаги е имал по-голямо участие от определеният норматив. Най-много участия в представленията има през сезона 1945/1946г. – цели 159 участия. Като сравнение другите артисти тогава имат по 80-90 представления за сезон. Това е най-голямото участие в представленията й от него и не е надминато от други нейни артисти.
В дневника на Операта от 1952г. е отбелязано изрично, че „в операта „Трубадур“ през 1952г. е направил изключително хубави моменти в сравнение на другите артисти“.
Участвал е в турнетата на Софийската народна опера в чужбина. През октомври 1953 година Народната опера гостува в Москва с операта „Борис Годунов“. Иван Масларов  участва в представлението в ролята на „Втори пристав“.  Участва със Софийската народна опера в Международния фестивал, проведен в Брюксел, Белгия в периода 18 май – 2 юни 1960 г. 
При честване на петдесет годишнината на Софийската Народна опера през 1959г. е награден с орден „Кирил и Методий“ - втора степен за приноса му към Софийската опера и оперното изкуство в България.
Като артист и солист в Операта той е пял и изпълнявал следните роли в оперите: „Иродиана“ – Великият жрец; „Мазепа“ – Орлик; „Тоска“ – Тъмничар; „Рейнско злато“ - Бог Донер; „Трубадур“ – Ферандо; „Дама Пика“ – Сурин; „Кармен“ – Цунига; „Княз Игор“ – Скула; „Борис Годунов“ – Никитич, първи пристав; „Тоска“ – Шароне; „Евгений Онегин“ – Секундант; „Бохеми“ –  Алсиндор; „Мадам Бътерфайл“ – Бонзо; „Продадена невеста“ – Кецал; „Севилският бръснар“ – доктор Бартоло; „Аида“ – Фараонът на Египет; „Тайният брак“ – Джеронимо и др.
След пенсионирането си в началото на 1963год. той не може да живее без да пее и постъпва в църковния хор на катедралата „Свети Александър Невски“ в София, в който пее до края на живота си.
В София през 1949г. създава семейство и се жени за Лиляна Илиева Петрушева. От щастливият му брак с Лиляна им се раждат две деца – син Илия и дъщеря Миглена. Почива на 18.11.1982г. в София.
Като достоен наследник на Масларовия род той е един от почитаните и уважавани първоначални учители на световно известните оперни певци - басите Борис Христов и тенора Петър Георгиев Гугалов. Жилището му е било постоянно място за събиране на велинградчани и оперни певци и артисти. Обучавал ги е, подкрепял ги е и ги е стимулирал да се развиват като оперни певци. Вдъхвал им е кураж за певческите им изяви. 
Борис Христов е подържал постоянен контакт с него още при постъпването му в народния хор „Гусла“ и в Софийската опера. Гостувал му е при всяко свое идване в България още от първото си идване през 1962г. В знак на благодарност за оказаната му подкрепа, въвеждането му в оперното пеене, насърчаване обучението му в оперното певческо изкуство и помощта, която е получил от него в началото на творческия си път се е снимал с него и му е оставил снимка с автограф. 
Бил е в големи приятелски отношения и с двама други големи български оперни  певци –  Тодор Мазаров и Павел Елмазов. Тодор Мазаров е известен наш оперен певец във Виенската опера и е бил голям приятел с Иван Масларов. Заедно са пели в хор „Гусла“ до спечелването на конкурса във Виенската опера от Тодор Мазалов. При всяко негово идване в България е гостувал на приятеля си Иван.
Приятелски са семействата на Павел Елмазов и Иван Масларов. Гостуват си взаимно много често. Павел Елмазов е роден в София, в семейството на зъболекаря Михаил Елмазов и писателката Евгения Бончева, известна под псевдонима Евгения Марс. От края на 1919 до 1924 г. специализира оперно пеене във Виена при Макс Клайн, Емерих Вайл и Дора Манберг. Успоредно с това получава роли в спектакли на различни виенски театрални постановки и концерти. През 1924 г. Елмазов се завръща в България и прави дебюта си с ролята на Мефистофел в операта „Фауст“. Постъпва на щат в трупата на Софийската опера. През 1949 г. е удостоен със званието „Заслужил артист“. През 1951 г. е награден с Димитровска награда. През 1958 г. получава орден „Кирил и Методий“ I степен, а през 1959 г. орден „Червено знаме на труда“. Елмазов умира на 5 април 1975 г. в София. 
Бил е много близък и с Катя Попова. След трагичната й кончина често е споменавал в семейството си, че Катя Попова е споделила с него преди заминаването си, че никак не й се е пътувало за това турне. Имала е лошо предчувствие за тази предстояща жестока самолетна катастрофа.  
Николай Гяуров още като дете е бил подкрепян от семействата на Стойо Христосков Масларов и на Никола Божков Рисчов-Сапунджията и е израснал с внуците им и техните семейства. По време на оставането му сам при заточението на неговите родители те са се грижели за него и са му осигурявали храна и подкрепа. През 1956г. участва заедно с Иван Масларов в две опери представени от Софийската народна опера. 

Иван Масларов и Николай Гяуров в „Севилския бръснар“.
На 08.03.1956г. двамата с Николай Гяуров пеят в операта „Севилския бръснар“, като Иван Масларов е в ролята на „Доктор Бартоло“. Има запазени снимки от изпълнението им в тази опера.
Благодарение на Иван Масларов другият велинградски оперен певец тенора Петър Георгиев Гугалов, който също е забравен във Велинград, става известен европейски оперен певец. Петър Гугалов е роден на 11.12.1929г. и е израснал в с. Лъджене. Били са в един клас Петър Гугалов и Николай Гяуров. Седели са на един чин. Той е бил преподавател и доцент по физкултура в Софийския университет. Операта на Западен Берлин обявява конкурс за оперен певец. Иван Масларов решава, че Петър Гугалов има данни да спечели този конкурс. Успява да го убеди да се яви на конкурса. В рамките на един месец го подготвят за явяване на прослушване на конкурса. Петър Гугалов се явява на конкурса и се представя по-добре от този, за който е обявен конкурса. Журито изпада в неудобно положение и класира и двамата на първо място. Така Петър Гугалов става от преподавател и доцент по физкултура във водещ оперен артист-певец в Берлинската опера.
Друг действащ сега оперен певец от родословния клон на Христоско Ангелов Масларов от Велинград е Любен Александров Масларов. Пял е в операта в гр. Ница - Франция, а сега пее в Пловдивската опера. Същият е от родословния клон на Христоско Ангелов Масларов, както и Иван Пеев Масларов.
През петдесетте и началото на шестдесетте години на ХХ век в съботната програма на радио София в 13 часа имаше предавания за операта. Много често пускаха негови солови изпълнения. Майка ми Катерина Павлова Малинова-Полежанска, като го чуеше да пее, ми казваше: „Слушай, слушай -  това е нашият Иван Масларов“. Има запазена от нея брошура на операта „Трубадур“ от Верди  изпълнявана в оперния сезон 1945/1946г. Тя е присъствала на изпълнението й в София заедно със сестра си Гина.
Настоящия материал написах по спомени на дъщеря му Миглена, сина му Илия, проф. Иван Ангелов Масларов, Босилка Георгиева Масларова-Пеева, Катерина Павлова Полежанска.
Мрамор Полежански



Велинград тел: 0876521487


Комисията към РИОСВ подкрепи обявяването на защитена зона „Грънчарица“

Публикувано на 01 May 2025 10:18

 Предложението за обявяването на защитената зона беше ноправено през 2024 г. от Васил Тодев - председател на сдружуние „Байкария“ и тогава народен представител в, Антон Бояджиев - председател на Рибарско сдружение „НИЛЕТ“, ДГС „Алабак“ и ДЛС „Чепино“. Представители на вносителите са участвали в заседанието на комисията и отново са защитили своето предложение за обявяване на новата защитена зона „Грънчарица“ с площ от 2765.674 дка в землищата на  селата Грашево и Кръстава, община Велинград. Становището на Община Велинград също е в п

Към цялата статия »


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023