01 May 2025


Трима местни първенци са дарили земя за създаването на Боров парк

Публикувано на 27 Aug 2024 10:20

На една от алеите в Боров парк има скромна паметна плоча. Надписът гласи: „На дарителите: Георги Чолаков – Дядо Даскал, Тодор Шуманов, Илия Стоев Малинов. От признателните поколения“. Плочата беше поставена и открита през август 2015 г., за да пази спомена за тримата мъже, дарили своя земя за създаването на зелен парк в сърцето на Лъджене. 


„Признателните поколения“ знаят малко и недостатъчно за тези достолепни и заслужили почит и уважение наши предци. Още по-малко се знае за дареното от тях и за първите години от историята на Боров парк, независимо че това е един от най-известните и най-посещаваните паркове във Велинград.
И тримата са от редицата на местните първенци в Каменица и Лъджене. И тримата са ярки личности с присъствие и в стопански, и в обществения живот. А личната история на всеки един от тях се преплита с историята на Чепинско:

Георги Чолаков - Дядо Даскал

Георги Чолаков - Дядо Даскал
Георги Аврамов Чолаков (1836-1911) е роден в Долно Драглище – най-малкото село в Разложко. За необикновеното му детство краеведът Добри Чолаков разказва в книгата си „Неизбледняващи образи“, която е история на Чолаковия род. През 1841 г. петгодишният син на Аврам Чолаков – Георги, бил грабнат от хората на  Еврен ефенди – милязим (лейтенант, поручик) от тогавашния град Мехомия (Разлог). Еврен ефенди, който нямал деца, искал да го осинови и направи свой наследник. Момчето е изпратено да учи в родния град на Еврен близо до Истанбул, където научава турски и гръцки език. Когато става на 8 години, с помощта на гръцки рибари Георги бяга от похитителите си и отива до Солун. След това самичък успява да стигне до Света гора и Хилендарския манастир, където е приет от монасите. Няколко години остава в Света гора, където учи писане, четени и смятане на български език. Когато в манастира идват хора от Банско, Георги се връща с тях в Долно Драглище, но заради преследвачите на Еврен е опасно да остане там. Баща му го плаща в Самоков, а оттам Георги идва в село Каменица. Първо става овчар, но познанията му по български, гръцки и турски правят впечатление и по заръка на настоятелството на храма „Света Троица“ в Каменица прави превод  от гръцки на български език на Требника и други богослужебни книги. След това общината го наема за учител по кирилско писмо с огромната за онова време заплата от 20 гроша годишно. В Каменица Георги Чолаков учителства от 1855 до 1862 г. и е от пионерите на просветителското дело, затова го наричат Дядо Даскал.
При подготовката на Априлското въстание Георги Чолаков става касиер на създадения в Каменица революционен комитет, председателстван от поп Топорчо. През зимата на 1878 г. той е един от официалните представители на Каменица и околните села, които посрещат руската освободителна армия, а в къщата му на два ката отсяда част от командния състав на армията на генерал Гурко. През 1901 г., по случай 25 г. от Априлското въстание, заедно с много други участници във въстанието Георги Чолаков е признат за поборник и получава медал.
През 1855 г. Георги Чолаков се жени за Вела Бозаджиева и в семейството им се раждат 5 деца. Освен с учителство, Георги Чолаков се занимава с кожарски занаят и с производство на сапун. Замогва се, купува имоти и построява два хана в село Лъджене.  Част от своята земя Георги Чолаков дарява за създаването на Боров парк.
През 2001 г., в мандата на кмета Цветан Дафов, Общински съвет – Велинград взе решение да продаде 3345 кв.м. от парка на новия собственик на „Двореца“. Срещу скандалното решение официално възразиха наследниците на Дядо Даскал от фамилиите Даскалови, Калъчеви, Ачеви, Пееви и Попови. „Още преди 100 г. този родолюбив българин е осъзнал необходимостта от обществено ползване на зелените площи и е извършил този благороден акт, заслужаващ уважението на съгражданите му“ , написаха във възражението си наследниците, които по време на реституцията не претендират за въпросния имот, защото са убедени, че трябва да се спази волята на дарителя и паркът да остане общинска собственост. Но наследниците на Дядо Даскал губят битката и през 2002 г. общината продава на „Двореца“ ООД 3345 кв.м. от парка на търг с начална цена 35 800 лева. Аргументът на главния архитект Тодор Енев срещу възражението на наследниците е, че  в общината се опитали, но не са успели да идентифицират точно кой имот от парка на Двореца е дарил Георги Чолаков.
Тодор Шуманов

Тодор Шуманов
Тодор Христов Шуманов (1856-1936) е роден в с. Каменица. Работи като горски стражар, след което се заема с търговия с дървен материал. През 1898 г. регистрира фирма, която според Никола Делиев ("Календар на издирените записани имена, дати, събития и снимки за родния край Велинград") е първата търговска фирма в село Каменица. В Държавния архив в Пазарджик се пази архив на Тодор Шуманов, предаден от неговата внучка Иванка Кирчева. Документите в този архив свидетелстват за активната търговска дейност на фирмата, която се занимава с дърводобив, направа на трупи за чаркове, траверси за железопътно строителство, обли подпори за минодобив, дърва за гориво и др. През 1909 г., в съдружие с пловдивчанина А. Евстатиев, построява парна дъскорезница на Юндола.  През 1918 г. Т. Шуманов придобива право да добива дървен материал от Тревненския балкан.
През 1886 г. заедно със семейството си се преселва в Лъджене. Три години по-късно Тодор Шуманов е сред учредителите на първото читалище в Лъджене и е дългогодишен негов касиер. В Лъджене е избран за общински съветник а през 1901 г. и за кмет на селото. През 1913 г. като член на Демократическата партия на Петко Каравелов е избран за народен представител. През 1927 г. Тодор Шуманов отново става кмет на с. Лъджене.
Идеята за направата на парк около Мъжка баня се ражда през 1902 г. Ето какво разказва Илия Шуманов в книгата си „Времената се менят“: „През 1902 г. по негова (на Тодор Шуманов – бел.ред.) инициатива и върху негов имот е засаден боровият парк около Мъжка баня, в подножието на хълма, върху който е построен почивният дом на професионалните съюзи, наречен „Двореца“. Така Тодор Шуманов пръв се отзовава на актуалния повик на Общината за залесяване на околностите“. По негово желание върху нивите му са засадени бял и черен бор, които определят и името - Боров парк. Цялата територия, разположена между днешните улици “Гергевана”, “Тошо Стайков”, “Евлоги Георгиев”, “Ивайло” и бул. “Съединение” той дарява за парк
За Тодор Шуманов дарителството е било не единичен и случаен акт, а житейска кауза. На това е възпитал и дъщеря си Цветана Шуманова-Дамянова, която години по-късно прави своето голямо дарение за Велинград и го посвещава на своите родители („История за баща, дъщеря и дарение“, вестник „Темпо“, бр. 32/2024 г.)
Илия Малинов

Илия Малинов
Илия Стоев Малинов (1854-1946) също е един от първенците на Каменица. Баща му Стойо е произвеждал самари. Илия Малинов е имал воденица и дърводелска работилница и бил голям земевладелец, собственик на 130 декара земя. Бил е женен за една от дъщерите на поп Топорчо, имат пет деца. По време на освободителната Руско-турска война е участвал заедно с руските войски в боевете на връх Шипка. 
През 1901 г. Илия Малинов става кмет на село Каменица. През 1904 г. той е сред учредителите на първото читалище в Каменица и работи като член на читалищното настоятелство. През 1905 г. става председател на Земеделската спестовна каса "Зора" в Каменица. Участник е в Балканската и Междусъюзническата война 1912-1914 г.
По данни от Никола Делиев, получени от Стойо Борисов Малинов, Илия Малинов е дарил за създаването на Боров парк свои ниви в размер на 26 декара.През 2022 г. негови наследници протестираха против решение на местния парламент, с което щеше да бъде дадена на частна фирма още от дарената за обществено ползване земя и то беше отменено. 
В първите години на ХХ век, когато тримата дарители правят възможно създаването на парк, той не е изглеждал както днес. Изграждането на парка в съвременния му вид започва през 1951 г. по проект, показан на малката плоча на паметника на дарителите. Озеленяването на Боров парк с цветни килими и фигури години наред е емблематично за курорта. От 1985 до 1987 г. е изградена водопроводна система, настилки, вертикална планировка, а през 2010-2011 г. общината печели европейски проект, с който е извършено последното голямо благоустрояване на парка. Днес много от боровете в Боров парк са отсечени, части от парка са частна собственост, други са изсъхнали, фонтаните не работят, зеленината е малко, разрухата е повече... Паркът може да разкаже много и различни истории. Сред тях е и историята на тримата местни първенци, които не са взели, а са дали на нещо ценно на бъдещия Велинград.
Елена Баева


Велинград тел: 0876521487


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »


„Драгиново“ вече е втори в класирането на Група 2

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

 а веднага след него  с 28 т. тимът на  ФК „Драгиново“. При евентуална победа на домакините те можеха да изпреварят своя съперник.
Силно първо полувреме за играчите на „Драгиново“, които успяха много рано  и бързо да наложат превъзходството си с отбелязването на две попадения до почивката. Резултатът беше открит още във 2 мин. с точен удар на Н. Атипов, а десет минути по-късно С. Тахчиев покачи на 2:0.
През второто полувреме домакините понамалиха темпото и пуснаха в игра някои от резервите. Гостите се опитаха с дале

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023