30 Apr 2025


„Рипате, не рипате, ще стане“ - крилатите думи за първата година от третия кметски мандат

Публикувано на 12 Nov 2024 11:28

Преди година, на 13 ноември 2023, в голямата зала на общината се състоя тържественото встъпване в длъжност на кмета Костадин Коев и на новоизбраните 29 общински съветници. За г-н Коев това беше звезден миг, защото се записа в историята на града като първия кмет, спечелил трети мандат и то безапелационно  - от първи тур, без балотаж и с 11 общински съветници от ГЕРБ зад гърба си! 
Още първата реч, с която д-р Коев започна своя трети мандат, зададе нов тон.

 След първата си победа през 2015 г. той обяви, че подава ръка на всички, които искат да работят за каузата Велинград. Встъпвайки във втория мандат през 2019 г. каза, че в кампанията е бил кандидат на ГЕРБ, но след полагането на клетвата е кмет на всички жители на общината, които никога не е делил. Третия мандат започна с думите, че благодари на всички жители на общината и „най-вече“ на тези, които са му гласували доверие за трети път. Кметът изложи своята програма за третия мандат, но присъстващите в залата запомниха репликата му „Рипате, не рипате, ще стане!“. Конкретен повод за нея бяха плановете на кмета за Клептуза. Но крилатите думи в голяма степен се оказаха и лайтмотив на изминалата първа година от третия мандат на кмета Костадин Коев.
Няколко примера. Мандатът започна с две важни промени. Първо, още през ноември  кметът предложи вдигане на данъка върху недвижимите имоти и туристическата такса, а през декември и на таксата за битови отпадъци. Мотив: тежкото финансово състояние на общината, което обаче не попречи Общинският съвет да гласува максимален размер на възнагражденията на кмета на общината и на общинските съветници. И понеже апетитът винаги идва с яденето, кметовете на кметства също поискаха с 50% по-високи заплати (получиха 17%). Жителите на общината не „рипаха“, приеха в пакет по-високите данъци за гражданите и максималните заплати за висшите общинари.
През декември, още на първата сесия на новия местен парламент, кметът предложи няколко стъпки, с които общината тръгна към раздяла с общинската болница. 

С конфортно мнозинство от съветници беше гласувано, че 25 декара от земята до болницата се преобразува от публична в частна общинска собственост. Почти никой не „рипаше“ - персоналът на болницата вече имаше нови началници и замълча, сред съветниците само единици изразиха мнение и дадоха глас против промените, болшинството граждани също пасуваха. През февруари към сметката бяха прибавени още над 5 декара земя и  общината беше готова за следващите стъпки в сделката за болницата с над 30 дка вече частна общинска собственост.
През март последва ново увеличение, този път на административни такси, такси за технически услуги и на дългия ценоразпис на общинското предприятие „СИП-ТИЦ“. Този път „рипнаха“ търговци от Пазара, които поискаха да бъдат намалени новите и по техните думи непосилни цени за наеми. Времето се оказа предизборно, през май търговците получиха обещание, което след няколко месеца беше спазено.
Април 2024 г. се оказа ключов за първата година от новото управление. Председателят на Общинския съвет Димитър Гечев свика нова извънредна сесия за болницата (извънредна сесия означава, че точките не се обсъждат в комисии, а възможността за изказвания на граждани на практика е заличена). Капиталът на общинската болница беше увеличен с 30 декара земя, чията стойност беше оценена на около 100 лева за кв.м. - числата възмутиха някои хора във фейсбук, но само толкова. По предложение на кмета  К. Коев Общинският съвет взе и друго важно за бъдещето решение - влизане във ВиК асоциация между общината и държавата.
Паралелно с тези сюжети, общината успя да входира проекти по Плана за възстановяване и устойчивост и пред МРРБ, спечели финансиране за Закрития плувен басейн, читалищата в Чепино и Драгиново, училището в Кръстава, довеждащ водопровод от Клептуза, ремонт на пътя Абланица - Магерово, нови екологични автобуси за градския транспорт и др. Получи и рекорден бюджет за 2024 г. - 76 990 657 лева, но отново поиска безлихвен заем от 2.9 милиона лева от държавата. На среща със служебния министър на туризма през юни кметът К. Коев обобщи, че 25 милиона лева могат да решат инфраструктурните проблеми на Велинград.
През юни избухна скандал в общинската Детска градина „Фантазия“, след като във фейсбук изтекоха записи с насилие от страна на учителка към дете. Този път „рипнаха“  и други родители, но общината успя бързо и ефективно да потуши напрежението.

Юни 2024: кметът К. Коев и М. Тиков се поздравяват за сделката за болницата

Без видимо обществено напрежение през юни 20 съветници гласуваха преобразуване на общинската болница, което остави 23% собственост на общината и 77% на инвеститора „Булфарма“ на Михаил Тиков. От своя страна г-н Тиков обеща, че след 2 години Велинград ще има най-хубавата общинска болница в България.
Летният месец юли донесе промяна в решението за бъдещето на общинското дружество „ВКТВ“: кметът К. Коев предложи влизане в Асоциацията по ВиК - Пазарджик и получи подкрепа от 19 съветници. Влизането в тази асоциация бе означавало сериозно повишение на цената на водата, но и срещу това почти никой не „рипа“. Много по-сериозно недовоство сред велинградчани предизвиаха последиците от летния дъжд на 23 юли който отвори огромни дупки от разрушена ВиК мрежа и извади на показ истинското състояние на подземната инфраструктура в СПА столицата.
През август, на деветата година от кметуването на г-н Коев, дойде време за козметични имиджови промени на Клептуза. Част от порутените сгради бяха скрити с дървени летвички и изкуствена трева, парковото пространството беше обновено, най-после общината се зае да почисти, включително долното езеро. По-късно из езерото заплуваха и патици... А велинградчани вече бяха толкова уморени да се гневят и да чакат някаква позитивна промяна на Клептуза, че приеха „новата визия“ - кой с усмивка, кой с горчива ирония... Но „не рипаха“.
Септември донесе нова тема - кметът предложи, 20 съветници гласуваха 8 парцела в центъра на града да бъдат преобразувани от публична в частна общинска собственост за изграждане на търговски обекти. Гласуването мина без никакви дебати, никой не постави проблема с презастрояването на града, което води след себе си безводие и влошаване на качеството на живот. Решенията бяха спрени от областния управител като незаконосъобразни, но през октомври Общинският съвет ги потвърди, даже с повече гласове и без никакво „рипане“.
През октомври местната власт се изправи пред сериозен тест. Не поредните парламентарни избори, които в община Велинград изборната машина на ГЕРБ отново спечели. А обявения от НЕК наложителен планов ремонт, заради който трябва да бъде спряно водоподаването във Велинград от 4 до 20 ноември. В момента ситуацията показва огромните, трупани с години и нерешени проблеми във ВиК сектора във Велинград. Показва и нещо друго, което е много тревожно: скъсания диалог между общината и много от гражданите, неспособността на властимащите да разговарят с хората с аргументи, а не с обвинения. Част от липсата на диалог е и отношението към медиите (с изключение на избраните и удобните за властта), които си вършат работата да задават въпроси и да отразяват факти.
Ноември 2024: водният режим раздели общинари и граждани

В първата си реч преди година кметът К. Коев извади като първостепенна управленска задача инвестициите в подземната инфраструктура. Как се решава тази задача извън дежурните оправдания за наследени проблеми, които на деветата година от едно управление вече олекват? Вместо отговор - един конкретен пример. Два дни след началото на третия мандат, на 15 ноември 2023 г., на едно от платната на ул. „Евлоги Георгиев“ се отвори не дупка, а кратер - пропадна част от канализацията, а заедно с нея уличното платно и оградите на близките къщи. Година по-късно дупката е закопана, улицата прилича на трасе за офроуд, проблемът с уличната канализация си стои. Вместо да „рипат“, хората вече сами си търсят начини, майстори, техника, за да се справят с поредното запушване на канала - тоест да свършат и работата на общината и нейната фирма, след като са си платили по-високите данъци. Това е положението в края на първата година от третия мандат. Чака се следващата, за когато е обещан ремонт на канализацията и асфалтиране. На метри от това място общината наскоро изгради 40 метра подпорна стена на река Луковица, която падна при голямото наводнение през лятото на 2005 г. За подпорната стена гражданите чакахме 19 години. Сега броим след колко време ще бъде възстановена улицата, по която тренират бъдещите млади скиори на Велинград.
Равносметката на властта за първата година от третия мандат без съмнение е различна. Ако бъде направен анализ на постигнатото и непостигнатото, ще го отразим.
Елена Баева



Велинград тел: 0876521487


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »


„Драгиново“ вече е втори в класирането на Група 2

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

 а веднага след него  с 28 т. тимът на  ФК „Драгиново“. При евентуална победа на домакините те можеха да изпреварят своя съперник.
Силно първо полувреме за играчите на „Драгиново“, които успяха много рано  и бързо да наложат превъзходството си с отбелязването на две попадения до почивката. Резултатът беше открит още във 2 мин. с точен удар на Н. Атипов, а десет минути по-късно С. Тахчиев покачи на 2:0.
През второто полувреме домакините понамалиха темпото и пуснаха в игра някои от резервите. Гостите се опитаха с дале

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023