25 Dec 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 23 Dec 2024 10:12

В рубриката „30 истории от 30 години“ публикуваме статия на колегата Георги Дишлянов, която е излязла на страниците на вестник „Темпо“ през 2012 година.  12 години, в навечерието на празниците отново задаваме въпроса и търсим отговора:


Какво празнуваме - Рождество или Коледа?


45 години атеизъм в социалистическа България ни доведе до там да не вярваме в Бог, а в идването на светлото комунистическо бъдеще, което така и не дойде. Празнувахме с голямо веселие идването на всяка нова година, а отбелязването на Бъдни вечер и Рождество Христово се извършваше само в тесен семеен кръг и то от малко хора. За децата и техните подаръци дори ни натрапиха от братския Съветски съюз някой си Дядо Мраз (Дед Мороз). После дойдоха т.н. демократични промени и от Западна Европа и САЩ долетяха нови герои - Дядо Коледа или Санта Клаус, Снежанка, джуджета и много елени. Заляха ни с песнички като “Джингъл белс” и “Мери Крисмъс”. Започнахме да празнуваме Коледа и да я свързваме с всичко друго, но не и с най-важното за този ден.
Голяма част от хората чакат с нетърпение и желание наближаващите празнични дни. Месеци преди това си правят планове как ще се върнат в родните си места, как ще се видят с близки, приятели и познати. Представят си си как ще пазаруват и ще подготвят празничната трапеза, как децата ще се радват на елхата и играчките. Мечтаят за приятна атмосфера, много положителни емоции и заслужена почивка в поредицата празнични дни. Всеки има право да празнува това, което иска и както иска, ще кажат някои “свободомислещи авторитети”.
Това наистина звучи добре. Всеки иска да се забавление в компанията на любимите си хора. Но това ли е всичко? Все пак не трябва ли да се запитаме какво всъщност празнуваме?
От всички медии ни повтарят, че в тези дни е нужно да се опитаме да бъдем по-добросърдечни, по-благородни и по-щедри към бедните и нещастните. Казва ни се, че Коледа е за семейството, че трябва да сме сплотени и единни. Съобщават ни и за главния герой на празника - Дядо Коледа, който е изключително зает по това време. Научаваме кога, как и къде пътува той по земното кълбо, докато разнася детските подаръци с шейната и елените си. Не пропускаме ли нещо важно?
Напълно разбираемо е, че Коледа е и отдавна възприета традиция, в която трябва да украсим празничната елха, под която Дядо Коледа да сложи подаръците, след като се промъкне през комина. В навечерието на празника (Бъдни вечер) се очаква да подготвим определен вид и брой постни ястия. Навръх Коледа пък не може да се мине без свинско месо. И така се получава, че за много хора Коледа си е най-вече колене на угоеното прасе. Това ли е празникът?
Коледа - тази дълголетна езическа традиция, произлязла от древността, в която са празнували с пищни карнавали раждането на бога на Слънцето. Една причудлива смесица от езичество, идоли, легенди, вярвания и обичаи, които съвсем не са православни. Сега продължават да се издигат новите идоли като Дядо Коледа, налагат се новите обичаи като шопинг манията из магазините по празниците. Прекалено голям стремеж към материалното и малко духовност! Милиони хора празнуват така, обсебени от коледен дух и коледни магии. Радват се и се веселят на празник, превърнат в индустрия, в бизнес, в пазаруване и обилно ядене и пиене на банкети и тържества, но лишен от истинско съдържание и дълбок смисъл.
Добре е да се раздават подаръци, да се събира цялото семейство около празничната трапеза, да се помага на бедните и да се стремим да станем по-добри към околните. Наистина би трябвало да правим това винаги, когато можем. Но все пак в цялото това празнично суетене дали остава място за Този, на Когото е посветен празникът?
Православната църквата се опитва да каже на света, че честваме не Коледа, а Рождество Христово. Опитва се да ни накара да се разделим със суетните езически традиции и да си спомним, че Исус Христос е основата на този празник и Той би трябвало да е в центъра му. Като правим подаръци, замисляме ли се какво сме подарили ние на Рожденика? Дали с нашите думи, дела, мисли и чувства сме живели угодно Богу или сме го разгневили?
Преди повече от две хилядолетия в малкото градче Витлеем, близо до Йерусалим, сред слама и животни, в един обикновен обор, се ражда малкият Исус. Тогава там не е имало нито празнична трапеза с изобилие от ястия и напитки, нито някакъв блясък и разкош. Но точно там се е намирало най-голямото богатство на този свят. В този миг Бог дава най-големия подарък, който някога можеше да бъде подарен. Светът получава най-великия дар. Получава Спасител. Потвърждението е написано в Евангелието от Йоан: “Защото Бог толкова обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“.
Изглежда толкова лесно и постижимо - просто трябва да повярваме в Твореца и да приемем като наш Отец. Не е ли този ден и случилото се тогава истинският повод за празник?
В тези тържествени дни светът не спира да празнува и да се весели. Но е крайно време да разберем, че не отбелязваме просто един традиционен семеен празник. Не честваме заедно с измисления Дядо Коледа, а празнуваме с истинския Исус Христос. Този, Който се роди на земята, за да даде живота Си за нас. И в крайна сметка би трябвало да отпразнуваме не Коледа, а Рождество Христово!
Георги Дишлянов, 2012



Велинград тел: 0876521487


Диагноза на ВиК сектора: нужни са поне 2 години работа

Публикувано на 23 Dec 2025 10:55


Г-н Стойнев очерта ситуацията, която от „ВиК“ Пазарджик са заварили при включването на нашата община във ВиК асоциацията на 15 септември 2025 г. Във Велинград ще имаме доста работа и тя няма да приключи в рамките на следващите 2 години, защото процесът е дълъг, каза С. Стойнев. Сред основните задачи той посочи да бъде направено райониране на града, за да може при авария да не страдат цели квартали и да бъдат санирани резервоарите, част от които в момента преливат. Дружеството вече е инвестирало във Велинград около 355 000 лева, обявена е

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 23. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:54



КАБИНЕТ На 16 декември в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“  бе открит новият теоретичен учебен кабинет „Електрически превозни средства“. Директорът г-жа Рускова и г-н Мишев, преподавател по специалността „Електрически превозни средства“, тържествено прерязаха лентата на кабинета, в който учениците ще усвояват знания по модерната специалност.

ПОЩА Клонът на „Български пощи” в Ракитово е в ново помещение, което бе ремонтирано от общината. Пощенската станция вече се намира в сградата на дирекция “Соци

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 19. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:52

Общинският съвет прие предложението на кмета Костадин Коев да подпомогне финансово процедурата за 100 потребители със сумата от 0,84 стотинки на човек на ден за периода от 01.02.2026г. до 31.12.2026г.  Общата сума от  19 152 лв. ще бъде заложена в бюджета за 2026г. и използвана при необходимост. С друго решение съветниците  дадоха съгласие да бъде отпусната ежемесечна финансова помощ на 30 крайно нуждаещи се граждани под формата на „Топъл обяд“ през 2026 г. Финансовата помощ ще бъде предоставена от бюджета на Община Велинград

Към цялата статия »


След наша статия общината показа идеен проект за Клептуза

Публикувано на 23 Dec 2025 10:51

В нея се казва, че общината счита за необходимо да уточни, че проектът „Сгради за обществено хранене, развлечения и посетителски информационен център в парк „Клептуза“, за който е обявена обществена поръчка, предвижда не само ремонт на двете сгради, а цялостно обновяване и изграждане на нов сграден фонд и прилежащите към него пространства.
Хубавото в случая е, че нашата статия стана повод общината да покаже в снимки идейния проект за бъдещия облик на двете сгради на Клептуза. Още по-хубаво би било, ако и велинградчани имат възможността да

Към цялата статия »


Съветниците умело отложиха намалението на заплатите си

Публикувано на 23 Dec 2025 10:50

 Вносителят Стефан Малинов отговори на въпрос от Александър Даскалов каква е целта на неговото предложение: целта е финансова икономия за общината, която е в тежко финансово състояние. Г-н Малинов подчерта, че може да бъде изработено общо предложение от съветниците за това как да се използват спестените средства, как могат да бъдат оптимизирани структурите на  Общинската администрация и Общинския съвет. Според Ал. Даскалов спестената сума от около 15 00 лева месечно не е определяща за бюджета на общината. Той обърна внимание на фак

Към цялата статия »


Васил Горанов нарисува „Крепости на вярата“

Публикувано на 23 Dec 2025 10:48

 на 15 декември от президента Румен Радев. Президентът поздрави художника за неговия размах, талант и всеотдайност и каза, че ще се радва следващият български президент да има в кабинета си и картина на г-н Горанов.
 Експозицията и придружаващият я луксозен албум са благословени от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил.Сред присъстващите на събитието бяха главният секретар на Светия Синод епископ Герасим, акад. Иван Гранитски, акад. Васил Гюзелев и акад. Георги Марков, които заедно с проф. Иван Маразов са автори на те

Към цялата статия »


Коледни концерти събраха светлината и щедростта на празника

Публикувано на 23 Dec 2025 10:48


На 18 декември в НЧ „Васил Левски- 1904” Коледният концерт на ЦПЛР-ОДК се превърна в знак на приятелство и съпричастност за 17-годишната Ивана Николова, която е възпитаничка на ОДК и Младежката музикална формация. За Ивана бяха изпълненията на Младежката музикална формация, танцовите формации, ВГ „Караоке“, театралната школа, школата по журналистика, вокалната група към СУ „В. Левски“, ДЮВИШ „Звънче“, школата по тамбура, Денс студио „Джой, школа „Родолюбчета“, детски ансамбъл и детски хор „Чепинче“, ПДЮАНПТ “Здравче венче” и възпитаницит

Към цялата статия »


Ансамбъл „Бояна“ заслужи наградата „Сладкопойна чучулига“

Публикувано на 23 Dec 2025 10:43

 „Сладкопойна чучулига“ бе наградена и Ива Гидикова - дългогодищен солист и хорист в Ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик“.
Статуетката „Сладкопойна чучулига“, дело на пазарджишката художничка Маргарита Иванова, бе връчена от областния управител Валентина Кайтазова и зам.-кмета на община Пазарджик Нино Ненов на Пламен Киселов, секретар на НЧ „Просвета-1919“. Наградата е по повод 50-годишния юбилей на костандовския ансамбъл, който участва и в празничния концерт заедно с Ансамбъла за народни песни и танци „Пазарджик“.
Преди

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:43


***
Продавам два парцела по 2.450 дка на Цигов чарк, местност Коилето. 0887 080501, 0887 080502.
*** 
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann -

Към цялата статия »


Годишни награди за постижения в строителството

Публикувано на 23 Dec 2025 10:42


Председателят на Областния съвет на ОП на КАБ-Пазарджик Валентин Василев поздрави присъстващите строители, проектанти, архитекти, гости. Сред отличените е и велинградската „ТРАНСМЕТАЛ“ ООД с управител Владимир Иванов, която взе награда за за най-динамично развиваща се фирма. Това е класация, която се базира на публичната част на Централния професионален регистър по три основни критерии: нетните приходи от продажбите, дълготрайни материални активи и средна численост на персонала за предходната финансова 2024 година. Тази година фирмата бе

Към цялата статия »


Градината „Билките на Родопите“ се ражда с щедростта на дарители

Публикувано на 23 Dec 2025 10:41


Основен инициатор и двигател на идеята е г-жа Незабравка Пачалова, която успя да запали и обедини около това благородно начинание много хора. Осъществяването на идеята е подкрепено от:
Община Велинград - капково напояване
Арх. Тодор Енев - проекти
Лесотехнически университет - София, факултет „Горско стопанство“
„Том и Нези“ - закупуване на павета и бордюри, нощувки и храна на майстори, финансиране на ботаническата градина
Радослав Димов - труд за поставяне на павета и бордюри, транспорт на лампи и пейки, прекарване на ток

Към цялата статия »


В навечерието на Коледа нека бъдем добри

Публикувано на 23 Dec 2025 10:39


В центъра на Велинград, пред пощата, месеци наред една жена привлича вниманието на преминаващите. Край нея винаги има животни или птици. И ако се заслушаш, ще чуеш как тя им говори. Веднъж я видях да мие на чешмата муцунката на малко кученце и му приказваше нещо. Друг път успях да я снимам в такъв момент – как храни гълъби и един бе кацнал и кълвеше от ръката й трохи хляб. А тя му шепнеше нещо. 
Когато я заговорих, веднага се представи – Люба Георгиева Стефанова. И добави, че има нужда от помощ... Дали ще можем да й помогнем? Кол

Към цялата статия »


Протегната ръка и надежда за Ивана

Публикувано на 23 Dec 2025 10:38


На 18 декември в голямото фоайе на общината каузата да помогнем на Ивана обедини социални и образователни институции от Велинград: Дневните центрове за деца и младежи с увреждания „Надежда“ и за пълнолетни лица с увреждания, Центровете за социална рехабилитация и интеграция  и за обществена подкрепа, Защитено жилище за лица с физически увреждания „Велина“, Домът за стари хора „Ела“, Центровете за настаняване от семеен тип за деца без увреждания 1 и 2, Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания 2, както и Цен

Към цялата статия »


Ветеранът Петко Главинов получи награда „Спортен Икар“

Публикувано на 23 Dec 2025 10:38


Фондация „Български спорт“ отличи спортисти в десет категории, като „Спортен Икар на годината” заслужи Карлос Насар. Олимпийският щампион по вдигане на тежести от Париж 2024 г. получава престижната награда за втори пореден път. Плувецът ветеран Петко Главинов беше награден в категорията „Мастърс“ и това се случи точно на рождения му ден, когато навърши 71 години. Заслужената награда е резултат от отличното му представяне на Световното първенство по водни спортове за ветерани в Сингапур, където велинградчанинът стана световен шампион на 2

Към цялата статия »


СК „Мусаши“ с 11 медала от Пловдив

Публикувано на 23 Dec 2025 10:36


Бойците от велинградския клуб се представиха много силно и спечелиха общо 11 медала в различните възрастови групи: 3 златни, 7 сребърни и 1 бронзов. При мъжете Иван Чанев стана първи на  GI и втори на NO GI. Никита Минчев при юношите също победи на  GI и зае второ място на NO GI. Георги Йордакиев при момчетата е със златен медал на GI. Стефани Аврамова при девойките е със сребърен медал на NO GI. А Мартин Узунов при юношите е с две  втори места, съответно на  GI и на NO GI. Стойчо Гагов при юношите в категория до 70 к

Към цялата статия »


ФК „Драгиново“ ще търси решение на проблемите

Публикувано на 23 Dec 2025 10:34

като заемаше 6-то място във временното класиране. Тази година получените резултати след 14 мача показват смъкване надолу. „Драгиново“ вече е на предпоследното 8-о място и в актива си има само 7 т. след едва 2 победи, 1 равенство и цели 11 загуби със стряскаща отрицателна голова разлика 20:45! Оказва се, че допуснатите 45 гола прави защитата на „Драгиново“ най-слабата в групата. Още по-странно е, че през настоящия сезон футболистите в състава на „Драгиново“ са същите, каквито бяха и в миналото първенство. Съставът е същият, но вместо развитие

Към цялата статия »


Ясни са победителите във волейболния турнир

Публикувано на 23 Dec 2025 10:33


След  двубоите в тази възрастова група с шампионската титла и 3 победи се окичи отборът на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ , който се класира и за областния кръг. Среброто е за тима на СУ „ В. Левски“ с две победи, третото място е за ПГИТ „Ал. Константинов“, а четвъртото - за НПГГС „Хр. Ботев“.
Девойки VIII-X клас
Първо мястo с общ резултат 5:2 гейма заема ПГИТ „Ал. Константинов“. На второ място с общ резултат 4:2 гейма е СУ „В. Левски“. Трети с общо 4: 3 гейма са СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а четвърти НПГГС „Хр. Ботев“.
Юно

Към цялата статия »


Работно посещение на учители от СУ „М. Драгинов“ в Авецано

Публикувано на 23 Dec 2025 10:32

която е един положителен модел за ефективно образование. В посетените училища бяха дискутирани принципите и методите на преподаване в приобщаващото образование, използваните техники за разпознаване на учениците, които имат нужда от подкрепа; как да се включим в процеса на приобщаващото образование; определяне на приоритетните цели и др. Особено внимание предизвика темата за участието на семейството в помощ на учителя: разгледаните теми - цел и значение на семейното образование, подготовка за семейно-образователни проучвания, методи, използва

Към цялата статия »


Съдът отвори врати, а учениците – очи към правото

Публикувано на 23 Dec 2025 10:31


Гостите бяха посрещнати лично от председателя на Районния съд – съдия Лилия Терзиева. С топло отношение и видимо желание да доближи институцията до младите хора, тя им разказа за смисъла на съдебната работа – за отговорността, тежестта на решенията и удовлетворението да служиш на обществото. „Правосъдието не е само закони и документи – то е човешка съдба“, сподели тя, а думите й намериха отклик у учениците.
Към срещата се присъединиха прокурор Асен Василев и началникът на РУ – Велинград гл. инспектор Симеон Съловски, които допълниха к

Към цялата статия »


55 деца от община Ракитово получиха награди за високи постижения

Публикувано на 23 Dec 2025 10:30


В областта на спорта: Горан Милев, Румен Цокин, Емилиян Шишеков, Иван Лебанов, Божидар Цурев, Емил Янгънов, Мартин Шишеков, Петьо Ангелов, Георги Пелев, Цветан Пъпанов. 
В сферата на изкуствата: СКНТ “Силивряк” с р-л Светлана Стоева, ДВГ “Горско цвете” с р-л Илия Андонов, учениците на маестро Никола Янев - Чоли: Мария Гагова, Георги Попчев и Сибел Ананова, Лиляна Кошериева - Роберта балет 
В сферата от науката и образованието: Александър Попов, Димитър Пелев
Всички други изявени деца получиха грамота и подаръци.
Пре

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023