01 May 2025


Град без памет и история не е град

Публикувано на 11 Mar 2025 10:13

Ландшафтният архитект Невена Фендрина многократно е писала на страниците на „Темпо“ по важни за града ни теми като озеленяването, състоянието на парковете и растителността, историята на зелените площи, нуждата от много по-вече грижа и отношение от страна на общината към запазването на зеленото богатство на Велинград. В юбилейната ни рубрика „30 истории от 30 години“ избрахме нейна статия от 2021 г., която съвсем не е загубила своята актуалност:

Отдавна, при започването ми на работа, чух една легенда. Как първият или един от първите, заели се с озеленяването на града, извадил дръвчета от гората, платил глоба, но започнал засаждането на едни от главните улици в града. Казвам легенда, не само, защото от днешна гледна точка това е невъзможно физически, финансово, но законово и още нещо. А законово не е възможно, защото даже една площ да е отредена „за парк“ или „за озеленяване“, апетитите за озеленени площи са тъй големи, че те винаги са се възприемали като един резерв за бъдещо строителство, въпреки че според закона трябва да се третират като защитени територии. С това се проява незачитане, неуважение към поколения, работили в тази област. Така например, зелената площ около Женска баня, със започната реконструкция по проект от 1988 г., изпълнено част от настилка и озеленяване, одобрен проект, вкл. и от Общивски съвет, след 2000-та год. по всички специалности – изпълнението му бе спряно, защото кръчмата била с приоритет. Направените тогава мраморни фенери от „Минерали М“ сега са незнайно къде.
А как е започнало всичко?
Първият регулационен план, завършен през 1879г., е бил изготвен за опожарената през 1877г. Стара Загора.В централната част на строго геометричното решение за пръв път е отбелязан и терен за обществено озеленяване – „градина“. Същата година започва работа по планирането на София и през 1880г. в одобрения „Батенбергов план“ фигурират ясно и терени за „градска“ и „княжеска“ градина. С поставяне на началото на планирането на градовете се поставя начало и на създаването на нови озеленени площи първо в по-големите градове като Пловдив, Варна…Веднага след Освобождението тези площи се строят и поддържат от чужди специалисти, доста по-късно към тях се присъединяват българи, които да се учат от опита им. Нов тласък в изграждането на обществени озеленени площи се дава след войните с развитието на градоустройственото планиране, особено след 1921г. Първите служби по озеленяване към общините се създават 10г. по-късно. Първата такава служба е във Варна през 1934г. с наименование „Цветни градини“.
В първия закон за благоустрояване на населените места от 1941г. не се споменава за необходимостта от озеленени площи. Едва в Закона за планово изграждане на населените места от 1950г., после в ЗУТ от 1973г. се изисква от общините да определят територии за зелени площи, обединени в зелена система и отговарящи на различни нормативи. Като категории строежи зелените площи се признават в ЗУТ 2001г.
През 1951г. е първият випуск на инженер-озеленители към ВЛТИ, сега ЛТУ, специалността е претърпяла няколко промени в наименованието, като последното е ландшафтна архитектура. Всъщност „архитект“ означава „главен майстор“.
Едни от най-важните неща, преобразили трите малки селца в днешния Велинград, е създаването на минералните бани, Плажа, превръщането на карстовия извор Клептуза в две езера. Всичко това, създадено от хора с широки възгледи, идеи, воля и сила за осъществяването им. Къде е днес техният дух…
Оскъдни са сведенията за местата и хората, започнали озеленяването на Велинград – събраното е поместено в първа част на „Картотека на декоративната растителност в площи за ШОП – Велинград, 2012г.“
Счита се, че първите засаждания са около създадените минерални бани – Вельова баня, Женска баня – около 1922г.
През 1934г. кметът Й.Шнитер и Яков Делибалтов започват озеленяването на града. Отначало са засадени дървета от съда до центъра и по булеварда. Няма запазени сведения, проекти или документи къде и какво точно е направено по-късно. Как ли биха се почувствали днес, гледайки състоянието на създаденото от тях, жестокото, безжалостно и неграмотно „оформяне“ на корони.
До 1978г. към общината няма запазени никакви сведения, проекти, освен създадената от инженер-озеленителя Виолета Илинова подробна ведомост за всички поддържани от СП “БКС“ зелени площи с данни за обща площ, алеи, тревна площ, широколистни, иглолистни дървета, цветя и др. Тя е запазила и някои сведения за завършени обекти. Подробните ведомости за всеки обект са се променяли през годините с промяна на поддържаните обекти, общата, вегетативна площ, алеи, брой дървета. Служила е главно за определяне на необходимите годишни средства за поддържане и проверка за актуваното през месеца. Със сигурност се знае, че озеленяване на ниската част под „Двореца“ е започнало през 1951г. и завършено 1955г. по проект на инж. Първанов от Софпроект. Безвъзвратно са загубени историческите образци на градинско парковото изкуство, направени с толкова мечти, труд и сърце.
Дълготрайната декоративна дървесна и храстова растителност е основен градивен материал при създаването на озеленените площи. В учебника по икономика на проф. Г. Пухалев е записано, че тя е основен фонд с непроизводствено предназначение. Но според мен не е съвсем така.Наистина, не получаваме от площите храна и машини, но пък получаваме нещо много по-важно, без което не можем да съществуваме и минута – кислород и фитонциди. Някой представя ли си живота ни без стръкче трева – пустиня и ярко слънце…
След 1985г. се приемат различни законови разпоредби, според които общините трябва да предприемат различни мерки за опазване на декоративната растителност на територията си, една от които е описването й и водене на картотека за нея.
През 1989г. кръжокът по екология към ТГС „Хр.Ботев“ с ръководител инж. Цв. Кънчев описва и издава паспорти за 98 бр. дървета в лични дворове по бул. „Съединение“. Общината описва в лични дворове в града 2756 бр. дървета, 4422 бр. храсти и издава 2096 бр. паспорта за тях през 2010 г.
През годините общината описва и създава картотеки и за:
- 3860 бр. дървета в площи за ШОП през 2012г., като в нея освен кратка история за озеленяването в града, сведения за създаването на всяка площ, данни за растителността за периода от 1987-89, 2003-2012г. по видов състав, брой, диаметър стъбло, корона и др., са приложени и чертежи на аутокад с местоположението на всяко едно от тях;
- 723 бр. дървета в детски градини на територията на града – 2010-13г.;
- 536 бр. дървета в училища на територията на града – 2010-13г.;
- 557 бр. дървета за част от площите за ограничено ползване в града;
- 700 бр. дървета по кметства, вкл. и засадени през 2014-16г.;
- 198 бр. защитени, застрашени, редки, лечебни, вековни на територията на града;
Не са включени дървета в площи с лесопарков характер на територията на града, улици, в част от площи за ограничено ползване.
Растителността е описана не само по брой, но видов състав, размери.В някои от най-старите училища като това в Чепино, горски техникум, парковете има единствени екземпляри за града, които вече трудно или невъзможно да се намерят. От направените сравнения за озеленените площи през годините се вижда, че намалява растителността не само по брой, но и по видов състав.
Казват, че всеки от нас има чифт криле, но само тези, които мечтаят, ще полетят. Много хора са имали мечти как да изглежда града през годините, но малка част от тях са могли да ги осъществят. А мечтите управляват света и изграждат бъдещето. Не мисля, че някога някои от управляващите са си давали труд поне да записват тези предложения и да търсят начин да ги осъществят. Впечатления, които никога няма да забравя, са огромното уважение, с което кметът на една малка френска община говореше за своите специалисти, че те са хората, които му предлагат различни решения, от които той да избере. Или как в една друга държава всеки има право да направи предложение или проект, които задължително се разглеждат и обсъждат и най-добрите се реализират. В едно малко градче на същата държава е запазена една малка цветна градинка, създадена преди повече от век, с най-обикновени цветя, с още по-невзрачни бордюри, пясъчна настилка, кладенец от същата епоха. Годишно се продават хиляди картички с тази гледка и се посещава от стотици хиляди туристи – защо ли?!...
И се питам – когато елитът на града ходи по чужбината – какво точно го впечатлява?!...
Една от тези мечти за промяна е дадена от самата природа – пресечната точка на паралел и меридиан над Клептуза. Проектът е разработен от проф. Г. Пухалев и е необходима малка намеса около мястото и реклама, за да има туристи, които да го видят не само от страната, но и извън нея.
Друга мечта е тази на инж. Цв. Кънчев – природонаучен музей. Даже и да няма голяма площ, може да се осъществи поне тази част, отнасяща се за растителността. Тук има горски техникум, филиал на БАН за горите, База на ЛТУ, много завършили и работещи с растителност. Едно от изданията на определител на растителността, в което е участвал инж. Кънчев, може да стане елекронно, да се разшири с друга растителност, да се допълни и т.н., и т.н…
През 2000 г. общината кандидатства пред фондация Форд с проект за опазване на уникалната растителност на територията на общината. Описани са 14 бр.защитени вида, 15 бр.застрашени, 24 бр. редки. От тях 14 бр., които не са защитени по смисъла на чл. 37 от ЗБР, са предложени за отглеждане и използване в декоративни групи в зелените площи на града. Няколко години по-късно със същия проект кандидатства пред друга организация, където премина първи кръг, но поради административни пречки не продължи. Велинград може да заложи за своето развитие и на това свое богатство, което все още има, за развитието на туризма, за развитието на града.
Въпрос на мечти и въображение, но няма как да го направиш с плащането на една глоба и навярно много се питат – защо да летиш между стени…
Град без памет, без история не е град.
ландшафтен архитект Невена Фендрина, 2021 г.


Слънчевият часовник в центъра на Велинград е един от проектите на ландш. арх. Невена Фендрина, който от години очаква да бъде завършен. Той следва традициите на създадените от прабългарите календар и слънчев часовник. Календарът е базиран на 12-годишния цикъл от пътя на Юпитер около Слънцето и движенията на съзвездията, които прабългарите оприличавали на животни от бита. Символиката на слъчевия часовник повтаря прабългарската, според която съществуват два цикъла. Лунният цикъл или лунният кръг следва фазите на Луната, а слънчевият кръг следва цикличността на дните от седмицата. Двата цикъла са обвързани в магически квадрат. А ако решите да си сверите часовника по слънчевия механизъм, трябва да знаете, че  за вярното отчитане на времето тномът (стрелката) сочи Полярната звезда - север. Заради заради елиптичната орбита на Земята истинското време по Слънцето не съвпада с усредненото. Разликата обичайно е 14-16 минути, но слънчевият часовник отчита точно време 4 пъти в годината: на датите 15 април, 14 юни, 1 септември и 24 декември.



Велинград тел: 0876521487


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »


„Драгиново“ вече е втори в класирането на Група 2

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

 а веднага след него  с 28 т. тимът на  ФК „Драгиново“. При евентуална победа на домакините те можеха да изпреварят своя съперник.
Силно първо полувреме за играчите на „Драгиново“, които успяха много рано  и бързо да наложат превъзходството си с отбелязването на две попадения до почивката. Резултатът беше открит още във 2 мин. с точен удар на Н. Атипов, а десет минути по-късно С. Тахчиев покачи на 2:0.
През второто полувреме домакините понамалиха темпото и пуснаха в игра някои от резервите. Гостите се опитаха с дале

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023