“Толкова е хубаво във Велинград на Великден!”
Писаните яйца от Велинград тази пролет отново пътуваха по пътищата на България, гостуваха в много музеи и на 11 април пристигнаха на площада пред Народния театър “Иван Вазов” в София. Идеята за базар за великденски яйца бе осъществена от Столична община, Етнографския музей при БАН, историческите музей във Велинград, Ихтиман и Етрополе, Задругата на майсторите на народни и художествени занаяти.
В изложбата-базар със съдействието на Историческия музей взеха участие майсторки на писани яйца от Велинград. Интересът на столичани към базара е голям, още повече, че организаторите са подготвили и изненади: шоколадови яйца от “Нестле”, великденски козунаци и вкуснотии от главния готвач на гранд хотел “София”, самостоятелен щанд на фирмата за бои за яйца “ПЕТ” ЕООД и др. А на своя самостоятелен щанд Етнографският музей предлага книги и рекламни материали, като благотворителната акция е за набиране на средства за ремонт на сградата на музея.
На 11 април следобед в Етнографския музей към БАН бе открита и изложба на писани великденски яйца с участието на музеите от Велинград и Ихтиман. На Велика сряда и Велики четвъртък тази седмица деца от Ателието за писани яйца във Велинград ще направят демонстрация как се пишат яйца в Чепинския край.
Темпо