14 Nov 2025


Защо парковете не галят окото

Публикувано на 21 Aug 2012 20:54

Тежка цистерна гази новите алеи с плочки в парка на Клептуза. Новите пейки, платени също с пари по проекта за парковете, се местят и вдигат. Дали някъде другаде по света и у нас поливат така градинките в XXI век?!
Възмутен от случващото се пред очите на разхождащите се в парка сутринта на 14 август, снимки от “събитието” ни изпрати г-н Никола Матров. С множество въпроси и упреци към общината дали това е най-ефективният начин за поливане на парковете във Велинград, трябва ли тежки камиони да увреждат наскоро поставените плочки по алеите, защо не се ползва вода от близката река, колко ни струва при това положение поливането на един парк.
Повече разяснения по темата защо паркът на Клептуза се полива с водоноски получихме от заместник-кмета Исмет Бабучи. Оказа се, че в момента по същия начин “Еко-Титан” полива и част от парка на Вельова баня. Причината и в двата случая е една: недостатъчно налягане на водата в съществуващите стари хидранти. Лично собственикът на “Еко-Титан” г-н Иванов се ангажирал за следващото лято фирмата да отремонтира старата поливна система и за поливането на парка на Клептуза да се използва помпа, която да подава вода от река Чепинска. Така на практика ще се върнем към системата, изградена преди десетилетия от хората, които тогава са направили парковете. Но това ще стане чак догодина, а сега положението се спасява с цистерни.
В основата на проблема е абсолютно парадоксалният и граничещ с абсурд факт, че в проекта, по който бяха ремонтирани парковете във Велинград, не е предвидена поливна инсталация. Резултатът е очеваден: вместо зеленина, цветя и храсти това лято парковете на курорта напомнят пустинен пейзаж. Проблемът лъсна още преди година, когато измряха първите засадени растения, но вече беше късно: проектът беше приет, парафиран и утвърден във вариант, който не може да бъде променян. Това бе обяснението, дадено от кмета Иван Лебанов на заключителната пресконференция по проекта преди 2 седмици.
В една такава ситуация, за която плащаме всички велинградчани, е редно да запитаме чия е отговорността. Символичният старт на най-големия за община Велинград проект на стойност 7 530 427 лева бе даден точно преди 2 години - на 5 август 2010 г. с пресконференция, водена от тогавашния заместник-кмет Валентина Цветанова. Лайтмотивът тогава беше, че зелената система на Велинград ще влезе в европейските норми. Ще припомним ангажиментите, публично поети от изпълнителите:
Григор Лилов, изпълнителен директор на сдружение “Еко Велинград”, което спечели оспорваната обществена поръчка по проекта: След 1 година обликът на парковете във Велинград ще бъде променен.
Арх. Детелина Тотева, автор на проектното предложение: Проектът е изготвен така, че да се създаде ефективна зелена система в курорта. Инж. Васил Ставрев, директор на отговарящата за строителния надзор “Агроводинвест”: На финала ще имаме паркове, които да галят окото и да привличат гости.
Никой не оспорва чудесните неща, които се свършиха по проекта - детски и спортни площадки, осветление, алеи. Но основната функция на парка е да бъде зелен оазис в рамките на града, а за съжаление при нас се случи точно обратното: имаме плочки, нямаме трева, имаме бетон, но нямаме цветя. Можем само да питаме къде са обещаната и скъпо платена “ефективна зелена система” и “паркове, които да галят окото”.
В поредицата от въпроси няма как да не запитаме специалистите - автори на проекта защо не са предвидили изграждане на съвременна поливна система. Възможно е да има някакви дълбоки причини, но това е все едно да искаш да задвижиш воденица без вода или автомобил без гориво, а видимите резулатти съвсем не “галят окото”. И още: при положение, че европейските проект преминават през много нива на контрол, то как са си свършили работата скъпоплатените експерти на всяко от тези нива? Разбира се, грешките на авторите и експертите изобщо не бива да омаловажават отговорността на общината по отношение на всички етапи от подготовката и реализацията на проекта. Още повече, че липсата на поливна система съвсем не е единствената грешка. Друг подобен пример е липсата на подземна инфраструктура за видеонаблюдение и ако общината иска да постави камери, за да контролира опазването на парковете, то ще трябва да разкопае новите алеи...
В момента проектът чака крайното решение на финансиращия орган - оперативната програма “Регионално развитие” (ОПРР). Общината вече плаща огромните глоби, които ни наложи ОПРР, документацията е предадена, сигурно ще има и инспекции на място за окончателно приключване на проекта. И нищо чудно да произтекат още изненади с отрицателен знак.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Край Драгиново се води учение за авиационно произшествие

Публикувано на 12 Nov 2025 21:24


Учението се организира от компетентните институции с цел повишаване готовността за реакция при извънредни ситуации.
В рамките на упражнението ще бъдат задействани специализирани автомобили, екипи и техника, което може да предизвика временно повишено присъствие на служби и движение на машини в района.
Община Велинград апелира гражданите да запазят спокойствие и да проявят разбиране, тъй като дейностите са част от предварително планирано учение и няма реална опасност за населението.
Темпо

Към цялата статия »


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 10:11



„ГРАЦИЯ“ На 2 ноември танцова  формация  „Грация“ към ЦПЛР -ОДК с ръководител Мая Кондарева взе участие  в Международния  фестивал „Кръстопът на музите“  в София. Децата поведоха празничния парад на участниците по бул. „Витоша“, а след това се включиха в гала-концерта в зала „Люмиер“ в НДК. Формацията спечели първо място, а танцовата двойка Валентин Дурчев - Рая Манолева беше наградена с купа и диплом.

„ЕВРИДИКА“ Групата за стари градски песни „Евредика“ с ръководител маестро Никола Янев -Чоли при НЧ „

Към цялата статия »


За да върви напред ТД „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:10


Известно е, че основната цел на туристическите дружества е да пазят и разширяват материалната база, да съхраняват всички придобито и чрез нея да развиват географски, исторически и културен туризъм. Известно е също, че Велинград е много богат на исторически находки. По времето, когато баща ми Манол Чолев дълги години и председател на ТД „Юндола“, заедно с туристическата общност на града тази цел е била водеща за дружеството и неговото ръководство: разширена е материалната база, подобрени и обновени са туристическите спални, построени са х

Към цялата статия »


Поскъпнаха билетите за 3 бани във Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:09


Билетът за възрастни и за деца над 5 години се повишава от 3 на 5 лева. Пенсионери и инвалиди, които са жители на община Велинград, ще могат да ползват намаление само в делнични дни, като за тях цената на билета ще е 3.50 лева. Децата до 5 години могат да ползват банята безплатно, но също само в делнични дни. Цената на билета е за 1 час, а за два часа се удвоява. Престоят над 2 часа в баните е забранен по здравословни причини.
Нови са и цените за ползване на ваните, включително в Курортна поликлиника. Единичната вана вече струва 12 ле

Към цялата статия »


Посланикът на ОАЕ посети Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07


Общинският пресцентър съобщи, че гостите са се запознали с природните дадености на Велинград и с възможностите за туризъм и за културен обмен. Изразен е интерес за развитие на отношенията. Посланикът е изразил подкрепа и към предложение на кмета Коев за инвестиции в изграждането на спортен център във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Кметове в Европейския парламент в Брюксел

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07

Абланица - Гълъбин Мечкарски и Рохлева - Мустафа Пашалиев. Във визитата участва и общинският съветник от ГЕРБ и заместник-председател на местния парламент Идрис Пашалиев.
Общинският пресцентър съобщи, че по време на посещението общинарите са  имали възможност да се запознаят отблизо с дейността и структурата на европейските институции, за което благодарят на Андрей Новаков.
Темпо

Към цялата статия »


Общината продава два парцела на булеварда по 42 и 58 лева/кв.м.

Публикувано на 11 Nov 2025 10:03

Така квадратният метър излиза около 58 лева. Вторият парцел е с площ 607 кв.м. и неговата стартова цена е 25 385 лева или близо 42 лева за квадрат. Двата парцела са частна общинска собственост.
Решението за продажбата бе гласувано от Общинския съвет първо през януари тази година. Тогава тези два парцела бяха част от общо 17, които общината имаше намерение да продава. По-късно съветниците отмениха продажбата на част от парцелите, а през юли с ново решение гласуваха повторно продажбата на двата парцела на бул. „Съединение“ с нови, малко по-

Към цялата статия »


ОБРАТНА ВРЪЗКА: Знакът не помага за пътната безопасност на ул. „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:01


Движението по цялата улица „Юндола“ е изключително натоварено, независимо от деня и часа. По тази пътна артерия минава не само трафикът на градските моторни превозни средства. Заради липсата на околовръстен път по „Юндола“ върви и трафикът на всички тежкотоварни камиони и леки автомобили, които минават транзит през Велинград. Заради напрегнатата пътна обстановка е изключително важно шофьорите да имат постоянна и ясна видимост към всички пътни знаци и маркировка. Затова хората, които живеят на оживената улица настояват знакът да бъде пост

Към цялата статия »


Модерна „Agora litera“ в НПГГС „Христо Ботев“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:59


Кабинетът е обновен с 15 000 лева от Националната програма на МОН за съвременна образователна среда. Обновеният кабинет по БЕЛ вече носи името „AGORA LITERA“, като името е обвързано с античната агора - главния градски площад, където гражданите са изявявали мнението и оценката си за случващото се.
Екипът по проекта – г-жа Недялка Стефанова и г-н Здравко Ботушанов, запознаха  присъстващите с възможностите на кабинета, в който са обособени зони за публичност, заизяви и дебати, за креативност и творчество, както и с модерно компютърн

Към цялата статия »


Велинградски фермер с отличие

Публикувано на 11 Nov 2025 09:58

 Той получи грамота от председателя на Управителния съвет на АРМПГБ зооинженер Стоян Чуканов на 7 ноември в Сливен, където бяха отбелязани 10 години от създаването на асоциацията.
Бойко Нейков, президент на „Еко ферма“ ЕООД - Велинград, подчерта: „Тази награда е признание не само за моя труд, но и за всички колеги и партньори, с които заедно работим за развитието на месодайното говедовъдство в България.“ „Еко ферма“ е едно от стопанствата, които внасят мъжки разплодни животни от породата Херефорд и така съдействат за подобряване на г

Към цялата статия »


Поздравления за столетницата Мара Бучкова

Публикувано на 11 Nov 2025 09:57

представители на Общинския съвет и екипът на социалното звено „Асистентска подкрепа“ посетиха юбилярката. Те поднесоха на рожденичката почетен плакет и поздравителен адрес от името на кмета Костадин Коев, цветя, празнична торта и кошница с плодове. 
С нескрито вълнение Мара Бучкова благодари от сърце за вниманието и уважението. Честит 100-годишен юбилей и пожелания за здраве и достойни старини!
Темпо

Към цялата статия »


ОУ „Неофит Рилски“ в крак с бъдещето

Публикувано на 11 Nov 2025 09:56

 че бъдещето вече е в класната стая. Учителите г-жа Кузманова и г-жа Иванова проведоха открит бинарен урок с ученици от втори клас, който за първи път в областта успешно интегрира инструменти с изкуствен интелект (AI) в учебния процес.
Урокът, който бе представен пред колеги и гости, умело съчетаваше учебно съдържание по Български език и литература (БЕЛ) и Родинознание. Демонстрацията е част от участието на двамата педагози в престижен Майсторски клас по Национална програма „Квалификация на педагогическите кадри“. Темата на майсторск

Към цялата статия »


Малки обяви: 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:55


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC555

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:54

 Те го последвали и подали светлинен и звуков сигнал с патрулния автомобил на шофьора му да спре. Той обаче не се подчинил и продължил по пътя си. Органите на реда го приближили, но водачът на шкодата загубил управление и се блъснал в тях странично. След удара мъжът отново не спрял, а продължил по пътя си. Едва след няколкостотин метра органите на реда успели да го спрат и задържат. Зад волана се оказал 41-годишен жител на якорудското село Черна Места. Екип на „Пътна полиция“ го тествал с технически средства, като пробата му за алкохол

Към цялата статия »


Габриела Ръжанкова е сред най-добрите в турнира „Пловдив“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:53


С общо 14 отличия плувците на ПК „Чепинец“ се наредиха на шесто място в класирането по медали със спечелени  7 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.
Габриела Ръжанкова отново се нареди сред най-добрите при девойките ст. възраст, като завоюва златни медали на 50, 100 и 200 метра свободен стил и бронз на 100 метра съчетано плуване. В същата възрастова група Вероника Николова спечели злато на 50 метра бруст и бронз на 50 метра гръб.
При девойките мл. възраст Виктория Генова е златен медалист на 100 и 200 метра гръб и сребърен н

Към цялата статия »


„Голям шлем“ за Мартин Гърбев

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Със свои плувци участва и ПК „Белмекен“, който изпрати 11 състезатели – 9 момчета и 2 момичета.  Равносметката от турнира показва спечелени общо 7 медала – 3 златни и 4 бронзови, както и 10-то място за клуба в крайното класиране по медали. И това е постигнато въпреки проблемите с провеждането на нормален тренировъчен процес поради ремонта на Покрития плувен басейн! 
„Голям шлем“ за Мартин Гърбев във възрастовата група между 15 и 17 г. Роденият през 2008 г. плувец спечели 3 златни медала във всички дистанции на гръб – 50, 100

Към цялата статия »


Третокласник с два бронза по бразилско джу-джицу

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Сред талантливите състезатели блесна и Борис Моллов от 3.б клас в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, който се представи изключително достойно. В надпреварата с кимоно Борис завоюва 3-то място във възрастова група 9 години, до 26 кг, със сив колан. В дисциплината без кимоно младият боец отново се изкачи на третото място, този път в по-трудна категория – 10–12 години, където се състезава с по-големи опоненти.
Тези отличия са резултат от постоянство, труд и отдаденост. Борис ежедневно пътува до Пазарджик и Пловдив, за да посещава тренировки и

Към цялата статия »


4 финала излъчиха победителите във футболния турнир

Публикувано на 11 Nov 2025 09:50


При юношите VIII - X клас двубоят за третото място между СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ПГИТ „ Ал. Константинов„ завърши с резултат 1:2. Във финала титлата спечелиха футболистите  на НПГГС „Христо Ботев“, които победиха СУ „В. Левски“ с 1:4.

Юноши XI-XII клас: Шампионът е ПГИТ „Ал. Константинов“ 
Срещата за третото място между СУ „Хр. Смирненски“, Света Петка и СУ „В. Левски“ завърши  с резултат 3:2. В битката за шампионската титла ПГИТ „Ал. Константинов“ се наложи на  НПГГС „Хр.Ботев“ с 4:1. Победители в гр

Към цялата статия »


Учители и общински служители във волейболна надпревара

Публикувано на 11 Nov 2025 09:49


В събитието се включиха шест волейболни отбора, подкрепени от сериозни агитки, които в продължение на повече от пет часа мотивираха своите отбори. След оспорвани и емоционални срещи, финалното класиране е следното:
На първо място се класира учителският състав на ОУ „Хр. Ботев”, Дорково начело с директора на училището Ангел Гивечев. Втори се класираха преподавателите от СУ „Св. Кл. Охридски”, Ракитово. Третото място бе за учителите на ОУ „Неофит Рилски”, Костандово. Четвърти остана отборът на ОУ „Хр. Ботев”, Ракитово. Общинарите се кла

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023