Международната конференция:: Да си повярваме, че създаваме много добър продукт
“Потенциалът на СПА туризма във Велинград” бе презентацията на д-р Таня Беличенова, мениджър на СПА центъра на хотел “Двореца”. Д-р Беличенова представи част от елитните хотели в курорта и изтъкна предимствата му и като перла на българската балнеология.
Повече за политиките на Европейската СПА асоциация (ЕСПА) разказа Сийка Кацарова, заместник-председател на БСБСПА и член на борда на директорите на ЕСПА. В момента в Европа има около 1400 СПА-градове, в индустрията работят около 750 000 човека, реализирани са 180 милиона нощувки. На нас ни липсва увереността да си повярваме, че предлагаме един много добър продукт, каза г-жа Кацарова и посочи, че по материална база за СПА туризъм България се нарежда веднага след Германия и Чехия, но сме лидер по природни ресурси - води и климат.
Интерес предизвика лекцията на проф. д-р Зеки Карагюле, водещ специалист от Турция и председател на международното жури на конкурса са СПА масаж. Той представи турския хамам и традициите на турската баня, дошли от 16 век и днес превъплатени в СПА практики. За СПА като превенция на здравето говори неговата съпруга Мине Карагюле, доктор по климатология и медицинска екология.
Изнесените на конференцията доклади засегнаха голям брой еспекти на СПА и уелнес индустрията и туризма, благодарение на участието на голям брой специалисти в различни научни области.