22 Sep 2025


ВиК секторът във Велинград изостава с 30-40 години

Публикувано на 14 Jan 2014 09:42

Проф. д-р инж. Ганчо Димитров е преподавател в Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) - София и директор на Центъра за международни научно-изследователски и инвестиционни проекти към университета. Той е сред най-големите авторитети в областта на проблеми като загубата и пречистването на водите. Дълги години е работил в един кабинет с велинградчанина Иван Тричков, с когото го свързат не само написаните заедно книги и научни публикации, а и голямо приятелство.
През миналата седмица проф. Димитров бе във Велинград по покана на ръководството на общинската фирма “ВКТВ” във връзка с търсенето на решения за задълбочаващия се проблем с липсата на вода за кв. Каменица и честите замътвания на питейната вода във Велинград. “Търсим сериозна консултация и конкретни мерки”, подчерта управителят на “ВКТВ” Борис Голомехов.
Ето какво сподели проф. Ганчо Димитров за читателите на “Темпо”:

- Проф. Димитров, когато преди повече от 10 години нашият вестник съобщи, че загубите на вода по водопреносната мрежа във Велинград са около 70%, получихме много упреци, че сме сбъркали числото. Хората и сега се шокират, когато научат, че загубите на вода заради старата мрежа най-често са над 60%. Има ли ефективни решения на този проблем?
- През 1979 г. аз защитих дисертация, в която изследвах загубите на вода от неизправни водочерпещи уреди и прибори в сградите. Средно за София само от тези уреди загубите са около 25%. Работя в тази сфера около 40 години и предстои през януари да излезе моя книга със заглавие “Намаляване загубите на вода от водоснабдителните системи”, която обобщава международния опит. Благодарение на Международната организация по водоснабдяване и нашия български опит познаваме проблемите и можем да предложим решения с кратък срок за възстановяване на капиталовите вложения.
ВиК мрежата във всички селища в България е амортизирана, с изтекъл срок, заради което няма амортизационни отчисления. Преди време, най-вече при масовата миграция от селата към градовете, ВиК мрежите са изградени с много ентусиазъм, но с азбестови и нискокачествени тръби, които са оставени да работят при големи налягания. Решенията са на първо място в подмяната на водопроводната мрежа, за което са нужни значителни инвестиции плюс дълъг период за откупуването на тези инвестиции. Ако например сменим изцяло водопроводната мрежа на Велинград, това ще доведе до значително повишаване на цената на водата.
По-целесъобразният подход при малки инвестиционни възможности е да се регулира налягането във водопроводните мрежи. Те са проектирани навремето за налягане от 8 атмосфери, но по новите норми максималното налягане трябва да е 6 атмосфери. Голямото налягане при ниско застрояване, както е във Велинград, е ненужно. Има много решения, които се изплащат за година - година и половина.
През 2001 г. аз работих по определяне загубите на вода във Велинград и в нашето изследване посочихме къде, колко и с какви диаметри регулатори трябва да се поставят. Това изследване се дължи на Иван Тричков - един изключително ерудиран човек, с когото имахме много добра връзка и на разбирането на тогавашната управа на Велинград, че трябва да се търсят решения. Но днес загубите не са по-малки от преди. (Тук в разговора се включва управителят на “ВКТВ” Борис Голомехов, който пояснява, че по тази задача преди време са направени само първи стъпки, сложени са няколко регулатора, но заради липсата на приемственост на практика дори и малкото направено “се е изляло в канала”).
Допустимите загуби според европейските норми са 6 кубически метра на ден на километър. В България загубите са от 100 до 400 куб. метра на ден на километър. Ние сме с десетки пъти извън пределите на европейските норми и затова са нужни спешни мерки на всички нива. А загубите на вода в мрежата на Велинград се доближават по-скоро до максималните посочени стойности.
- Кои са най-спешните и най-неотложни мерки?
- На политическо ниво водата се управлява от няколко министерства. Министерството на околната среда и водите определя таксите за водоползване и възможните количества, извършва контрол върху качеството на водата в мрежата и след пречиствателните станции за отпадни води. Министерството на регионалното развитие е принципал и отоваря за управлението на фирмите от ВиК сектора и новите асоциации по водоснабдяване, които се предвижда да се ръководят от областните управители, които не са специалисти в тази област. Основен фактор, който регулира условията и приема бизнес-програмите на ВиК дружествата, е Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която е на пряко подчинение на Министерския съвет. Голяма част от язовирите са към Министерството на земеделието, а Министерството на здравеопазването също контролира качеството на водата.
Водата е една, но всички отговарят за нея. Вселдствие на всичко това стигаме до резултата, че много хора отговарят за един ресурс, който е стратегически. Водата трябва да се управлява само от един орган, който да има компетентност, да може да създава директиви и да изисква ефективно използване на средствата.
Трябва да допълним, че проектите за ВиК сектора, по които чакаме пари от европейските фондове, се изработват от общините. Това е още едно разцентроване по отношение на водата като стратегически ресурс. В Европа има много примери за пречиствателни станции за отпадни води (ПСОВ), които обслужват няколко общини, защото това е по-евтиният и по-ефективен вариант, но при нас всеки кмет иска да вземе от баницата и това слага отпечатък върху проектирането на ПСОВ.
- Велинградчани и гостите на курорта се радват на хубавата ни питейна вода, но в същото време сме свидетели на все по-честото й замътняване. Какви ще са вашите предложения за преодоляване на този проблем?
- Пречиствателната станция на Велинград е проектирана и изпълнена преди повече от 30 години и е със стари, морално остарели уплътнители, филтри и съоръжения. Мътността на водата във водосбора на пречиствателната станция расте заради сечта в горите и повечето механични замърсявания. (Още една скоба: лабораторията на пречиствателната станция на “ВКТВ” извършва ежечасен мониторинг на химическия и биологичен състав на водата).
Решението на проблема е да се инвестира в съвременна апаратура. Вие сте 30-40 години назад. Водата във Велинград е хубава, планинска и не са нужни сложни схеми за пречистване. Ние ще предложим решение за мътността на водата и за пречиствателната станция. Оборудването е цялостно остаряло, издържало е проверката на времето, но вече служи примитивно. Първото стъпало - утаителят, също е примитивно и трябва да се преработи по нова схема. Важен въпрос е и това, че тук много хора гледат на водата като на Божи дар и са свикнали с ниската й цена.
- Вашата прогноза за цената на водата в близко бъдеще?
- Ако се въведат мерки за ограничаване на загубите на вода и решаване на проблема с повишената мътност, цената на водата ще стане по-скъпа. В бъдеще прогнозите са, че цените на водата и ел. ток може да се изравнят. В Германия например водата струва 10 евро на кубик и е съизмерима с цената на тока.
Още веднъж ще подчертая, че водата е стратегически ресурс, който у нас се цени недостатъчно. България е с най-беден воден ресурс в сравнение със съседните ни страни. В доста населени места у нас има воден режим. Липсата на сняг тази зима също ще създаде проблеми. Трябва да се учим на икономии и да ценим водата, без която животът е невъзможен.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Празнична програма за Деня на независимостта

Публикувано на 21 Sep 2025 10:59


 В 11.20 часа на площад „Н. Гяуров“ кметът Костадин Коев ще произнесе слово, а в концерта след това ще участват ДЮВИШ „Звънче“, КСТ „Импулс- Велинград - 2002”, ВГ „Караоке“ и ПДЮАНПТ „Здравче- Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904”.
Темпо

Към цялата статия »


Двадесето юбилейно издание на Ротари маратона

Публикувано на 21 Sep 2025 10:50

 септември и винаги се провежда на тази дата. Идеята е всички участници да посрещнат историческия ден сред природата, с позитивни емоции, движение и нови приятелства. Участниците в маратона могат да избират между четири дистанции - за ентусиастите има трасета по 5 и 10 километра, а по-опитните бегачи могат да мерят сили на 20 километра или на класическата маратонска дистанция от 41 километра. Стартът и финалът и тази година ще бъдат пред хотел „Гранде Виста“ на Цигов чарк.
Темпо

Към цялата статия »


Цената на водата скача два пъти и половина

Публикувано на 17 Sep 2025 09:34

След влизането в Асоциацията обслужването на клиентите на „ВКТВ“ - Велинград се поема от нов ВиК оператор - „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД Пазарджик в ликвидация. Цените за клиентите на пазарджишката фирма са утвърдени от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 19 декември 2024 г. и от 1 януари 2025 г. те са: 
 - единна цена за услуга доставяне на вода - 1,639 лв./куб.м  без ДДС   и 1,967 лв. с ДДС 
 - единна цена за услуга отвеждане (канализация) - 0,183 лв./куб.м  без ДДС&

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:44

Вечерта на центъра на града се състоя концерт „На мегдана“ с участието на звезди на Фен фолк тв.

ЕВРО Комисията за защита на потребителите и Община Ракитово организират информационна среща за гражданите и представители на бизнеса във връзка с предстоящото въвеждане на еврото в България. В рамките на разяснителната кампания експерти ще дадат отговори на вълнуващите обществеността въпроси, свързани със защитата на правата на гражданите, задълженията на търговците в периодите на двойното обозначаване на цените и използването на двете вал

Към цялата статия »


Няма морал, щом законът го позволява

Публикувано на 16 Sep 2025 09:43

която също е член на УС на ТД „Юндола“, но не е подписала това становище и не подкрепя сделката, при която председателят Д. Санкев еднолично продаде имот от 6565 кв.м. с две сгради за сумата от 173 100 лева (26 лева за кв.м.!) и то на сина на председателя на Контролния съвет на ТД „Юндола“ Илия Харизанов.
- Г-жо Андонова, защо не подписахте позицията на ръководството на ТД „Юндола“ във връзка с продажбата на имота на дружеството, която публикувахме преди седмица?
-  Защото това становище изобщо не е разглеждано от Управителния съв

Към цялата статия »


Комисия ще мисли нов начин за изчисляване на такса смет

Публикувано на 16 Sep 2025 09:42


На извънредната сесия на 9 септември  заместник-кметът Атанас Палигоров подчерта, че това е изключително важна тема и крайното решение трябва да бъде взето от по-широк кръг хора. Кметът Костадин Коев допълни, че е нужно да се приеме максимално точно и справедливо решение, което да бъде съобразено по сектори. Решено бе в комисията да влязат 9 съветници, които сами изявиха желание да работят по темата: Надежда Ключкова, Вела Велева, Атанас Рангелов, Ахмед Налбантов, Стефан малинов, Христо Тричков, Ангел Симеонов, Пламен Хаджиев и Муса

Към цялата статия »


Нулев интерес към отчета на бюджета за 2024 г.

Публикувано на 16 Sep 2025 09:41


Организатор на общественото обсъждане по закон е Общинският съвет, но съветниците проявиха нулев интерес - не присъства никой друг освен заместник-председателят Идрис Пашалиев. Общинска администрация бе представена от Тодор Масларов, Петър Кондев и Мария Кантарева.
От „Темпо“ попитахме г-н Пашалиев дали смята, че 9 часа сутринта е удобно време за гражданите, които по това време са на работа. Ние също сме на работа, отговори зам.-председателят на местния парламент.
Обществено обсъждане така и не се проведе, а отчетът на бюджета пред

Към цялата статия »


Сградата на „Хан Аспарух“ 16 остава публична общинска собственост

Публикувано на 16 Sep 2025 09:39

Мотивът бе, че с тази сграда общината ще обезпечи дължими суми към НАП и съветниците подкрепиха предложението на кмета. 
Дни по-късно кметът сам поиска отмяна на решението, този път с мотив, че в сградата се помещават държавни институции като „Социално подпомагане“, Прокуратура, РЗИ, на които общината трябва да съдейства, за да осигури „трайното задоволяване на обществените потребности“. Съветниците тново се съобразиха с предложението на кмета, отмениха взетото през август решение и сградата на ул. „Хан Аспарух“ 16 остана публична об

Към цялата статия »


„Николай Гяуров си дойде у дома!“

Публикувано на 16 Sep 2025 09:35

 На паметника бяха поднесени цветя от Общинска администрация, Общинския съвет, Историческия музей и НЧ „Отец Паисий-1893“. Сред присъстващите бяха и оперните певци, дошли от различни краища на Европа, за да се поклонят пред един от най-големите гласове в историята на операта. А дни по-рано Община Велинград най-после се засрами от вида на паметника на Н. Гяуров, свали зеленото платнище и ремонтира падналите преди повече от година мраморни плочи.
Вечерта на 13 септември НЧ „Отец Паисий-1893“ за пета поредна година предложи музикално пъ

Към цялата статия »


Малки обяви: 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:31


***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 16. 09. 2025

Публикувано на 16 Sep 2025 09:28

При подаден сигнал за проверка лицата побягват и се укриват в горския масив. Малко по-късно нарушителите отново са забелязани, като един от тях е спрян за проверка, а другият успява да избяга. От задържания е иззета гладкоцевна ловна пушка, заредена с два патрона. След незабавно подаден сигнал на тел. 112 и пристигане на органите на МВР е установено, че оръжието е незаконно притежавано. При извършен обиск са намерени и два броя гилзи. Със съдействието на полицията оръжието и боеприпасите са иззети, а лицето е задържано за срок от 24 часа. Съ

Към цялата статия »


Обществото научи повече за работата на пожарникарите

Публикувано на 16 Sep 2025 09:27

 доброволните отряди във Велинград и Драгиново. 
В трите квартала бяха организирани представяне на пожарна техника и оборудване, демонстрация на тяхното приложение и обучение на гражданите за реакция при пожари. На 12 септември в сграда на РСПБЗН – Велинград се проведе Ден на отворените врати с възможност за посещение от граждани и запознаване с техниката и оборудването. Същият ден пожарникарите проведоха среща с бивши колеги и ветерани, а на Кръстовден - 14 септември, в сградата бе отслужен водосвет за здраве на служителите и т

Към цялата статия »


Отлично ново трасе и рекорден брой участници

Публикувано на 16 Sep 2025 09:25

На старт застанаха 137 скиори във всичките 10 възрастови групи от клубовете в Банско, Габрово,  Сапарева баня, София, Самоков, Асеновград, Паничище  и Велинград. 
За първи път участниците в „Купа Велинград“ стартираха по нов маршрут към село Абланица, който спечели одобрението на треньори и състезатели. 
В крайното класиране за купата медали спечелиха трима възпитаници на велинградския СК „Атлас“ с треньор Тодор Гълев. При жените Александра-Ан Влахова, която вече се състезава за НСА, спечели сребърен медал. Бронзови

Към цялата статия »


341 първокласници тръгнаха на училище в община Велинград

Публикувано на 15 Sep 2025 15:49


Откриването на новата 2025/26 учебна година бе уважено от цялото ръководство на общината, като кметът К. Коев бе гост на тържеството в СУ „Васил Левски“, зам.-кметовете Атанас Палигоров в НПГГС „Христо Ботев“, Любомир Перчинков в СУ „М. Драгинов“ в Драгиново и Исмаил Моллов в СУ „Христо Смирненски“ в Света Петка. Началникът на отдел „ХСД“ Мариана Зинкова уважи празника в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а началникът на отдел „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова бе в ПГИТ „Алеко Константинов“. 
Новата учебна година започна нормално във

Към цялата статия »


„Чепинец“ допусна загуба в равностоен мач

Публикувано на 14 Sep 2025 20:03


Двубоят започна в спокойно темпо, като и двата отбора се опитваха да владеят повече топката и да търсят пролуки в защитите. В определени периоди от играта гостите печелеха по-често първа топка и овладяха централната зона, докато халфовете на домакините на моменти оставяха празни пространства и не успяваха навреме да парират своите съперници. Първото полувреме протече равностойно и без сериозни опасности и за двамата вратари. И когато наближаваше краят на първата част, съвсем неочаквано гостите поведоха в резултата. След едно центриране в

Към цялата статия »


„Драгиново“ не успя да направи пълен обрат и загуби

Публикувано на 14 Sep 2025 20:02

И двата тима имаха нужда от точки след неуспешните си изяви в последните два кръга.
Двубоят е преминал с поделено преимущество на двата отбора, като гостите могат да съжаляват, че през първата част са пропуснали няколко възможности да поведат в резултата. Първоначалният натиск на домакините се е увенчал с успех и те са повели с 1:0 в 6 мин. Последвала е сравнително бърза реакция на драгиновци, които са възстановили равенството в 17 мин. след попадение на И. Качаков, изведен на удобна позиция от Н. Атипов. В минутите до края на първото пол

Към цялата статия »


Община Велинград се присъедини към Асоциацията по ВиК в област Пазарджик

Публикувано на 11 Sep 2025 08:37

 
Със сключено допълнително споразумение Асоциация по ВиК - Пазарджик и „Водоснабдяване и канализационни услуги” ЕООД гр. Пазарджик, регламентираха условията по присъединяването на община Велинград към асоциацията. Операторът ще започне да стопанисва, поддържа и експлоатира  публичните ВиК системи и съоръжения на територия на община Велинград считано от 15.09.2025 г. Във връзка с държавната политика и съгласно Закона за регулиране на ВиК услугите, потребителите на територията на община Велинград ще получават услугите по доставка

Към цялата статия »


ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ВиК УСЛУГИ

Публикувано на 11 Sep 2025 08:35

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тези Общи условия се уреждат отношенията между „Водоснабдяване и канализация” ЕООД Пазарджик в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр. Пазарджик, ул.”Втори януари” № 6, ЕИК 822106665, наричано за краткост “В и К оператор”, от една страна и потребителите на предоставяните водоснабдителни и канализационни услуги на територията, обслужвана от В и К оператора, от друга страна.
Чл. 2.(1) Потребители на В и К услуги са:
1. юридически или физически лица - собственици, ползватели и притежат

Към цялата статия »


От 15 септември всички ВиК дейности преминават към пазарджишка фирма

Публикувано на 09 Sep 2025 10:38

От същата дата пазарджишкото дружество ще поеме и предоставянето на водоснабдителни и канализационни услуги на територията на нашата община, което означава, че ще ги плащаме по нови, по-високи цени. Към 5 септември новите цени на водата все още не са регламентирани - това отговориха от пресцентъра на Община Велинград на въпрос на „Темпо“.  
Изброените промени стават по силата на решението за присъедняване на община Велинград към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД -

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 09. 09. 2025

Публикувано на 09 Sep 2025 10:35

ДАРИТЕЛСКА КАМПАНИЯ Община Сърница организира дарителска кампания в помощ на семействата, които загубиха домовете си при големия пожар на 28 август. В кампанията ще се събират само парични средства, които ще бъдат предоставени поравно за трите къщи, които са изцяло опожарени и негодни за живеене. Желаещите могат да направят своето дарение на поставените за целта дарителски кутии в магазини в Сърница и по банкова сметка, а повече информация може да бъде получена в общината.

ПОКРИВ Очаквано Община Велинград получи само една оферта по об

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023